И ДАЉЕ НАМ ПОЛОВИНА ЖЕНА ОБОЛЕЛИХ ОД РАКА ДОЈКЕ ПРЕМИНЕ: Стручњаци упозоравају на црне бројке у Србији

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

20. 03. 2024. у 07:30

БЕЗ обзира на то што се освајају нове технологије и праве нови лекови за карцином, чињеница је да од њега људи и даље масовно умиру. Таква је ситуација и са раком дојке од којег у Србији годишње умре 1.800 жена од 4.300 дијагностикованих. По броју преминулих смо на првом месту у Европи.

И ДАЉЕ НАМ ПОЛОВИНА ЖЕНА ОБОЛЕЛИХ ОД РАКА ДОЈКЕ ПРЕМИНЕ: Стручњаци упозоравају на црне бројке у Србији

Foto: Д. Миловановић

У интервјуу за "Новости" професор др Иван Марковић из Института за онкологију и радиологију Србије каже да је касни стадијум болести у време првог јављања лекару најважнији узорк оваквог стања:

- И даље се на првом прегледу дијагностикује око 35 одсто пацијенткиња са узнапредовалим раком дојке који се проширио на лимфне чворове, што указује и на постојање микрометастаза у удаљеним органима које се тада не могу са сигурношћу доказати. Нажалост, још око 10 одсто пацијенткиња има видљиве удаљене метастазе у тренутку дијагностике. У оваквој ситуацији и даље значајан број пацијенткиња има лошу прогнозу без обзира на доступно лечење.

о Да ли агресивност тумора може да буде узрок да лекови не помажу?

- Последње две деценије научна истраживања су показала постојање агресивнијих форми карцинома дојке. Најпре, такозвани ХЕР2 позитивни карцином дојке, који је имао значајно лошију прогнозу до увођења циљане терапије моноклонским антителима - лековима који специфично делују управо на те измењене делове туморске ћелије.

о Који је тип тумора дојке најагресивнији?

- Најагресивнији подтип је троструко негативни карцином дојке. Туморске ћелије овог подтипа немају на својој повришини ни хормонске рецепторе (естроген и прогестерон) ни ХЕР2 рецепторе, па су терапијске опције било преоперативне, било постоперативне хемиотерапије имале скроман учинак, и брзо је долазило до рецидива болести.

FOTO: Arhiva novosti

проф.др Иван Марковић

о Да ли Србија има најсавременију терапију за оболеле од карцинома дојке?

- Основни видови лечења рака дојке су хирургија, радиотерапија и хемиотерпија, односно системска терапија. Хормонска терапија резервисана је за хормонски зависне подтипове карцинома дојке и доступна је неколико деценија. Од пре двадесетак година у Србији је омогућена и циљана терапија анти ХЕР2 једним леком. Од пре неколико година доступан је и други лек из исте групе, који у високом проценту могу да "истопе" туморе и метастазе које имају ХЕР2 рецептор на својој мембране. Очекује се и одобрење имунотерапије у комбинацији са цитостатицима за троструко негативне, најагресивније, карциноме дојке са сличним очекивањама у лечењу овог специфичног подтипа. Генерално са наведеним терапијама може се рећи да је лечење раног карцинома дојке врло добро покривено.

о Може ли се рећи да је ова терапија доступна свим женама у Србији?

- Доступност специјализоване хирургије могла би да буде обезбеђена сталном едукацијом хирурга којима би хирургија дојке била централна делатност или формирањем центара за хирургију дојке, која у свременим условима мора имати обучене тимове и сву пратећу опрему и непосредну комуникацију са пластичним онкохирурзима. Слично је и са доступношћу радиотерапијских машина са акцентом да се ова терапија спроводи кроз облик дневних болница.

о Да ли се сваки рак дојке примарно хируршки лечи?

- Примарна хирургија резервисана је само за туморе мање од два центиметра без метастаза у лимфним чворовима пазушне јаме или веће хормонски зависне карциноме.

Фото Pixabay free images

о Шта је по вашем мишљењу највећи проблем у правовременом откривању рака дојке у нашој земљи?

- Недовољно сповођење скрининга. Рана дијагностика рака када је у минималној или почетној форми је питање државне стратегије. Још пре петнаестак година постављени су принципи скрининга за рак дојке, грлића материце и дебелог црева. Мамографија је предвиђена као "златни стандард" за жене од 50. до 69. године, сваке две године. Да бисмо постигли смањење смртности у наредних 10 до 20 година неопходно је да се бар 75 одсто жена одазове на скрининг.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

НЕВЕРОВАТНИ ПОПУСТИ ДО КРАЈА МЕСЕЦА! Не пропустите прилику за велику уштеду