АКО ВАМ СЕ ЗАПУШЕ УШИ: Не испирајте на своју руку, ево које су компликације могуће

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

13. 03. 2024. у 11:00

ЗАПУШЕНОСТ, слабији слух, свраб и бол често су последица накупљеног ушног воска (церумена).

АКО ВАМ СЕ ЗАПУШЕ УШИ: Не испирајте на своју руку, ево које су компликације могуће

Фото Shutterstock

Тарапија у овом случају је испирање ушију.

- Испирање ушију је безболна интервенција - каже др Весна Костић, оториноларинголог. - Посебним шприцем се истискује вода температуре тела у спољашњи канал, која избацује церумен. Интервенција је безболна, неинвазивна. Лекар поред испирања може церумен да уклони и ручно езом, пинцетом или пак да аспирира.

Докторка Костић напомиње да би сви који користе слушне апарате требало редовно да испирају уши, док би они који имају проблем са ставарањем превише церумена испирање требало да ураде пре летњег одмора, односно сезоне купања.

- Уколико постоји церуменозни чеп, у контакту са водом долази до његовог бубрења и опструкције канала - прича др Костић. - Вода је углавном нечиста, било да је из базена, мора, реке и задржавањем прљаве воде лако и брзо долази до развоја инфекције коже која је јако болна.

Испирање ува никако се не саветује на своју руку.

- Нестручним поступком можете само да направе још већу заглунутост, а неретко кожа у спољашњем каналу почне и да отиче и да боли - каже наша саговорница. - Врло озбиљна повреда нестручног уклањања церумена је повреда бубне опне која се учестало виђа у ординацијама.

Испирање ушију не ради се ни у стањима након повреде, перфорације бубне опне, хроничне упале средњег уха са перфорираном бубном опном. У овим случајевима церумен се уклања ручно.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

МИСЛИО САМ ДА КОНТРОЛИШЕМ МЕЧ, ТО ЈЕ БИЛА МОЈА ГРЕШКА: Алкараза је овај потез коштао пораза