ОД ГЛАВОБОЉЕ, ДО СТАЊА ОПАСНОГ ПО ЖИВОТ: Топлотни удар - Који су симптоми и како да реагујемо

Бојана Јовановић

17. 08. 2024. у 16:00

НИСУ га поштеђени ни млади ни стари, ни болесни ни здрави, он не бира "жртве" по тим групацијама већ по спољној температури.

ОД ГЛАВОБОЉЕ, ДО СТАЊА ОПАСНОГ ПО ЖИВОТ: Топлотни удар - Који су симптоми и како да реагујемо

Фото Shutterstock

Када је вруће, јавља се толико често да се може десити да свакодневно на улици сретнемо некога кога је покосио. Реч је о топлотном удару који нимало није безазлен. Напротив, морамо озбиљно да га се чувамо. На који начин? То нам објашњава мр sci мед др Игор Димитријев, специјалиста интерне медицине, који најпре наводи који су знаци упозорења да ћемо ускоро добити топлотни удар:

- Топлотни удар је стање опасно по живот. Настаје због дуготрајне, прекомерне изложености топлоти. Важно је да симптоме препознамо на време и затражимо помоћ уколико је то потребно. Може брзо да се развије и не претходе му увек знаци упозорења као што су главобоља, вртоглавица или умор. Обично се знојење, али не увек, смањује. Кожа је врућа, црвена и најчешће сува.

Фото Shutterstock

* Како би по врућинама требало да се понашају они са високим, а како они са ниским притиском?

- Хронични болесници би требало редовно да узимају своју прописану терапију уз чешће контроле вредности крвног притиска у кућним условима. Саветује се адекватан унос течности (воде), нарочито ако дужи временски период боравите на сунцу и у условима повишене температуре ваздуха. Избегавајте алкохол и кофеинске напитке током обављања активности на великим врућинама, а током најтоплијег дела дана обављање активности на отвореном.

* Шта да урадимо када приметимо прве знаке упозорења на топлотни удар?

- Склоните се у хлад и нађите место где има струјања ваздуха како би се тело расхладило, раскомотите се, уколико имате флашицу воде обавезно попијте мало, постепено, и попрскајте водом врат, главу и руке.

* Како да препознамо да смо га добили? Који су мање изражени а који упечатљивији симптоми?

- Симптоми се могу јавити изненада или након почетних тегоба у виду муке, повраћања, вртоглавице, грчева у мишићима, отежаног дисања. Постоји повишена телесна температура, врела, сува кожа, развијају се поремећаји централног нервног система. Црвена боја лица постаје сивкаста и то најављује кардиоваскуларни колапс.

Без алкохола и енергетских пића

Како би требало да се понашамо?

- Не излазите без преке потребе из куће у најтоплијем делу дана, у времену од 10 до 18 часова, а ако већ напуштате кућу, носите шешир или качкет да бисте заштитили лице и главу. Такође, најбоље је носити одећу светлих боја, од природних материјала, и увек имати флашицу воде са собом да бисте избегли могућност дехидртације. Избегавајте тежак физички рад, конзумирање алкохола, енергетских пића и сокова. Требало би да имате чешће, а количински и енергетски мање, оброке (без масне, зачињене и љуте хране) и да обавезно редовно узимате прописану терапију.

* На који начин би неко од пријатеља или пролазника могао да нам помогне?

- Требало би да позове хитну помоћ а, у међевремену, склони особу са сунца или из прегрејане просторије и скине са ње сву сувишну одећу. Умије је, али не превише хладном водом. Уколико немате воду, нека особа буде изложена струјању ваздуха. Дајте јој течност ако њено стање то дозвољава (особа мора бити у свесном стању).

* Постоје ли особе које су подложније топлотним ударима од осталих?

- Топлотном удару су подложнија деца, затим особе старије животне доби, хронични болесници, гојазни људи, физички радници.

Фото Танјуг/АП

 

У аутомобилу паклено

* Спадају ли у њих и они који се недовољно зноје?

- Уколико се особа не зноји или носи неприкладну одећу (тесну, непропустљиву, прекомерну...) отежано је испаравање зноја са површине тела. На тај начин се задржава топлота у организму и, ако ови услови трају довољно дуго, поред осталих фактора, телесна температура може да порасте и до 42 степена.

* Да ли је неклиматизовани аутомобил једно од места где смо под већим ризиком од добијања топлотног удара од осталих? Како да се сачувамо тога?

- Наравно, уколико улазите у возило које је стајало на сунцу, пре уласка отворите сва врата и прозоре, сачекајте неколико минута да се ауто и површине које додирујете (волан и седишта) охладе, и да се температура у возилу смањи, јер на сунцу може да достигне 50 и више степени.

Фото Shutterstock

* Какви простори још спадају у ту категорију?

- Свака просторија са високом температуром ваздуха у којој је повећана влажност и нема струјања ваздуха, представља један од фактора за настанак оштећења здравља услед поремећаја терморегулације.

* А ситуације?

- Претерано физичко напрезање (мишићни рад). На удару су људи попут маратонаца, војника, физичких радника, оних изложених машинама и пећима које емитују високу температуру.

* Да ли нагли излазак из расхлађене просторије напоље може да изазове топлотни удар?

- Просторије у којима се борави требало би да буду климатизоване, али је битно водити рачуна да разлика у температури спољашње средине и просторије у којој смо не буде већа од осам степени. Уколико се тело није адаптирало на разлику у теператури, може доћи до наглог пада крвног притиска, колапса, епилептичних напада и несвестице, јер долази до ширења крвних судова и услед тога до проблема.

Фото: Профимедиа

* Колика разлика у температури између спољног и простора у ком боравимо је препоручљива?

- Препорука је да разлика не буде већа од осам степени између спољашњег и простора у коме боравимо.

* Може ли топлотни удар да буде фаталан по живот и у којим случајевима?

- Може. У његовој основи је генерализовано ширење крвних судова услед ког долази до смањења циркулаторног волумена крви и кардиоваскуларног колапса. На ово стање се надовезује и дисбаланс електролита, што све заједно може да доведе до поремећаја срчаног ритма и срчаног застоја. Такође, као последица топлотног удара може настати едем мозга, оштећење бубрега (акутна некроза тубула), крварење у надбубрежним жлездама, некроза јетре, оштећење плућа.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕВРОПА РАЗМАТРА СЛАЊЕ 100.000 ВОЈНИКА У УКРАЈИНУ: Трамп одбио предлог - познато из којих земаља би их било највише

ЕВРОПА РАЗМАТРА СЛАЊЕ 100.000 ВОЈНИКА У УКРАЈИНУ: Трамп одбио предлог - познато из којих земаља би их било највише

ЕВРОПСКЕ нације разматрају слање војних снага у Украјину у случају прекида ватре или постизања мировног споразума, потврдили су Ројтерсу званичници и дипломате. Разлог је једноставан - новоизабрани амерички председник Доналд Трамп јасно је ставио до знања да неће слати америчке војнике у ту земљу како би гарантовали безбедност, потврдили су Ројтерсу званичници и дипломате.

18. 12. 2024. у 17:42

УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став

УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став

ЛАНСИРАЊЕ руске балистичке ракете средњег домета „орешник“ на територију Украјине натерало је Лондон да заузме уравнотеженији став по питању извођења напада оружјем дугог домета у дубину руске територије, изјавио је амбасадор Русије у Великој Британији Андреј Келин.

18. 12. 2024. у 17:25

Коментари (0)

И ОНА ДИГЛА РУКУ НА СЕБЕ?! Драма чувене певачице после самоубиства њеног досадашњег мужа, кошаркаша Јаниса Тиме