ОД ТЕСТА ЗА РАНУ ТРУДНОЋУ, ДО СЕНЗОРА У ПРОТЕЗАМА: Ово су Топ 10 медицинских открића у 2023. години
СВЕТ у коме живимо далеко је од идеалног места, јер без обзира на технолошки напредак који је постигнут и даље се дешавају ратни сукоби, деца умиру од глади и сиромаштва.
Ипак, охрабрује чињеница да у мору незадовољства и лоших вести, можемо да будемо захвални на свим открићима и достигнућима која нам омогућавају да живимо неупоредиво боље и лакше него пре неколико векова, деценија или чак година. У тим достигнућима најзначајније место имају она медицинска.
Многе болести које су некада биле "смртна пресуда" и неумољиво односиле на хиљаде људских живота свакодневно, данас су излечиве. Поред тога, дијагностика је на потпуно новом нивоу, а познато је да рано препознавање и третирање симптома тешких болести у великој мери утиче на прогнозу.
Ово је 10 најважнијих достигнућа у медицини која су обележила ову 2023. годину.
1. Тест у раној трудноћи
Одавно је познато колики је значај пренаталног тестирања, и колико је његовом применом спречено лоших исхода трудноће. Зато се методе које се примењују у ову сврху све више и више усавршавају. Научници су коначно успели да само користећи узорак крви мајке, дакле потпуно неинвазивно, направе тест са скраћеницом NIFTY који открива хромозомске абнормалности код фетуса већ у 10. недељи трудноће! Тест такође може да открије пол и крвну групу бебе, као и да представља скрининг за наследне болести као што су цистична фиброза и спинална мишићна атрофија.
2. Прва терапија за српасте ћелије
У јануару 2023. године америчка Администрација за храну и лекове (ФДА) одобрила је прву терапију са уређивањем гена за болест српастих ћелија и бета таласемију - два наследна обољења крви која изазивају тешку анемију и оштећење органа. Терапија користи CRISPR технологију за манипулацију матичним ћелијама пацијента, чиме се спречава абнормално стварање српа или згрушавање црвених крвних зрнаца. Терапија је показала добре резултате у клиничким испитивањима, при чему су неки пацијенти постигли потпуну ремисију симптома.
3. Извлачење угрушка из мозга
Још једно одобрење ФДА у 2023. обећава много - у питању је уређај неуроваскуларни стент ретривер, који може да уклања крвне угрушке из мозга код пацијената који пате од исхемијског можданог удара проузрокованог зачепљеном артеријом. Уређај назван Solitaire X је танка жица са врхом у облику мрежице, која се умеће кроз мали рез у препони, и води до угрушка који се може ухватити и извући. Уређај је показао супериорне резултате у поређењу са стандардним лековима за уништавање угрушака, са више пацијената који су постигли функционалну независност и мање инвалидитета 90 дана након можданог удара. Европска агенција за лекове (ЕМА) га је означила као револуционаран.
4. Маркер за 50 врста рака
Тема која увек изазива узбуђење и велико интересовање је рано откривање карцинома. У септембру 2023. године биотехнолошка компанија "Грал" покренула је нови тест крви за откривање рака. Тест назван Galleri мери нивое више стотина протеинских биомаркера, који су повезани са различитим врстама карцинома. Тест може открити преко 50 врста рака, укључујући и неке које је тешко дијагностиковати у раним фазама, као што су рак панкреаса, јајника и јетре. Такође може указати и на ткиво порекла рака, што помаже у примени даљих дијагностичких тестова и опција лечења.
5. Фластер мери глукозу у крви
Праћење нивоа шећера у крви код дијабетичара убудуће ће бити неинвазивно. Развијен је, наиме, нови уређај који мери глукозу у крви без вађења крви, користећи мали фластер који се лепи за кожу. Фластер емитује радио-таласе који продиру у кожу и рефлектују се од молекула глукозе. Уређај шаље очитавања апликацији на смарт телефону или сату, који упозоравају пацијента ако је ниво глукозе превисок или пренизак.
6. Сензори на протезама
У овој години развијена је и потпуно нова технологија која може да врати осећај додира и проприоцепцију (свест о сопственом положају тела и покрета) особама са ампутацијом које користе протетске удове. Технологија подразумева имплантацију електрода у нерве који се повезују са недостајућим екстремитетом, и њихово бежично повезивање са сензорима на протези, који затим стимулишу нерве у складу са притиском и кретањем протезе. Систем настао на Stenford univerzitetu омогућава кориснику да осети сензације као што су додир, притисак, температура и бол.
7. Нова класа антибиотика
Истраживачи који раде на University of California, Irvine дизајнирали су нову класу антибиотика који показују обећавајуће резултате у лечењу МРСА (резистентни тип бактерије стафилокок), пнеумоније и туберкулоза. Тим је осмислио лаку синтезу аналога теиксобактина, укључујући нову класу деривата теиксобактина који обећавају против грам-позитивних бактерија. Нови антибиотски модалитети као што је овај кључни су у смањењу оптерећења здравствене индустрије због резистенције на антибиотике, која кошта око 55 милијарди долара годишње због продуженог пријема у болницу и потребе за секундарним третманима.
8. Уређај повећава видљивост вена
Милијарду канила се убацује сваке године широм света и замењује свака 72 сата како би се смањио ризик од инфекције. Уметање представља изазове, са просечном стопом успеха од 2,58 покушаја. Често пацијенти којима је то најпотребније - са траумом, старији или деца - имају теже приступачне вене. Када се не пронађе приступ, лекар ће можда морати да користи ултразвук за приступ венама на врату. Ово је ризично, болно и скупо. Као решење за потешкоће које се виде у венепункцији и напорима канулације, тим научника са University of Huddersfield креирао је уређај који повећава величину, видљивост и палпабилност циљних вена у року од 30 секунди. Они су спојени у локални фластер дизајниран да се придржава уобичајених места за интравенски приступ. Овај јефтин и практичан проналазак ће смањити трошкове неуспешних покушаја, смањити ризик од инфекције и побољшати негу пацијената, а да притом не захтева никакву обуку за рад.
9. Ваздушна завеса против вируса
Рутинске медицинске процедуре за оне који пате од вирусних инфекција често захтевају блиску близину пацијента и здравствених радника. Ово повећава вероватноћу излагања вирусу, што представља ризик за здравственог радника. Научници са Nagoya University развили су десктоп уређај који производи јединствену "ваздушну завесу" за блокирање аеросола. Ова метода такође користи уређај за инактивацију вируса који зрачи усисни ваздух помоћу УВ зрака. Ова технологија смањује ризик од излагања вирусу за пацијенте и здравствене раднике током медицинских процедура где је тешко одржати довољну дистанцу, као што су медицински интервјуи, узимање узорака крви и лечење.
10. Вештачка интелигенција у терапији
Једну област, прецизније, приступ лечењу посебно треба истаћи. Реч је о персонализованим клиничким испитивањима. Нови приступ користи вештачку интелигенцију и велике податке како би пацијенте повезао са за њих најприкладнијим третманом, а на основу њихових генетских, молекуларних и клиничких профила. У марту 2023. године конзорцијум водећих центара за рак покренуо је иницијативу да понуди персонализована клиничка испитивања за пацијенте са раком на основу њиховог геномског профила и историје лечења. Намера је да се упаре пацијенти са циљаним терапијама за које је највероватније да ће деловати на њихов специфични тип рака, без обзира на локацију тумора или стадијум.
Препоручујемо
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)
ЛЕКАРИ су рекли да за њега више нема наде и наложили су да се искључи с апарата за одржавање виталних функција, али то његов отац није могао да дозволи, упркос томе што се младићева мајка, Пикерингова бивша супруга, сагласила са докторима.
21. 11. 2024. у 15:31
Коментари (0)