ПОМОЋ ПОТРАЖЕ ТЕК КАДА СЕ ПРЕПОЛОВИ ФУНКЦИЈА ПЛУЋА: Пулмолози упозоравају на озбиљне последице нелечења ХОБП, ево који су симптоми

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

20. 01. 2024. у 08:00

ТЕШКО подношење физичког напора уз појаву кашља разлог је да се оде код пулмолога, поготово ако је особа пушач. Овај симптом је често први знак хроничне опструктивне болести плућа (ХОБП), односно обољења које одликује сужење дисајних путева. Занемаривање тегоба главни је разлог због којег плућа многих пацијената за 50 одсто изгубе функцију.

ПОМОЋ ПОТРАЖЕ ТЕК КАДА СЕ ПРЕПОЛОВИ ФУНКЦИЈА ПЛУЋА: Пулмолози упозоравају на озбиљне последице нелечења ХОБП, ево који су симптоми

FOTO: Arhiva novosti

Ова болест у Србији је дијагностикована код око 600.000 људи, а како би се скренула пажња на њу у САНУ је недавно одржан стручни скуп "Савремени приступ дијагностиковању и лечењу ХОБП".

У интервјуу за "Новости" др Бранислава Миленковић, редовни професор и шеф Катедре за пулмологију, као и Општу медицине на Медицинском факултету у Београду, каже да је циљ подизање свести о могућностима превенције и лечења хроничне опструктивне болести плућа који су нам све доступнији последњих деценија.

Фото Д. Миловановић

* Како се ХОБП може спречити?

- Превенција болести подразумева уклањање штетног агенса, а то је пушење. Дакле, проблем у нашој земљи је велики број пушача, јер око 30 процената људи у Србији активно пуши, а 30 одсто старијих од 18 година су бивши пушачи, од којих је исти проценат и мушкараца и жена, а жене су осетљивије на овај проблем. Код мањег броја људи ово обољење се јавља услед урођеног проблема.

* Уколико дође до обољења, колико је успешно лечење?

- ХОБП се данас може успешно и спречити и лечити. Оптималан пут примене лекова је инхалациони, а основни лекови су бронходилататори који проширују дисајне путеве. Правовремена и редовна медикаментна терапија, као и адекватне нефармаколошке терапијске мере, као што су престанак пушења, физичко вежбање, дијететски режим, могу да успоре оштећење плућне функције, побољшају физичку способност, квалитет и дужину живота, и да смање број погоршања ХОБП и број дана болничког лечења.

Инвалидност

* Шта када се преполови плућна функција?

- Како болест напредује, све више утиче на пацијентово душевно и физичко стање, његову радну способност и односе са околином, као и на развој коморбидних стања. Болест је праћена интензивним тегобама које имају огроман утицај и на оболеле и на људе који их окружују. Многи пацијенти са ХОБП имају лошији квалитет живота због тегоба и ограничења у обављању свакодневних активности, као што су физичко вежбање, социјалне и породичне активности, кућни послови, куповина... Упоредо са прогресивним опадањем плућне функције, симптоми болести постају све интензивнији, пацијенти испољавају депресију, анксиозни су, постају превише везани за кућу или чак инвалиди.

* Колико је опасан ХОБП ако се неодговарајуће лечи?

- Хронична опструктивна болест плућа (ХОБП) је болест коју одликује сужење дисајних путева (бронхоопструкција) која није потпуно реверзибилна, али је обично прогресивна и повезана са абнормалним запаљенским одговором плућа на штетне честице и гасове који се удахну. Повезана је са значајним морбидитетом јер чак четири до шест одсто одраслих становника Европе има ХОБП, као и значајним морталитетом, па је трећи узрочник смрти у свету. Ова тешка болест, која представља значајно оптерећење за здравствени систем, пацијенте и њихову околину, може се спречити деловањем на факторе ризика који најчешће делују удружено - конзумација дувана и дуванских производа, ранија астма, хронични кашаљ, дуготрајно и интезивно излагање аерозагађењу на радном месту или животној средини.

* Који су доминантни симптоми ХОБП?

- Болест се најчешче испољава осећајм тешког подношења напора који се постепено интензивира, и то симптомима као што су отежано дисање при физичком напору, кашаљ, искашљавање, свирање у грудима, ванплућним симптомима. ХОБП има и системске манифестације узроковане системским запељењем, недостатком кисеоника у ткивима, оксидативним стресом, хормонским или електролитним дисбалансом.

Фото: П. Митић

* А које су последице?

- Најчешћи коморбидитети су хронична срчана инсуфицијенција, исхемијска болест срца, остеопороза, депресија, дијабетес, губитак мишићне масе, мршављење и карцином плућа. С обзиром на то да се интензитет наведених тегоба постепено и полако појачава, велики број пацијената није свестан болести, што повећава проценат неправовременог дијагностиковања ХОБП. Многи пацијенти се јављају лекару тек када изгубе чак 50 одсто плућне функције јер је прогресија ХОБП најчешће спора, па многи болесници нису свесни да се њихово стање погоршава.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ОДРЖИВ НАЧИН ЖИВОТА: Водич ка бољој будућности