СВЕ О РАДИОЛОШКИМ ПРЕГЛЕДИМА ПРОСТАТЕ: Зашто су важни, када се раде и шта откривају
РАК простате је у Србији на трећем месту по учесталости, иза рака плућа и дебелог црева, док је у многим земљама у Европи и свету на првом месту, показује статистика. Поред тога, проценује се да сваки други мушкарац старији од 60 година има неки вид обољења простате. Са порастом просечне дужине животног века и променама животних навика, обољења простате постају све учесталија. Зато је важно да након одређене старосне доби или уколико имају факторе ризика, мушкарци редовно обављају прегледе.
Проф. др Ђорђије Шарановић, специјалиста радиологије и субспецијалиста интервентне радиологије из МедиГроуп система, у осмој епизоди серијала „МедиГроуп препорука”, објашњава када уролози упућују мушкарце на радиолошке прегледе простате, како се откривају промене на простати и који су даљи кораци након што се уоче промене.
- Три најчешће болести простате коју скоро сваки мушкарац, који има просечан животни век, доживи бар једном у животу, су увећање простате или бенигна хиперплазија простате, која прилично изазива сметње и утиче на квалитет живота, затим запаљење простате или хронични простатитис и треће је карцином простате - истиче проф. др Шарановић.
Захваљујући савременим дијагностичким методама, лекари могу да процене здравље простате и идентификују на време могућа обољења. Због тога су едукација о значају прегледа и промовисање здравих животних навика кључни фактори у превенцији обољења простате.
- Када уролог прегледа пацијента, поуздано може да посумња на неку од те три болести, али је то потребно и доказати. Најпрецизнију дијагнозу даје патохитологија односно биопсија, која се избегава зато што је инванзивна, болна и захтевна метода. Због тога се данас када је повишен тумор маркер за простату односно ПСА, најчешће користи магнетна резонанца, осим ултразвука који је једна рутинска метода, али не одређује даљи ток лечења - објашњава проф. др Шарановић.
Он додаје да се притом ради мултипараметријски преглед простате на магнетној резонанци, а то значи што више снимања на различите начине да би се добиле информације из различитих делова простате, чијом се анализом одређује степен вероватноће неког обољења простате.
На овај начин, добија се прецизна слика да ли се ради о бенигној или малигној промени простате, о бенигној хиперплазији или хроничном простатитису, или унутар тог хроничног простатитиса или бенигне хиперплазије постоји неки чвор који има малигни потенцијал. На основу налаза мултипараметријског прегледа простате одређују се даљи кораци, односно да ли је потребно да се стање пацијента прати или он треба да буде послат на биопсију.
Данас више нико у свету, а ни у Србији не приступа биопсији, док се не обави мултипараметријски преглед простате. Проф. др Шарановић истиче и да највећи број центара у свету, па и код нас, ради снимање са два фактора, док се једино у МедиГроуп систему снимање ради са четири фактора, а један од њих је спектроскопија, што мало дуже траје, али је и поузданије и повећава сензитивност процедуре.
Када је реч о дијагностици, поред мултипараметрије на магнетној резонанци, у МедиГроуп систему се изводе и бројне друге јединствене процедуре као што су: контрастна уретроцистографија у педијатрији, функционалне урографије на магнетној резонанци, ултразвучна еластографија, магнетна резонанца или ЦТ ентероклизе, виртуелна колоноскопија, као и бројна функционална испитивања, попут транзитног времена или дефекографије.
Општа болница МедиГроуп ради 24 часа дневно и увек је доступна за специјалистичке прегледе, лабораторијске анализе, дијагностику, породилиште. За више информација посетите https://www.medigroup.rs/.
УКРАЈИНА ДОБИЈА ЗАБРАНУ 20 ГОДИНА! Трампов предлог: "Ако им се не свиђа, имамо и другу варијанту"
ИАКО ће у Овални кабинет Беле куће ући тек за два и по месеца, већ су почеле анализе може ли Доналд Трамп испунити предизборна обећања и донети мир Украјини и Блиском истоку. Према писању "Вол стрит џорнала", који се позива на изворе блиске Трампу, саветници новоизабраног председника нуде замрзавање рата дуж прве линије, консолидацију окупираних територија за Русију, демилитаризовану зону и заустављање интеграције Кијева у НАТО на 20 година.
08. 11. 2024. у 09:02
ПУТИН ЗАПУШИО УСТА ЗАПАДУ: Његове речи о Олимпијским играма парају уши
ВЛАДИМИР путин говорио је Олимпијским играма које су пре неколико месеци одржане у Паризу
08. 11. 2024. у 18:34
УДАРИО НА ПОЛИЦИЈУ: Како је умро Ромео Савић, Кнелетов друг - у ноћи кад је Александар убијен сумња се да му је оставио поруку у хотелу
"ОТИМАО сам 'робу' и аутомобиле поквареним полицајцима. Волео сам да то радим инспекторима који су и сами криминалци, а нису имали смелости да стану наспрам мене. Можда сам и претеривао, али се кунем да нико поштен од мене није страдао. Увек сам узимао од цинкароша, пијанаца и 'индијанаца', понижавао их и малтретирао! Често сам то чинио због других. После ме је то много коштало."
08. 11. 2024. у 19:44
Коментари (0)