НИСТЕ СИГУРНИ ДА ЛИ ХРЧЕТЕ? Ових 5 необичних знакова могу да укажу да имате проблем током спавања
ХРКАЊЕ може да буде озбиљан здравствени, али и социјални проблем.
Особа често није свесна да хрче, иако ова појава може да буде симптом слип апнеје (sleep apnea) – потенцијално опасног стања у којем је дисање током ноћи заустављено на 10 или више секунди. Стање може да буде проблем, ако особа живи сама и не зна да хрче.
Код жена се теже открива проблем
Уколико се не лечи опструктивна апнеа у сну је фактор ризика за развој хипертензије, болести срца, дијабетеса типа 2, депресије, може да буде узрок и ране смрти, наводи The American Academy of Sleep Medicine.
Битно је зато упутити особу која хрче на постојање проблема. Стручњаци указују на чињеницу да велики број особа има недијагностиковану и нелечену sleep apne-у. Наглашава се и да мушкарци лакше открију ово стање, јер је код њих sleep apnea често праћена громогласним хркањем. Код жена се теже запажа проблем, посебно ако хркање није изразито. Постоје ипак неки знаци који могу да нам укажу да хрчемо.
Ноћно знојење
Непријатно ноћно знојење некада је последица менопаузе, спавања у прегрејаној просторији, употребе лекова, или постојања болести као што су бактеријске инфекције, грип, кажу стручњаци Мејо клинике. Истраживања указују да је ноћно знојење, симптом код око 30 одсто особа које пате од слип апнеје. Тело не добија довољно кисеоника, па особе које се зноје и хрчу имају ниже нивое кисеоника у организму.
Учестало буђење
Учестало буђење из сна иницирано потребом за мокрењем често је последица конзумације већих количина пића пре спавања. У тежим случајевима ноћно мокрење је знак дијабетеса, високог крвног притиска, јавља се као последица употребе лекова, проблема са здрављем простате, наводе лекари Cleveland Clinic.
Уколико се, ипак, два пута у току ноћи будимо како бисмо ишли у тоалет, могуће је да патимо од слееп апнеје. Истраживања наводе да око 50 одсто особа са слип апнејом пати од ноктурије.
Шкргутање зубима
Бруксизам је стручни назив за шкрипање, шкргутање зубима које се најчешће јавља током сна и може бити последица слип анпеје. Анксиозност и други психолошки чиниоци некада могу да кумују појави бруксизма, с тим да стручњаци углавном истичу sleep apneа -у као главни фактор због којег некада шкргућемо зубима у сну.
Према једној теорији која није до краја доказана, током спавања долази до опструкције дисајних путева, а у исто време тело се бори за дах тако што настоји да помери мишиће око уста и вилицу.
Јутарње главобоље
Хркање се може у неким случајевима испољити и јутарњом главобољом, како наводе поједине студије. Стручњаци ипак наглашавају да узрок јутарње главобоље није до краја утврђен и да главобоља може да буде последица више фактора. Чини се да главобоље узроковане опструктивном апнејом у сну не доводе до осећаја мучнине или повећане осетљивости на светлост и звук. Стручњаци истичу да је у овим случајевима појачан притисак на слепоочнице који траје око 30 минута.
Депресивност, несаница, мождана магла
Sleep apnea је стање које не испољава само соматским, већ и психолошким симптомима. Често се пацијенти жале на мождану маглу, имају проблема са спавањем, па се услед свега некада јављају и депресивна расположења и умор. Опструктивнаsleep apnea, како објашњавају стручњаци, некада може бити разлог зашто се будимо из сна, а не несаница. Све има за резултат умор, теже обављање свакодневних задатака, могући су и проблеми са памћењем и епизоде депресивног расположења.
(еКлиника)
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
КО ЋЕ ЗАМЕНИТИ ЖИКУ ЈАКШИЋА? "Ја најбоље знам шта желим од тога"
"СИГУРАН сам да нико не може да задовољи моје захтеве и визију како ја то замишљам."
21. 01. 2025. у 19:19
Коментари (0)