ВАЖНО ЈЕ КАКО СПАВАТЕ: Обратите пажњу - Положај тела може да ублажи бројне тегобе

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

03. 11. 2023. у 13:00

ИАКО не постоји најбољи положај за спавање, чињеница је да свако има неки свој, посебан, у коме се лакше умири и успава. За већину одговарајућа поза у којој тону у сан је она у којој проведу највећи део ноћи.

ВАЖНО ЈЕ КАКО СПАВАТЕ: Обратите пажњу - Положај тела може да ублажи бројне тегобе

Фото Shutterstock

Удобност током спавања, што се односи и на положај тела, кључна је за ментални и физички опоравак, зато је врло важно да се зна у којој пози ћете најбрже да се умирите.

Осим тога, одговарајући положај тела током спавања може да ублажи бројне тегобе. На пример, одређени положаји спавања су бољи од других за труднице или особе које пате од апнеје у сну, болова у врату, болова у леђима и гастроезофагеалне рефлуксне болести (ГЕРБ).

Фото: Shutterstock

На боку

Спавање на боку је најчешћи положај за спавање код одраслих. Око 54 процента одраслих спава у овом положају. Овај положај је вероватно "популаран" због нефлексибилности кичме како старимо. Спавање на боку се сматра здравим јер одржава кичму у равни. Људима са боловима у доњем делу леђа и врату је још удобније ако подупру колена, односно ако између колена ставе јастучић, јер се тако пружа подршка куковима и карлици.

Некима је спавање на леђима непријатно па због тога ипак бирају положај на боку. Оно што је важно како би овај положај био најбољи за спавање је да дебљина јастука буде таква да врат и кичма остану на истом нивоу. Овај положај помаже особама са опструктивном апнејом у сну, као и људима који хрчу док спавају.

Стручњаци наводе да је овај пложај за спавање такође најбољи за оне који пате од ГЕРБ. Бочно спавање на левој страни препоручује се и трудницама јер стомак мање притиска срце и олакшава проток крви. Међутим, најпожељнији положај за спавање можда није најбољи за особе које пате од болова у рамену.

Фото Shutterstock

На леђима

Око 38 дсто људи обично спава на леђима, што га чини другим најчешћим положајем за спавање. Кичма остаје издужена и у природном здравом положају док се спава на леђима. Појединци са болом у лумбалној кичми и врату могу да осете олакшање у овом положају уз одговарајућу подршку. То значи да могу да се пробуде са мање укочености и ублаженим болом. Међутим, лежећи положај је контраиндикован код људи који пате од апнеје у сну или sleep apnea. Ова позиција доводи до колапса дисајних путева и може да погорша симптоме опструктивне апнеје у сну. Такође, погоршава и хркање. Иако је то веома уобичајена и природна позиција, она се ипак не препоручује трудницама и старијим особама.

Фото: Принтскрин Јутјуб/ AdventHealth Medical Group

На стомаку

Само око седам одсто одрасле популације спава на стомаку, а овај положај је иначе најнездравији положај за спавање. Иако помаже код хркања, он се не препоручује јер је кичма најмање подржана док спавамо на стомаку. Поред тога, спавање у лежећем положају повећава притисак на ткива кичме, што може да доведе до бола након буђења. То је такође најгора позиција за спавање за особе које имају или су некада имале повреду кичме јер ова поза одлаже опоравак. Континуирано оптерећење кичме током спавања на стомаку може да доведе до структурних промена кичме, тако да овај положај треба избегавати колико год је то могуће, кажу стручњаци.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

МОЖЕ ДА БУДЕ У ПРВИХ 10 НА СВЕТУ“: Велике речи славне тенисерке о Српкињи