ВОДЕЋИ КРИВАЦ ИЗНЕНАДНЕ СМРТИ ЛАКО МОЖЕ ДА ПРЕВАРИ: Први симптом "прескакање" срца, а тест од 30 секунди спашава живот
МНОГИ људи имају поремећаје срчаног ритма или аритмију, а да то ни не схватају. Најчешћи тип је атријална фибрилација или лепршање преткомора, која узрокује неправилан и често необично брз откуцај срца.
Атријална фибрилација драстично повећава ризик од можданог удара, а ако се дијагностикује, може да се лечи.
У Србији се процењује да од око 24.000 можданих удара који се десе на годишњем нивоу, готово сваки пети је узрокован најчешћим поремећајем срчаног ритма.
- Оно што остаје забрињавајуће јесте велики број људи којима није дијагностикована аритмија и не знају уопште да живе са повећаним ризиком од можданог удара. Проналажење људи са овом скривеном претњом мора да буде приоритет - каже професор др Сир Нилеш Самани, док др Труди Лобан додаје:
- Поремећаји срчаног ритма су водећи узрок изненадне смрти и разорних можданих удара. Много мали број људи је тога свесно -.
Важно је препознати знакове упозорења на аритмију, а ево шта треба да знате:
Атријална фибрилација је најчешћи поремећај срчаног ритма у старијим старосним групама.
Многа стања могу да изазову проблеме са срчаним ритмом, укључујући поремећаје штитне жлезде, инфекције и апнеју у сну. Окидачи такође могу да укључују стрес, кофеин, дуван, алкохол, дијеталне пилуле и лекове за кашаљ или прехладу.
Знакови упозорења
Кључни знаци упозорења, према речима лекара, јесу осећај ударања или треперења у срцу или грудима, вртоглавице, осећај несвестице, недостатак даха, нелагодност у грудима и осећај претераног умора. Ове ствари не значе аутоматски да се ради о проблему са срцем, али је важно да проверите све симптоме.
- Не доживљавају сви ове симптоме и, у неким случајевима, пацијенти уопште не могу да осете симптоме - упозорили су доктори.
Како измерити срчани ритам?
Постоји много начина на које срчани ритмови могу да се мере, обично помоћу ЕКГ-а (електрокардиограма). Можете и сами да проверите свој пулс код куће.
Најлакши начин да откријете аритмију јесте да опипате свој пулс, а тиме и срчани ритам - да ли је неправилан, пребрз или преспор? Тако једноставна ствар, као што је провера ритма од 30 секунди, може буквално да вам спаси живот.
Када пронађете свој пулс, одржавајте чврст притисак и бројите откуцаје 30 секунди, а затим помножите са два да бисте добили пулс у откуцајима у минути. Ако вам је срчани ритам неправилан, требало би да бројите један минут и да не множите.
(Мондо)
БОНУС ВИДЕО:
УМЕСТО ЛОКОМОТИВЕ: Погледајте како снагатор из Аустрије вуче комплетну железничку композицију
Препоручујемо
УПОЗОРЕЊЕ ЗА ПЕНЗИОНЕРЕ: Велика превара кружи градом у Србији - не наседајте
10. 06. 2023. у 10:32
СТИГАО ЖЕСТОК ОДГОВОР ТРАМПУ ОД ПРЕДСЕДНИКА: То је наше и тако ће остати!
ПРЕДСЕДНИК Панаме Хосе Мулино поручио је да Панамски канал припада његовој држави и да око тога неће бити преговора.
23. 12. 2024. у 08:54
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
"СРЦЕ МОЈЕ, ДУШО МОЈА" Дајана грца у сузама због Жике, а он је грли: "Сетила сам се наше свадбе" (ВИДЕО)
"ЗАСЛУЖИО си да те загрлим и пољубим..."
23. 12. 2024. у 10:06
Коментари (1)