СУРУТКА, ЛИМУН И ЦЕЛЕР: Да ли су заиста „чистачи“ јетре?

Novosti online

23. 04. 2023. у 09:50

СУРУТКА од крављег или козјег млека од давних времена је позната као стари домаћински лек за многе болести. Препоручује се и здравим особама као природни имунитетски препарат.

СУРУТКА, ЛИМУН И ЦЕЛЕР: Да ли су заиста „чистачи“ јетре?

Фото: Shutterstock

Како се добија сурутка и коме се посебно препоручује

Сурутка је течност, односно производ који остаје након процеса прављења сира, такозваног сирења. Не само искуства оних који користе сурутку, већ и студије, доказале су благотворно дејство на наш организам. Захваљујући великом броју корисних својстава, сурутка има способност да утиче на имунитет, али бројне друге органе у телу.

Оно што је такође њена предност је да се препоручује и здравим људима као природни препарат у циљу превенције многих болести и заштите здравља.  За оне који имају проблеме са јетром, сурутка је једна од првих препорука за побољшање стања овог органа. Једна од студија доказала је да особе које имају озбиљно оштећену јетру или чекају на трансплантацију од ње могу имати велику помоћ и користи. Сурутка и њени састојци имају утицај на лучење серотонина, хормона среће и доброг расположења.


Шта сурутка садржи и зашто је толико здрава

Сурутка се сестоји од свега највреднијег што нутритивни састав млека има: велику количину витамина Е и Б, беланчевина, аминокиселина, млечних шећера и минерала. У њој се такође налазе и магнезијум, калијум, цинк, фосфор, цинк, бакар и гвожђе. Сурутка садржи велику количину добрих живих бактерија, а познато је шта за наш дигестивни систем значе пробиотске намирнице. У томе је и тајна утицаја сурутке на наш имунитет, јер он и почиње и завршава се у цревима.

Аминокиселине су важне и за грађу и јачање наших мишића, па се сурутка препоручује спортистима, али и свим људима који су изложени већим физичким напорима.

Фото: Free Images Pixabay

Како се правилно конзумира овај напитак

Укус овог напитка је другачији у односу на обичну сурутку на који неки људи осећају мучнину или им једноставно не прија. Напитак обавезно држите у фрижидеру. Такође је веома важно знати и како да се конзумира, јер претерано конзумирање сурутке може негативно да утиче на цревну флору. Једну до све кашике овог напитка размутите у чаши млаке воде и попијте пола сата пре сваког оброка.

Овакав природни „чистач“ организма посебно је добар за масну јетру, побољшање варења, висок холестерол и имунитет уопште. Уколико нема интолеранције на лактозу, добар је и за труднице. Наравно, пре укључивања у режим конзумирања, требало би да се посаветујете са лекаром, посебно ако имате неку болест или сте склони алергијама.
Да ли сурутку смеју да пију сви и можемо ли је конзумирати без ограничења

Са децом и сурутком опрезно, не би требало да уносе већу количину. Особе које имају проблеме са варењем, горушицу, надимање и гасове требало би да буду опрезне са количинама, јер је сурутка генерално корисна за цревни тракт и варење, али може да га изиритира. Сурутка је препуна протеина, па би требало да је избегавају пацијенти са болестима бубрега.

Особе које су интолерантне на лактозу не би смеле узимају сурутку, мада постоје неке студије које кажу да то важи само за кравље млеко, не и за козје. Због тога је опрез уз савет нутриционисте неопходан. Свакако се ни здравим људима не саветује више од пола литра сурутке дневно.

СУРУТКA СА ЛИМУНОМ И ЦЕЛЕРОМ

Најчистија сурутка се прави од домаћег млека. Ево старинског рецепта за прављење једног литра напитка који у народној медицини важи за „чистача“ јестре, подизање енергије и побољшање укупног здравља:

* сипати литар и по крављег или козјег млека у дубљу посуду и ставите да се кува
* исцедите сок од једног лимуна
* изрендајте један мањи целер
* лимун и целер додајте у скувано врело млеко и промешајте
* оставите поклопљено да се хлади
* када се на врху смесе одвоји зеленкаста течност, скупите је и преспите у стаклену флашу.

Сурутка је веома корисна, али ипак није свемоћна

Немојте заборавити да је сурутка здрава и корисна, али да ипак не постоји „чаробни штапић“ за било који здравствени проблем. Хронични хепатитис, трајна оштећења јетре због прекомерног конзумирања алкохола или цироза, јесу ситуације код којих сурутка може да помогне да се осећате боље и да се јетра прочисти, али нема говора о лечењу ових стања ако се ослонимо само на сурутку. Заправо, још увек нема званичних студија које би то потврдиле. Такође, никако немојте престати да узимате прописану терапију.

Такође, уз конзумирање сурутке када је у питању масна јетра, неопходно је променити и режим исхране, уздржавати се од алкохола, газираних пића, превише кафе, дрога и масне хране.

Фото Shutterstock


 

Сурутка обезбеђује нормалан ниво шећера у крви

Сурутка, односно конзумирање мале количине протеина сурутке пре оброка помаже људима са дијабетесом типа 2 да контролишу шећер у крви, показали резултати новог истраживања рађеног на Newcastle University.

У студији, која се бави дијеталном контролом дијабетеса тип 2, људи оболели од ове врсте дијабетеса пили су унапред припремљени третман пре оброка, која је садржавао ниску дозу протеина сурутке. Праћени су недељу дана док су водили нормалан свакодневни живот. Како би упоредили потенцијалне предности протеина сурутке, исти учесници су такође недељу дана пили контролни третман, који није садржавао протеине како би упоредили резултате једне с другима.

Резултати континуираног праћења глукозе открили су да је ниво глукозе био много боље контролисан када се суплемент сурутке узима пре оброка. Оболели су у просеку дневно имали два сата више нормалан ниво шећера у крви, у поређењу са недељом када нису узимали сурутку. Поред тога, њихов дневни ниво глукозе у крви био је 0,6 ммол/Л нижи у поређењу са оним када су конзумирали суплемент сурутке без икаквих протеина.

БОНУС ВИДЕО - СОЛАРНА ВОДА ЗА ПРОЧИШЋАВАЊЕ ОРГАНИЗМА: Ево како се прави

(Еклиника)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

РУСИ ОДУШЕВЉЕНИ АВРАМОВИЋЕМ: Све засмејао једним питањем (ВИДЕО)