ЦИТОМЕГАЛОВИРУС ТРАЈНО ОСТАЈЕ У ТЕЛУ: Родитељи опрез - Око 80 одсто предшколске деце у колективима је инфицирано

И. К.

18. 11. 2022. у 21:08

У ИНФЕКЦИЈЕ које након заражавања трајно остају у организму и са сваким падом имунитета могу да наруше здравље, некада и фатално, сврстава се и цитомегаловирус (ЦМВ).

ЦИТОМЕГАЛОВИРУС ТРАЈНО ОСТАЈЕ У ТЕЛУ: Родитељи опрез - Око 80 одсто предшколске деце у колективима је инфицирано

Фото: Shutterstock

То је вирус који припада породици херпес вируса и као сви из ове групе преноси се преко крви, пљувачке, фецеса, урина, суза, мајчиног млека, семене течности, вагиналног секрета.

Доктор Светлана Ваљаревић, специјалиста ОРЛ Клиничко-болничког центра Земун, каже да се заражавање цитомегаловирусом обично дешава у најранијем детињству:

- Сматра се да је око 80 процената предшколске деце која похађају колектив већ инфицирано ЦМВ. Након примарне инфекције, вирус остаје доживотно "притајен" у организму, најчешће у пљувачним жлездама. При томе, када се дете зарази, оно најчешће нема никакве симптоме и родитељи не знају да се дете инфицирало.

Инфекција ЦМВ-ом могућа је и у каснијем животном добу.

- Уколико заражавање у детињству изостане, ЦМВ код старије деце, тинејџера и одраслих особа може да да клиничку слику налик инфективној мононуклеози, када пацијент има увећане лимфне чворове на врату, малаксалост, температуру. Код здравих људи, ова инфекција пролази брзо и без последица - објашњава др Ваљаревић.

Ипак, некада инфекција ЦМВ-ом може да буде узрок фаталног исхода.

НИ ВАКЦИНЕ, НИ ЛЕКА

ДОКТОРКА Светлана Ваљаревић каже да нема вакцине против цитомегаловируса:
- Не постоји ни терапија која доводи до потпуног излечења и елиминације вируса из организма. Постоје само лекови који смањују размножавање вируса и они се примењују само код одраслих особа које су имунодефицијентне, најчешће код пацијената оболелих од сиде.

- ЦМВ је опасан по здравље човека у случају када је заражена особа имунокомпромитована - каже др Ваљаревић. - Дакле, када особа има сиду, онколошку болест због које добија цитостатике или зрачење или има неки други урођени или стечени поремећај имунитета. У таквим случајевима ослабљеног имунитета вирус изазива упалу плућа, хепатитис и врло често доводи до смртног исхода. Код пацијената оболелих од сиде, ЦМВ је један од првих узрока смртности, док код особа са трансплантираним органом узрокује одбацивање органа и тешко стање примаоца.

Цитомегаловирус нарочито је опасан за труднице.

- Уколико се трудница први пут током трудноће зарази овим вирусом, он може да оштети плод - каже наша саговорница. - Уколико не дође до спонтаног побачаја, чак 65 одсто ове деце имаће симптоме ЦМВ болести већ одмах по рођењу. Овај вирус може да изазове тешка оштећења мозга, вида, слуха, јетре и слезине, хематолошке поремећаје, крварења. Ако се трудница која је већ раније била заражена ЦМВ-ом у трудноћи зарази новим сојем овог вируса, што је ретко али могуће, последице су значајно блаже, одноно око 15 одсто тих беба имаће оштећење слуха.

Foto: Arhiva Novosti

Докторка Ваљаревић каже, да би се одредило да ли је трудница пре трудноће била изложена ЦМВ, неопходно је да се уради тестирање из венске крви:

- Код активне инфекције, или сумње на активну инфекцију, вирус се изолује из бриса усне дупље, урина, пљувачке, или плодове воде и доказује се ПЦР тестом, имунофлуоресценцијом или ЕЛИСА тестом - објашњава др Ваљаревић.

 

БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

ВИДЕЛА ЈЕ ДА ЈОЈ БИЈУ МУЖА, ММА БОРЦА... А онда се десило оно што нико жив није очекивао (ВИДЕО)