МОЗАК МЕЊА СЕЋАЊА: Истраживање - Може ли људски ум да излечи депресију, или посттрауматски поремећај?

В. Н.

02. 11. 2022. у 10:50

МОЖДА то не схватате, али сваки пут када се сетите неког догађаја - на пример када сте први пут возили бицикл или ушли на матурско вече - ваш мозак незнатно мења сећање.

МОЗАК МЕЊА СЕЋАЊА: Истраживање - Може ли људски ум да излечи депресију, или посттрауматски поремећај?

Фото Shutterstock

То је скоро као додавање инстаграм-филтера, са детаљима који се попуњавају, а информације се ажурирају или губе са сваким опозивом. Тако, објаснио је Стив Рамирез, неуронаучник Бостонског универзитета, ненамерно примењујемо филтере на наша прошла искуства. Иако је филтрирана меморија другачија од оригинала, можете рећи која је та основна слика углавном, рекао је Рамирез:

- Сећање је мање видео-снимак прошлости, више је реконструктивно - каже Рамирез, помоћник професора психолошких наука и наука о мозгу. - Савитљива природа сећања је и благослов и проклетство: лоше је ако се сећамо лажних детаља, али је добро да наш мозак има природну способност да обликује и ажурира сећања како би их учинили мање моћним, посебно ако је у питању нешто застрашујуће или трауматично.

Дакле, шта ако је могуће да искористимо флексибилну природу наших сећања у нашу корист, као начин да излечимо поремећаје менталног здравља као што су депресија и посттрауматски стресни поремећај. Управо на томе раде Рамирез и његов истраживачки тим. И након година проучавања памћења код мишева, открили су не само где мозак складишти позитивна и негативна сећања, већ и како да утишају негативна сећања, вештачки стимулишући друга, срећнија.

- Наша идеја је вредна милион долара - шта ако решење за неке од ових менталних поремећаја већ постоји у мозгу. А шта ако је памћење један од начина да се тамо стигне - запитао се Рамирез.

У два нова рада, он и његов тим показују снагу наших емоционалних сећања и како наша искуства - и начин на који их обрађујемо - остављају стварне физичке отиске на мозгу.

Један од најважнијих корака ка коришћењу памћења за лечење поремећаја повезаних са сећањима је разумевање где постоје позитивна и негативна сећања у мозгу, и како их разликовати. Сећања се чувају у свим различитим областима у мозгу, а сама појединачна сећања постоје као мреже ћелија које се називају енграми. Рамирезова лабораторија је посебно заинтересована за мреже сећања смештених у хипокампусу мозга, структури у облику индијског орашчића која чува сензорне и емоционалне информације важне за формирање и враћање сећања.

ПРОМЕНЕ У ИГРИ

РАМИРЕЗ је убеђен да овај рад може даље померати границе у неуронауци, и нада се да ће видети истраживаче да експериментишу са још више необичних идеја које могу да трансформишу медицину у будућности:
- Желимо промене у игри, зар не? Желимо ствари које ће бити много ефикасније од тренутно доступних опција лечења - упитао је Рамирез.

У новом раду објављеном у Nature Communications Biologу, Рамирез, главни аутор Моника Схпокаите, и тим неуронаучника Бостонског универзитета, мапирају кључне молекуларне и генетске разлике између позитивних и негативних сећања, откривајући да су она заправо упадљиво различита на више нивоа. Испоставило се да се емоционална сећања, попут позитивне или негативне меморије, физички разликују од других типова можданих ћелија - и међусобно се разликују.

- То је прилично дивље, јер сугерише да ова позитивна и негативна сећања имају своје одвојене некретнине у мозгу - каже Рамирез.

Истраживачи сада имају "гомилу" маркера за које знају да разликују позитивне од негативних сећања у хипокампусу, али стимулације и мерења које раде на мишевима није могуће применити код људи. Стефани Грела, главни аутор и бивши постдокторски сарадник у лабораторији "Рамирез", која је недавно покренула лабораторију за неуромодулаторне механизме на Универзитету Лојола, рекла је да би се овакви налази, ипак, могли провести у клиничку праксу, иако вештачко активирање сећања није могуће урадити код људи.

- Можете ли да се сетите нечег негативног, можете ли се сетити нечег позитивног, то су питања која можемо поставити људима, не и мишевима на којима истражујемо - рекла је Грела.

Она сугерише да би могло бити могуће да се превазиђу утицаји негативног сећања, оног које је утицало на ментално стање особе, тако што ће се особа присетити лошег сећања и правилно одредити време живог присећања позитивног у терапијском окружењу.

БОНУС ВИДЕО - УБИЦА НЕГАТИВНЕ ЕНЕРГИЈЕ: Ћилибар има разна лековита својства, а овај је најквалитетнији...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - Имао је осећај за то

МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"

БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.

21. 11. 2024. у 11:45

ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)

ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)

ЛЕКАРИ су рекли да за њега више нема наде и наложили су да се искључи с апарата за одржавање виталних функција, али то његов отац није могао да дозволи, упркос томе што се младићева мајка, Пикерингова бивша супруга, сагласила са докторима.

21. 11. 2024. у 15:31

Коментари (0)

МВП бy Моззарт Спорт: Велики избор најбољих спортиста Србије!