КАД НЕ ДЕЛУЈУ ЛЕКОВИ, ПРОВЕРИТЕ БУБРЕГЕ И ШТИТЊАЧУ: Упозорење лекара - Притисак не скаче само због срца и крвних судова
У ОВО доба године честе су варијације крвног притиска и код здравих, док се код оних са доказаном хипертензијом чешће јављају епизоде скока крвног притиска и поред редовне терапије.
Те варијације се углавном везују за честе промене времена, али ако крвни притисак не успевате да сведете на границе нормалног и поред примене лекова, или вам је хипретензија већ значајно оштетила срце, а нисте у поодмаклом животном добу, онда значи да се узрок вашег обољења крије у бубрезима, штитној или надбубрежној жлезди, или чак у карциному.
Асистент др Срђан Бошковић, начелник Одељења кардиологије и коронарне јединице Института за кардиваскуларне болести "Дедиње", каже да би код млађих пацијената који не реагују на почетну терапију, и већ имају знаке оштећења срца, као и бубрега и мозга, за узроцима хипертензије требало трагати ван кардиоваскуларног система:
- Када је хипертензија отпорна на лекове она може да буде узрокована последицама некоронарних болести и тада је називамо секундарна хипертензија. Према препорукама и европског и америчког кардиолошког удружења, код ових пацијената неопходно је да се најпре испита бубрежна функција, јер у бубрезима се секретује велики број молекула који утичу на тонус крвних судова и излучивање воде и електролита.
Према речима нашег саговорника, тада би требало да се уради доплер бубрежних артерија и основне анализе електролита - натријума, калијума, урее и креатинина. Свим млађим болесницима код којих је дијагностикована узнапредовала хипертензија требало би урадити и ниво ренина и у плазми и урину.
Уколико је бубрежна функција одговарајућа прелази се на ендокринолошка испитивања.
- Фокус код ових претрага су нам штитна и надбубрежна жлезда - каже др Бошковић.
- Код штитне жлезде и њено појачано функционисање (хипертиреоза) и смањена активност (хипотиреоза) доводе поред осталих симптома и до хипертензије, док само хиперфункција појединих сегмената надбубрега узрокује високе вредности крвног притиска.
Као допунска испитивања код пацијената код којих се сумња на секундарну хипертензију ради се и ултразвук или скенер абдомена.
- Радимо и анализу нивоа кортизола, резултате АЦТХ теста, ниво алдостерона, као и ниво катехоламина - каже наш саговорник.
- Циљ ових испитивања је да искључимо Кушингову болест, поремећај у лучењу хормона надбубрега као и тумор надбубрежних жлезда. Јер, све наведене болести поред изражене хипертензије имају и своје веома јасне и за ту болест и специфичне симптоме. Нажалост, изненадна хипертензија може да буде и знак неког од тумора, на пример плућа или бубрега.
Скривени узроци
УЗРОЦИ хипертензије прилично често остају непознати и после озбиљних испитивања.
Према речима др Срђана Бошковића, код чак 20 одсто пацијената применом уобичајених дијагностичких метода није могуће да се утврди присуство секундарних узрока хипертензије. Ти болесници имају доста лошу прогнозу.
БОНУС ВИДЕО - СОЛАРНА ВОДА ЗА ПРОЧИШЋАВАЊЕ ОРГАНИЗМА: Ево како се прави
ДАНСКА ДИГЛА УЗБУНУ ЗБОГ ДВА РУСКА БОМБАРДЕРА: "Повећан ризик од избијања војног сукоба због Русије"
ДВА руска стратешка бомбардера Ту-95 извршила су патролне летове изнад неутралних вода Беринговог и Чукотског мора, саопштило је руско Министарство одбране.
18. 12. 2024. у 16:17
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ТРАГЕДИЈА, ПОЧИВАЈ У МИРУ" Анђушића погодила вест - нашли га мртвог: "Никад не знате кроз шта људи пролазе"
"ТРАГЕДИЈА, почивај у миру..."
17. 12. 2024. у 18:26
Коментари (0)