ПУТЕР ИЛИ МАРГАРИН, ШТА ЈЕ ЗДРАВИЈЕ? Поштујте правило једне кашичице

Novosti online

24. 02. 2022. у 00:36

ПУТЕР или маргарин? Тешко им је одолети.

ПУТЕР ИЛИ МАРГАРИН, ШТА ЈЕ ЗДРАВИЈЕ? Поштујте правило једне кашичице

Фото: Free Images Pixabay

Стари добри путер се прави од крављег млека које се меша док се не претвори у густу, жућкасту супстанцу што се магично топи на врућој кришки тоста, док се различити маргарини различито индустријски добијају.


Четири разлога зашто је путер добар избор

– Путер је свакако здравија варијанта. Маргарин има смањену количину засићених масноћа, али га технологија производње ставља на значајно нижу лествицу квалитета у односу на путер – каже за "Блиц Жену" Ана Тодоровић, специјалиста струковни нутрициониста, и објашњава због чега је тако.

Неслани путер је здравији

– Путер је природни млечни производ који обилује масноћама животињског порекла, чак 80 одсто. Осим тога, путер садржи и есенцијалне масне киселине, витамине и минерале. С обзиром на то да путер садржи засићене масноће, услед његовог прекомерог конзумирања може доћи до повећања липидних параметара у крви. У првом реду то су укупни холестерол, али и његова лоша фракција, ЛДЛ холестерол, који представља директан фактор ризика за настанак атеросклерозе, масне јетре и генерално има негативан утицај на кардиоваскуларни систем. Осим тога, одређени типови путера садрже и со, што представља директан ризик за повећање крвног притиска.

Фото: Free Images Pixabay

У одбрану путера Тодоровић наводи да путер садржи значајну количину витамина Д, који је од великог значаја за јачање имунитета, превенцију настанка остеопорозе, будући да помаже апсорпцију калцијума, а саставни је део нутритивне терапије код псоријазе. Садржи и значајну количину витамина А и Е који су значајни антиоксиданси, као и витамин К који учествује у коагулацији. Један од занимљивих састојака путера јесте бутерна киселина која има значај у очувању интегритета слузокоже црева због свог регенеративног дејства.

Једна кашичица је довољна

Путер даје одличну ноту сланим јелима, али и посластицама, па је важно бити врло умерен у количинама јер су тада предности вишеструке. Довољна дневна количина путера је она коју захватите кафеном кашичицом. Намажите је на кришку тостираног хлеба и са мало меда и шољом чаја имате здрав доручак.

Фото: Free Images Pixabay

Маргарин је тешко избећи

– Маргарин је значајно јефтинија, али мање квалитетна алтернатива путеру. За његову производњу користе се углавном хидрогенизована биљна уља и вода, а у неким случајевима додаје се и млеко. Хидрогенизација је технолошки процес којим се учвршћују биљна уља у маргарину. Сам процес захтева високе температуре које у већини случајева стварају канцерогене материје у уљима. Осим тога, долази да нарушавања структуре масних киселина и претвара их у трансмасти, које су изразито непожељне по здравље.

Маргарин се уобичајено обогаћује вештачким витаминина и аромама. Његовом употребом директно се утиче на повећање липида у крви, али претерана конзумација може утицати лоше и на срце и јетру, те се могу јавити и проблеми са варењем.

Фото: Free Images Pixabay

Што ређе, то боље

На тржишту се могу наћи различите варијације у саставу маргарина. Одређени брендови обогаћују маргарин омега-3 масним киселинама, а има и лаких, лајт варијанти. Чак и ако га не конзумирате директно, маргарин је тешко избећи јер је често саставни део индустријских слаткиша и пецива. Због тога га користите што ређе. И оне здравије варијанте су ипак вештачки створене.

БОНУС ВИДЕО - IZNENADITE VOLJENU OSOBU: Pet minuta do torte bez pečenja

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.

14. 11. 2024. у 17:17

Коментари (0)

ТЕНИСКО ПРАВИЛО СЕ УВОДИ У ФУДБАЛ! Историјска одлука ФИФА