НА АНАЛИЗУ КРВИ ЈЕДНОМ ГОДИШЊЕ: Адолесценти често пате од анемије

И. Ковачић

11. 12. 2021. у 15:14

АНЕМИЈА је код адолесцената прилично честа појава и зато је оправдано да се контрола крви у овом периоду живота ради бар једном годишње, каже професор др Милош Кузмановић, хематолог Института за здравствену заштиту мајке и детета "Др Вукан Чупић".

НА АНАЛИЗУ КРВИ ЈЕДНОМ ГОДИШЊЕ: Адолесценти често пате од анемије

Фото Shutterstock

Недостатак гвожђа и код младих се испољава израженом малаксалошћу, а неретко се јављају и слаба концентрација и поспаност. Лечење подрзумева надокнаду гвожђа, јер "појачана" исхрана није довољна.

Узроци недостатка гвожђа у адолесценцији су различити у односу на пол.

- Код девојака то су физиолошки губитак крви и поремећаји исхране услед дијете, селективног уноса намирница под утицајем друштвених мрежа и медија, али и веома озбиљни психијатријски поремећаји који се испољавају поремећајима исхране, као што је анорексија - каже професор Кузмановић.

- Чест разлог су и повећани губици крви због поремећаја менструалног циклуса, због чега се у лечење мора укључити и гинеколог.

Када је о младићима реч, наш саговорник каже да код њих до анемије услед недостатка гвожђа долази због наглог раста, током кога се знатно повећава маса мишића:

- Поред хемоглобина, гвожђе је и састојак протеина миоглобина, који је неопходан за оптималан метаболизам кисеоника у мишићима. Такође, период раста у адолесценцији је праћен и повећањем запремине крви и повећањем броја еритроцита, што доводи до релативног дефицита гвожђа.

Анемија по правилу прате малаксалост, губитак концентрације и поспаност.

- Сви ови симптоми развијају се постепено и особа се на новонастало стање релативно успешно адаптира - каже професор Кузмановић.

- Ипак, осећај малаксалости може да буде толико изражен да адолесценти престају са физичким активностима, јер не могу да прате темпо својих вршањака или имају значајних тешкоћа у праћењу наставе.

Недостатак гвожђа у организму је системски поремећај који утиче на функционисање великог броја органских система, а анемија је само један од начина на који се дефицит гвожђа испољава.

- На срећу, анемија због дефицита гвожђа код адолесцента се лечи врло једноставно: надокнадом, односно, применом препарата гвожђа - каже наш саговорник.

- Поред надокнаде гвожђа, у неким околностима су потребне мере за корекцију исхране. Само корекција исхране или нешто што се сматра "појачаном исхраном" нису довољни за корекцију дефицита гвожђа.

Озбиљнија дијагностика

ПОЈЕДИНЕ болести крви и системска обољења могу најпре да се испоље анемијом, каже професор Милош Кузмановић. Зато би даљу дијагностику, а нарочито лечење, требало препустити искључиво специјалистима који овај проблем могу да сагледају на свеобухватан начин.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

СПЕКТАКЛ У БОЛОЊИ: Марко Подрашчанин осваја четврти пут за редом Куп Италије са Лубеом