ЗБОГ ВЛАГЕ СЕ ПОЈАЧАВАЈУ ГУШЕЊЕ И БОЛ: Варијације временских параметара на дневном нивоу могу да отежају дисање и кретање

И. Ковачић

08. 11. 2021. у 09:25

ХЛАДНА јутра и пораст температуре током дана главни су разлози што ових дана проблеме са дисањем и кретањем имају и здраве особе, а посебно астматичари, оболели од хроничне опструктивне болести плућа, хроничног бронхитиса и реуматичари.

ЗБОГ ВЛАГЕ СЕ ПОЈАЧАВАЈУ  ГУШЕЊЕ И БОЛ: Варијације временских параметара на дневном нивоу могу да отежају дисање и кретање

Фото shutterstock

Потпуковник Раде Милић, пулмолог Војномедицинске академије, каже да већ "начетим" плућима сметају нагле промене температуре чак и од два до три степена, а посебно за више од пет, јер узрокују погоршање плућне функције.

Када метеоролози најаве захлађење и кишу, тада услед временских прилика тегобе могу да се погоршају и оболелима од реуматских болести.

 - Људски организам има способност прилагођавања на временске измене када дуже време проводи у одређеним условима, али нагле промене онемогућавају подешавање физиолошких процеса, нарочито код старијих, деце и болесних особа, па настају метеоропатске реакције - каже др Милић.

 - Астматичарима наручито смета хладан ваздух услед којег се бронхије нагло сужавају, што доводи до напада. Међутим, не прија им ни превише висока температура у затвореном и релативна влажност ваздуха, јер и ови услови могу допринети погоршању хроничних плућних болести и лошијој плућној функцији. Утицај топлоте није до краја разјашњен, али се претпоставља да делује преко рефлексних и нервних механизама, погоршавајући хронично запаљење у дисајним путевима и доводи до њиховог сужавања.

С обзиром на то да и хладноћа и топлота могу да ометају плућну функцију, наш саговорник каже да је за пулмолошке пацијенте главни климатски параметар који би требало да прате температура ваздуха.

 - Оно што ови пацијенти могу сами да ураде да спрече ове негативне утицаје јесте да редовно узимају прописану терапију, здраво се хране, пију довољно течности, не пуше и не конзумирају алкохол - каже др Милић.

 - Такође, требало би да се облаче слојевито и да прекривају нос и уста када је напољу хладно.

Када се повећа концентрација влаге у ваздуху јављају се оток и болови у зглобовима.

 - С обзиром на то да није могуће избећи неповољне временске услове, а постоје знаци погоршања болести, потребно је кориговати терапију као и код било којих других разлога за погоршање - каже др Никола Рогановић, реуматолог из Београда. - Уколико се ради о реуматоидном артритису, краткорочна примена кортикостероида може довести до потпуног повлачења тегоба, а уколико су у питању артрозе, појачан унос аналгетика и адекватна физикална терапија дају исти ефекат.

Иако се због болова у зглобовима многи пацијенти мање крећу, др Рогановић каже да је то погрешно и да оболели од коштано-зглобних болести треба да буду умерено физички активни. То помаже да се зглобови "размрдају", јер физичка активност има сличан ефекат као аналгетици.

Имунитет

РЕСПИРАТОРНЕ инфекције, укључујући упалу плућа имају већу учесталост у ово доба године. То је последица боравка у затвореном и ближих контаката, али и ниже релативне влажности ваздуха, већег аерозагађења, нижег нивоа ултраљубичастог зрачења које убија патогене, као и сезонских варијација у имунолошком систему које могу бити повезане са нижим нивоом витамина Д.

ЗАПРАТИТЕ НПОРТАЛ НА ФЕЈСБУКУ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

КИРЈОС ЈЕ ПРОВОКАТОР: Француска тенисерка без длаке на језику