РУКЕ НАЈЧЕШЋЕ ДРХТЕ ЗБОГ ГЕНЕТИКЕ: Тремор није опасно стање, али значајно утиче на свакодневни живот
ПРЕТЕРАНО испијање кафе, алкохола, психичка раздражљивост као и физички премор неретко узрокују дрхтање руку.
Међутим, најчешћи разлог за оне који због дрхтања руку морају да се помуче док не принесу чашу устима је - генетика.
Докторка Анђела Гавриловић, неуролог Клиничко-болничког центра "Звездара", каже да није увек познато шта је узрок тремора руку или неког другог дела тела, али се зна да је код око 50 одсто пацијената он скопчан са генима:
- Ми га стручно називамо есенцијални тремор, а раније је био познат као бенигни или породични. Углавном га карактерише благо подрхтвање руку и оно остаје непромењено годинама. Обично се јавља на обе стране тела, али је приметнији на руци којом се особа више служи. Ређе може да захвати и главу, у виду присилних покрета климања главом као за потврду речи "да" или "не", или говорни апарат када се јавља дрхтави глас. Уколико је израженији доводи до проблема са писањем, цртањем, пијењем или употребом алата и прибора. Најчешће се први пут појављује између 40 и 50 године живота.
Код одређеног броја пацијената који пате од невољних контракција мишића које доводе до подрхтавања једног или више делова тела, узрок је у неком дефекту мозга.
- Дистонични тремор јавља се код људи који су погођени поремећајем у којем погрешна мождана активност узрокује прекомерну активност мишића, што доводи до увртања или увијања главе, руку или ногу или сталним, нежељеним покретима услед снажних грчева - каже др Гавриловић.
- Постоји и маломождани тремор који је груб, спор, лако видљив и јавља се на рукама и/или ногама на крају циљаног покрета. Настаје због оштећења малог мозга и његових путева у склопу наследних дегенеративних поремећаја попут атаксије, можданог удара, тумора, мултипле склерозе, али и последица алкохолизма.
Савремена неурологија препознаје више од 20 врста тремора, а најчешће подрхтавају шаке, мада могу да буду погођени и труп, ноге, глава, гласне жице.
- Тремор није опасно стање, али може да има значајан утицај на свакодневне активности од осећаја нелагодности и непријатности до онеспособљености - каже наша саговорница.
- Може да се јави у било ком животном добу, али је најчешћи у средњим и старијем годинама и једнако погађа оба пола.
Дијагноза тремора се поставља на основу физикалног и неуролошког прегледа.
- Од појединаца обично тражимо да изведу низ задатака или вежби, попут стављања прста на врх носа или исцртавања спирале - каже др Гавриловић.
- Процењујемо и време и околности јављања, локацију, особине, пратеће неуролошке поремећаје и тестовима уз крви или урина проверавамо метаболички и хормонски статус.
Скенер или магнетна резонанца могу да помогну у утврђивању да ли је тремор резултат оштећења мозга.
За већину тремора не постоји лек али разне терапијске опције помажу да се симптоми ублаже.
- Приступ у лечењу умногоме зависи од узрока - каже наша саговорница. - На пример, тремор због хиперактивности штитне жлезде ће се умањити или чак потпуно зауставити лечењем поремећаја рада штитњаче. Такође, ако је узрокован лековима, прекид узимања истих може смањити или уклонити овај поремећај. Ако не постоји основни узрок тремора који се може модификовати, доступне терапије укључују лекове из групе бета-блокатора, антиепилептике, седативе и инјекције ботулинског токсина.
Паркинсонова болест
ТРЕМОР је чест симптом Паркинсонове болести, иако га немају сви оболели.
- Најчешће у почетку захвата једну руку у мировању, ређе се јавља на ногама, бради, уснама, лицу - каже др Анђела Гавриловић. - Како болест напредује, може да се прошири на обе стране тела.
Пад шећера у крви
ТРЕМОР руку или неког другог дела тела није увек узрокован неуролошким поремећајем. До подрхтавања могу да доведу и неки лекови, одвикавање од алкохола, али и болести бубрега, јетре, штитне жлезде и пад нивоа шећера у крви.
Препоручујемо
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
БИЉАНА О РАЗВОДУ: Боље болан крај, него бол без краја
БИЉАНА је недавно прокоментарисала епидемију развода на домаћој естради.
27. 12. 2024. у 22:26
Коментари (0)