ИНТЕРВЈУ ДОКТОР ДЕЈАН ЈОНЕВ: О савременим трендовима у родитељству - "добрим" и "лошим", којима подлежу нове генерације
ДЕЦА чији су родитељи највише водили рачуна о томе да им дете не остане гладно и стално га нудили да нешто поједе, данас неретко заузимају радикалне ставове када је о исхрани њихових потомака реч. Најекстремнији став нових генерација тата и мама је да малишанима ускраћују намирнице животињског порекла, док је најмасовнији тај да се потпуно забрањују слаткиши, грицкалице, газирана пића и сладолед.
У интервјуу за "Новости", доктор Дејан Јонев, педијатар Дома здравља Чукарица, каже да је уз овај "лош" тренд приметан и тај да данашњи родитељи често размазе дете:
- Дете би требало васпитавати до треће године, а модерни родитељи обично сматрају да је оно још превише мало, па му пуштају све на вољу. Зато их подсећам на изреку, која поручује да се дете васпитава до треће године, а после тога се од њега васпитање само "краде".
Исто је и на селу и у граду
Има ли разлика између педијатара који раде у мањим срединама и оних који раде по већим градовима?
- Нема разлике јер ми педијатри сви имамо исто образовање. Важно је да се лекар стално усавршава. Осим тога, сви смо ми специјализирали у истим, еминентним установама.
А, да ли сматрате добрим приступом то што савремене тате и маме, за разлику од њихових родитеља, више пажње поклањају психолошком развоју детета?
- Истина је да се данас родитељи по овом питању доста труде. Резултат је да су деца комуникативнија, хуманија и дружељубивија. То су добра достигнућа.
- Зато што ниједан ригидан став није добар. Дакле, не би требало да се претерује, али ни забрањује конзумирање тих намирница. Забрана код деце ствара већу жељу да их пробају. Кад-тад ће доћи у контакт са вршњацима са којима ће ту жељу и да остваре. Осим тога, грло детета које није навикло на чашу газираног сока, хладније воде или сладоледа много се брже упали за разлику од деце чији родитељи су по питању исхране флексибилнији.
Све је агресивнија кампања о дојењу деце. Међутим, има мајки које из неких разлога не могу да доје. Да ли то значи да ће им дете бити слабијег имунитета?
- Чињеница је да дојењем деца добијају имунитет, али то не значи да ће деца која нису дојена бити ускраћена за добро здравље. Дојење има предности, јер је то природан начин исхране за новорођенче и у том смислу нема петљања око стерилизације флашица, одређивања температуре млека... Значи, када год је могуће требало би да се форсира дојење. Став данашње педијатрије је да би након навршеног четвртог месеца одојчету требало понудити и мешовиту храну и постепено смањивати број подоја.
Хигијена
Да ли су у праву оне мајке које ће да подигну храну са пода и дају је детету или оне које их држе стерилно?
- И ту важи правило златне средине. Јер, превелика стерилност не омогућава да се формира добар имунитет. С друге стране, не би требало дозволити оједе и бактеријске инфекције коже, као ни паразитарне инфекције због прљавих руку или нехигијенски припремљене хране.
Да ли би дете које сиса требало да пије воду?
- У педијатрији се сматра да је мајчино млеко и течност и храна. Али, у врелим летњим месецима после подоја беби би требало понудити воду. Деци до годину дана се не даје вода са славине, јер је она хлорисана, а одојчад не подносе укус хлора. Искуства из моје праксе су показала да бебе обично неће воду и да им је довољно мајчино млеко, али ако се хране неком од адаптираних формула, вода је неопходна.
- У већини земаља света и у Европи се више не саветује широки повој, јер се показало да није неопходан. Наиме, утврђено је да и одојчад која нису широко повијана имају нормалан ултразвучни налаз кукова. Међутим, неки наши стручњаци га и даље саветују, а и у свим нашим породилиштима бебе се по рођењу широко повијају. Ја сам зато направио компромис и саветујем родитељима да широко повијају децу до првог ултразвучног прегледа и да лекар који уради преглед кукова да даљи савет о начину повоја.
Ранијих година, чим дете прохода куповле су се најквалитетније ципелице. Данас се то "правило" напустило, а има и истраживања
која тврде да је боље да дете проходава босо.
Шта је ту истина?
- Дете тек са навршене две године живота стаје целом површином стопала на подлогу. Тада су му ципеле неопходне, јер тада се коначно формира ход. С друге стране, има истине да ходање без обуће спречава развој равних стопала, која често виђамо код школараца на систематским прегледима.
Препоручујемо
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)
МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.
14. 11. 2024. у 17:17
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
ЧИТУЉА КОСТИЋУ ОД ДЕЦЕ: "Живиш кроз нас - настављамо с поносом"
МИОДРАГ Костић, оснивач и председник МК Групе, преминуо је у среду ујутру.
14. 11. 2024. у 12:46
Коментари (0)