ТАЈНА ВОДЕ ЈЕ УМЕРЕНОСТ: Недостатак и вишак течности могу да узрокују појаву многих здравствених проблема

И. Ковачић

22. 08. 2021. у 15:30

ВОДА може да буде и отров и лек. Њен недостатак доводи се у директну везу са настанком многих болести, пре свега дијабетеса, док вишак течности може да повећа количину циркулишуће крви, погорша стање пред менструацију и бројне психијатријске поремећаје.

ТАЈНА ВОДЕ ЈЕ УМЕРЕНОСТ: Недостатак и вишак течности могу да узрокују појаву многих здравствених проблема

Фото: Depositphotos

Доктор Дејан Маринковић, ендокринолог Војномедицинске академије, каже да су најчешћа стања која су у директној вези са метаболизмом воде и дехидратација, инсипидни дијабетес, поремећај у раду надбубрежне жлезде:

 - Стога не чуди да је најчешће прва терапијска мера у санирању ових обољења надокнада или смањење воде - каже Маринковић.

Када је реч о шећерној болести, која је најмасовнија, кључно је да се у периоду од њеног дијагностиковања до стабилизације пије што више воде.

 - Вода је у овом периоду важнија од дијабетичне дијете и редовне физичке активности - каже Маринковић. - Јер, њена редовна употреба снижава вредности шећера, надокнађује велики губитак течности путем урина, спречава прекомеран губитак у телесној тежини, спречава електролитни поремећај, изразито висок раст шећера, раствара кетоне у циркулацији и што је подједнако битно успорава настанак хроничних компликација.

Шака лекова

ЗА ОНЕ који свакодневно пију по шаку лекова, надокнада течности је такође важна. Доктор Дејан Маринковић, ендокринолог, каже да адекватан унос течности смањује негативне ефекте истовремене примене већег броја лекова.

О значају воде говори и то да је у најтежој компликацији шећерне болести тип 1, кетоацидози, основна и прва терапијска мера форсирана рехидратација.

 - Пацијентима се у кетоацидози саветује да попију чак 10 литара течности у 24 сата - каже Маринковић. - Слична је примарна мера лечења ради стабилизације пацијента и у инсипидном дијабетесу, Адисоновој болести, синдрому мањка минералокортикоида...
Међутим, превише воде у извесним болестима и стањима може да изазове проблеме.

 - Најбољи пример је несвесна, стресом узрокована прекомерна употреба течности која доводи до лаког облика повећања запремине циркулишуће крви - каже наш саговорник. - Слично је и у предменструалном синдрому када се јавља феномен "заробљавања" течности.

Овакав поремећај у озбиљнијим размерама се може срести у неким психијатријским поремећајима, као и у поремећају рада хипофизе, стања појачаног лучења хормона алдостерона и друго.

Доктор Маринковић каже да, без обзира на њене предности и мане, обичну воду никако не би требало замењивати разним, примамљивијим течностима:

 - Одговарајући унос воде значи ни превише ни премало. Умереност је права мера када је у питању вода и то је вечита тајна здравог живота.
 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

СТРАХИЊА ПАВЛОВИЋ ОТПИСАО ТУРКЕ: Жозе Мурињо због Србина употребио план Б, довео двојицу искусних штопера (ФОТО)