РАСХОДИ ПРАЗНЕ КАСУ: Влада Црне Горе данас представља економске реформе, планирану потрошњу и приходе
ПРИХОДИ буџета у току наредне године износиће 2,88 милијарди евра, док су расходи нешто већи и предвиђа се да ће износити 3,16 милијарди.
Ови подаци из усвојеног Прелога Закона о буџету за 2025. годину указују да у Влади за наредну годину очекују дефицит од 278 милиона. Ипак, детаљније представљање економских реформи, планиране потрошње и прихода Влада је заказала за данас.
Влада Црне Горе утврдила је на последњој седници Предлог закона о буџету за наредну годину и Одлуку о задуживању за 2025. годину, уз предвиђени суфицит текуће буџетске потрошње, што значи да ће се држава задуживати искључиво за отплату старих дугова и финансирање капиталних пројеката. Овим се, како је саопштено из Министарства финансија, испуњава "златно правило" буџета да држава све своје текуће обавезе финансира из текућих прихода.
- Изворни приходи буџета планирани су у износу од 2,88 милијарди евра и у односу на планиране за 2024. годину већи су за 102 милиона или 3,7 одсто, и поред смањења доприноса за пензијско и инвалидско осигурање планирано у склопу реформе смањења пореског оптерећења на зараде - наведено је из ресора на чијем је челу Новица Вуковић.
Како додају, расходи буџета планирани су у износу од 3,16 милијарди, па имајући у виду планиране нивое прихода и расхода, дефицит буџета планиран је у износу од 278 милиона евра или 3,5 одсто БДП-а, као што је планирано фискалном стратегијом.
- Буџет карактеришу мере за унапређење стандарда грађана имплементираних у оквиру програма "Европа сад 2" који се односе на повећање минималне зараде са 450 на 600 и 800 евра, повећање зарада свим запосленима, уз достизање нивоа просечне зараде од 1.000 евра, повећање минималне и просечне пензије, као и повећање накнада за стручно оспособљавање и студенских кредита - тврде у Влади.
Гаранције
ИЗ ресора финансија наводе да се унапређење стандарда грађана и интензиван инвестициони циклус спроводи уз пуну стабилност јавних финансија. То гарантује буџетски дефицит који се задржава на нивоу од просечно 3,3 одсто у наредне три године и нето јавни дуг на нивоу од просечно 61 одсто БДП-а, чиме се, истичу, испуњавају критеријуми фискалне одговорности.
Када је реч о капиталном буџету, планиран је износ од 280 милиона евра и то за реализацију вишегодишњих пројеката укупне процењене вредности од 3,7 милијарди евра.
На предлог буџета осврнуо се посланик Социјалдемократа Борис Мугоша, који је оценио да су велики проблем расходна страна, али и део који се тиче одвајања за капиталне пројекте.
- Расходна страна буџета показује системске проблеме друштвено-економског система - нагомилавање администрације, огромни непродуктивни трошкови, неадекватна социјална политика... Капитални буџет дискутабилан је из два разлога - структуре односно броја и припремљености пројеката који су у њему и самог износа јер је око 93 одсто годишње потрошње текућа потрошња, а само око седам одсто капитална - оценио је Мугоша.
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у
ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.
17. 11. 2024. у 09:28
Коментари (0)