RASHODI PRAZNE KASU: Vlada Crne Gore danas predstavlja ekonomske reforme, planiranu potrošnju i prihode

I. D. S.

18. 11. 2024. u 06:15

PRIHODI budžeta u toku naredne godine iznosiće 2,88 milijardi evra, dok su rashodi nešto veći i predviđa se da će iznositi 3,16 milijardi.

РАСХОДИ ПРАЗНЕ КАСУ: Влада Црне Горе данас представља економске реформе, планирану потрошњу и приходе

gov.me

Ovi podaci iz usvojenog Preloga Zakona o budžetu za 2025. godinu ukazuju da u Vladi za narednu godinu očekuju deficit od 278 miliona. Ipak, detaljnije predstavljanje ekonomskih reformi, planirane potrošnje i prihoda Vlada je zakazala za danas.

Vlada Crne Gore utvrdila je na poslednjoj sednici Predlog zakona o budžetu za narednu godinu i Odluku o zaduživanju za 2025. godinu, uz predviđeni suficit tekuće budžetske potrošnje, što znači da će se država zaduživati isključivo za otplatu starih dugova i finansiranje kapitalnih projekata. Ovim se, kako je saopšteno iz Ministarstva finansija, ispunjava "zlatno pravilo" budžeta da država sve svoje tekuće obaveze finansira iz tekućih prihoda.

- Izvorni prihodi budžeta planirani su u iznosu od 2,88 milijardi evra i u odnosu na planirane za 2024. godinu veći su za 102 miliona ili 3,7 odsto, i pored smanjenja doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje planirano u sklopu reforme smanjenja poreskog opterećenja na zarade - navedeno je iz resora na čijem je čelu Novica Vuković.

Kako dodaju, rashodi budžeta planirani su u iznosu od 3,16 milijardi, pa imajući u vidu planirane nivoe prihoda i rashoda, deficit budžeta planiran je u iznosu od 278 miliona evra ili 3,5 odsto BDP-a, kao što je planirano fiskalnom strategijom.

- Budžet karakterišu mere za unapređenje standarda građana implementiranih u okviru programa "Evropa sad 2" koji se odnose na povećanje minimalne zarade sa 450 na 600 i 800 evra, povećanje zarada svim zaposlenima, uz dostizanje nivoa prosečne zarade od 1.000 evra, povećanje minimalne i prosečne penzije, kao i povećanje naknada za stručno osposobljavanje i studenskih kredita - tvrde u Vladi.

Garancije

IZ resora finansija navode da se unapređenje standarda građana i intenzivan investicioni ciklus sprovodi uz punu stabilnost javnih finansija. To garantuje budžetski deficit koji se zadržava na nivou od prosečno 3,3 odsto u naredne tri godine i neto javni dug na nivou od prosečno 61 odsto BDP-a, čime se, ističu, ispunjavaju kriterijumi fiskalne odgovornosti.

Kada je reč o kapitalnom budžetu, planiran je iznos od 280 miliona evra i to za realizaciju višegodišnjih projekata ukupne procenjene vrednosti od 3,7 milijardi evra.

Na predlog budžeta osvrnuo se poslanik Socijaldemokrata Boris Mugoša, koji je ocenio da su veliki problem rashodna strana, ali i deo koji se tiče odvajanja za kapitalne projekte.

- Rashodna strana budžeta pokazuje sistemske probleme društveno-ekonomskog sistema - nagomilavanje administracije, ogromni neproduktivni troškovi, neadekvatna socijalna politika... Kapitalni budžet diskutabilan je iz dva razloga - strukture odnosno broja i pripremljenosti projekata koji su u njemu i samog iznosa jer je oko 93 odsto godišnje potrošnje tekuća potrošnja, a samo oko sedam odsto kapitalna - ocenio je Mugoša.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

OPTIČKA VARKA: Dušan Vlahović se ofarbao pred meč odluke (FOTO)