ПЕТОГОДИШЊАКА БУКВАЛНО ОТРГЛИ ОД СМРТИ: Велики подвиг лекара Института за мајку и дете, интервенција трајала пет сати (ФОТО)
СПАСЕН живот петогодишњег детета, и уједно велики професионални искорак наших лекара.
28. 10. 2024. у 16:39
ИЗ "ЈУГЕ" ДО РАНГА МЕЈО КЛИНИКЕ: Феномен Др Милован Бојић, искрено о "Дедињу", визији, инату, младима, почецима, препрекама, успесима...
ТАДА млад доцент у Институту за кардиоваскуларне болести "Дедиње" др Милован Бојић послат је 1992. као "егзекутор" - да угуши незадовољство запослених, и лекара, и сестара, који су у белим мантилима тих дана протестовали пред Савезном скупштином, против тадашње управе болнице.
17. 10. 2024. у 14:30
СЛОМЉЕНО СРЦЕ ИМА СВЕ СИМПТОМЕ ИНФАРКТА: Шта је такотсубо кардиомиопатија и зашто се тако драматично испољава
ИСТИ они драматични симптоми карактеристични за инфаркт, прате и синдром сломљеног срца.
07. 10. 2024. у 13:06
ПОПРАВИЛИ СРЦЕ ДОК КУЦА: У Сремској Каменици урађена прва минимално инвазивна бајпас операција
МИНИМАЛНО инвазивна интервенција на куцајућем срцу била је спас за пацијента старог 76 година, који је данас отпуштен кући. То је био први пут да се овакав захват ради у Институту за кардиоваскуларне болести у Сремској Каменици.
27. 08. 2024. у 12:32
ДВОЈИЦА КАРДИОХИРУРГА УКЦС У СВЕТУ ПРЕНОСЕ ЗНАЊЕ: У Бону обучавају колеге за миниинвазивну бај-пас процедуру
ТИМ кардиохирурга Универзитетског клиничког центра Србије - супспецијалисти кардиохирургије др Данко Грујић, и др Војкан Алексић, у Бону обучавају колеге за минимално инвазивну бајпас интервенцију. Још необичније је што то раде у немачкој Клиници за кардиохирургију, којом рудоводи професор Фархад Бахтијари, тренутно најбољи ендоскопски кардиохирург на свету.
18. 04. 2024. у 09:54
НА МАТУРУ У ГИНИНИМ ХАЉИНАМА: Гест родитеља убијене девојчице Ангелине Аћимовић
Фондације која носи име Ангелине Аћимовић, убијене 3. маја прошле године у "Рибникару", обезбедиће матурске хаљине за све девојчице без родитељског старања, а досад је стигло 30 пријава за ученице осмог разреда, којима ће домаћи креатори, по скицама које је Гина урадила у школици дизајна, израдити хаљине.
17. 04. 2024. у 13:35
ПОСЛЕ ТРАУМАТСКЕ ПОВРЕДЕ МОЗГА - ЕПИЛЕПСИЈА Упозорење стручњака: У Србији ово обољење има 70.000 људи, али нема студије која би то потврдила
ЖИВОТ са епилепсијом још прати и друштвена стигматизација, али свакако не у истој мери као у далекој прошлости, када је ова болест, међу првима препозната и описана још пре 4.000 година, прво у Месопотамији, а потом око једног миленијума касније и у Вавилону, у списима који су названи "Све болести".
01. 04. 2024. у 16:51
ТРИ НАЈБОЉА ЧАЈА ДА СЕ РАСХЛАДИТЕ: Шта се од напитака препоручује на врућини
АКО због врућине посежете за леденим газираним соковима или пивом, и очекујете да ћете се тако расхладити - грешите. Уместо ових напитака, па макар вам били и омиљени, направите чај, који можете пити хладан, млак, или чак топао, што ће помоћи да се ознојите, а на тај начин се тело хлади.
13. 07. 2023. у 09:50
БОРЦИМА ОДЛИКОВАЊА НА ВИДОВДАН: Исковане прве "Борачке споменице", ускоро додела учесницима ратова од 1990. до 1999.
ПРВЕ "Борачке споменице" исковане су у Заводу за израду новчаница, сазнају "Новости", а у руке људи које је изабрало време да буду борци од 1990. до 1999, први пут биће предате можда већ на Видовдан.
01. 06. 2023. у 12:48
КОВИД ПРОЛАЗИ, АЛИ ПРЕТЕ И СТАРЕ И НОВЕ ИНФЕКЦИЈЕ:Ј едина сигурна заштита је вакцина
Акутне респираторне инфекције представљају најчешће инфекције савременог човека. Одрасле особе од њих просечно оболе три до пет пута годишње, а деца много чешће. Ове инфекције могу да буду веома тешке, а за старије и хроничне болеснике чак и фаталне.
25. 05. 2023. у 11:46
КОСТА НИЈЕДНОМ НИЈЕ ПОКАЗАО ДА СЕ КАЈЕ: У психијатријској установи где је смештен не тражи ништа, пита само када излази
Још траје поступак утврђивања менталног стања малолетног убице из "Рибникара" Косте К. У судскомедицинском поступку се испитује структура личности, дечак који је убио осам ђака и чувара, и ранио још седморо, од којих је једна девојчица касније подлегла повредама, све време понаша се смирено, и не показује никакве знакове кривице, ни емпатије према својим жртвама.
19. 05. 2023. у 14:51
БОЛЕСТИ СРЦА УБИЛЕ 56.000 ЉУДИ: ЗА четири од пет смртних случајева крив је тихи убица-холестерол
У Србији је за годину дана, према подацима ѕа 2021. чак 56.000 људи умрло од последица кардиоваскуларних болести, које чине чак 41,4 одсто свих узрока смрти, а у четири од пет случајева кардиоваскуларних смрти, узрок је атеросклеротска кардиоваскуларна болест, до које , у највећем броју случајева доводи повишен ниво ЛДЛ, односно лошег холестерола.
17. 05. 2023. у 16:12
МОЖЕ ЛИ ДА СЕ ЗАУСТАВИ ЕПИДЕМИЈА РАКА ДОЈКЕ: Више од 150 пацијенткиња из региона и 50 лекара окупило се у Београду да мотивишу жене
Више од 150 пацијенткиња из готово 20 удружења жена са раком дојке из Србије и региона окупило се у Београду на првом регионалном конгресу пацијенткиња оболелих од ове врсте карцинома, од којег готово свакодневно премине 10 жена. Конгресу, под назвом "Ја то могу" присуствује и око 50 лекара из земље и иностранства, који се баве лечењем карцинома дојке и подршком оболелим женама.
16. 05. 2023. у 14:03
СНИЗИТЕ ХОЛЕСТЕРОЛ, СПРЕЧИТЕ ШЛОГ: Чак 80 одсто кардиоваскуларних испада може да се спречи контролом масноћа
Игнорисање повишеног нивоа холестерола може да буде једна од највећих грешака, а њена последица - срчани или мождани удар. Чак 80 одсто раних кардиоваскуларних догађаја може да се спречи, ако се холестерол, посебно онај лош - држи под контролом.
21. 04. 2023. у 15:32
ДЕДИЊЕ СЕ СПРЕМА ЗА ТРАНСПЛАНТАЦИЈУ СРЦА: Управо потписан уговор са клиником у Мађарској за тренинг тимова
ХИРУРЗИ, анестезиолози, перфузери, сестре и техничари, али и сви други чланови тима Института за кардиоваскуларне болести Дедиње, који ће радити трансплантације срца, на тренинг ће у престижну клинику у Мађарској са којом је јуче потписан уговор.
12. 04. 2023. у 14:49
У РЕГИСТРУ 2.000 ПАЦИЈЕНАТА: Оболели од ретких болести траже да се уведу стандарди неге
У регистар за ретке болести до сада је уписано само 2.000 оболелих, а из Националне организације за ретке болести (НОРБС) скрећу пажњу да још много тога мора да се уради како би се поправила здравствена заштита, али и све друге сферње живота особа са ретким болестима.
11. 04. 2023. у 15:44
ЗШТО ЈЕ ВАЖНО ДА ХОЛЕСТЕРОЛ БУДЕ ПОД КОНТРОЛОМ: Масноће у крви су главни кривац за болести срца
Болести срца убију више људи него сви тумори заједно, а један од главних криваца ѕа обољевање срца и крвних судова је повишен ниво холестерола у крви.
06. 04. 2023. у 16:46
КАКО БРЖЕ НА ОПЕРАЦИЈУ КУКА ИЛИ КОЛЕНА: РФЗО дао ново упутство за пацијенте
ПАЦИЈЕНТИ који дуго чекају операцију кука, колена и друге ортопедске захвате могу да се преселе са листе чекања у установе где ће брже доћи на ред за операцију.
04. 04. 2023. у 10:21
КОЈЕ СУ МОГУЋНОСТИ ЛЕЧЕЊА КАД СРЦЕ УДАРА 180 ЗА МИНУТ: Проверите да ли сте кандидат за кардиовертер-дефибрилатор
АРИТМИЈЕ срца настају услед поремећаја у стварању или провођењу електричних надражаја у срцу што последично изазива промене и неправилности у брзини и ритму срчаног рада. Према пореклу тј. месту настанка аритмије могу бити преткоморске и коморске. Преткоморске могу угрозити живот болесника, поготово уколико изазивају број срчаних откуцаја који премашује 180, и када тај екстремно убрзани рад срца доводи до губитка снаге срца потребне за истискивање крви као и до настанка коморских поремећаја ритма.
29. 03. 2023. у 10:05
МИЛОШ КОГ СУ ЛЕКАРИ ПУНИХ ОСАМ САТИ ОПЕРИСАЛИ, СВЕДОЧИ ЗА "НОВОСТИ": Цела смена борила се за моју руку (ФОТО, ВИДЕО)
ПАЦИЈЕНТ којем су лекари у Клиници за неурохирургију УКЦС пуних осам сати пришивали покидане нерве, како би временом успео да поврати функцију леве руке готово ишчупане из рамена у саобраћајној несрећи на мотору, изашао је из болнице. Ефекти изузетно компликованог захвата, какав је и први пут урађен на овој клиници, још не могу да се виде. Ако све буде ишло према плану доктора: он ће дневно, за по један милиметар, у наредних годину дана, повећавати покретљивост руке.
23. 03. 2023. у 19:29
КО МОЖЕ КОД НУТРИЦИОНИСТЕ НА УПУТ:Ево како да лечите гојазност без трошкова
ДУГОТРАЈНА, а често неизвесна борба са сувишним килограмима, чији је епилог у многим случајевима "јо-јо ефекат", односно додатни вишак килограма, који се таложе чим се престане са дијететским режимом, убудуће ће бити могућа и на упут, о трошку здравственог осигуранја.
17. 03. 2023. у 12:11
ЕВО КАКО ДА СЕ ПРИЈАВИТЕ ЗА ПЕНЗИОНЕРСКУ КАРТИЦУ: Само пар кликова до попуста за пензионере
ПЕНЗИОНЕРИ од данас могу да се пријаве за картицу са којом ће од 1. октобра моћи да остваре попусте на робу и услуге. Захтеви се, осим у филијалама ПИО, којих има 170 у Србији, могу поднети онлајн.
15. 03. 2023. у 13:19
ВИШЕ БАЈПАСА КРОЗ ЈЕДАН МАЛИ РЕЗ: Ако се спремате за операцију срца, проверите које су предности минимално инвазивне хирургије
ОПЕРАЦИЈА се изводи у општој анестезији, али без отварања грудног коша и на куцајућем срцу, што је велики бенефит за кардиолошке пацијенте, јер је кардиохирургија, иначе, једна од најинвазовнијих грана медицине.
13. 03. 2023. у 10:42
ЧУВЕНА МАРИОН МАИН ДОЛАЗИ У СРБИЈУ: Физиотерапеуткиња ће поделити своје знање о мишићној болести дечака
ГОСТ Србије и Клинике за неурологију и психијатрију за децу и омладину биће Марион Маин, чувена физиотерапеуткиња из Енглеске, која се цео радни век бави физикалним третманом деце оболеле од дистрофије. Она ће одржати предавање и обуку за оболеле дечаке и родитеље за физикални третман.
10. 03. 2023. у 12:46
ТРОЈЕ КАНДИДАТА ИЗ СРБИЈЕ ЗА НАЈБОЉИ НАУЧНО ИСТРАЖИВАЧКИ РАД: Победник ће бити проглашен сутра у Љубљани
Троје финалиста из Србије у конкуренцији је за најбољи научно-истраживачки рад из области медицине и фармације, а победник интернационалног конкурса ће бити проглашен сутра увече у Љубљани.
08. 03. 2023. у 12:32
У "ВЕЧЕРЊИМ НОВОСТИМА" СУТРА СПЕЦИЈАЛИЗОВАНИ ДОДАТАК "ДОКТОР У КУЋИ": Актуелне теме из области медицине и здравља
У штампаном издању "Вечерњих новости", у сутрашњем броју, стручњаци из различитих грана медицине, за Специјализовани додатак "Доктор у кући", говоре о здравственим тегобама са којима се сусреће велики број становника.
03. 03. 2023. у 14:05
САМО ТАБЛЕТЕ КОЈЕ ИМАЈУ ЦРТУ МОГУ ДА СЕ ДЕЛЕ: Уносите ли праву дозу лека ако ломите пилуле?
НЕСТАШИЦА лека у одговарајућој дози, уштеда која се остварује када се купи дупла доза, па се онда дели на половину, или лакше гутање таблета које су крупније најчешћи су разлози због који пацијенти ломе таблете, али тако ризикују - да унесу неодговарајућу дозу лека.
01. 03. 2023. у 20:30
РАК ПЛУЋА ИМА НЕСПЕЦИФИЧНЕ СИМПТОМЕ: Колико може да се живи са карциномом - имунотерапија мења ток болести
КАРЦИНОМ плућа је подмукла болест, јер у тренутку када осети прве симптоме већина болесника је већ у метастатском стадијуму болести.
22. 02. 2023. у 20:30
НА СКИЈАМА НАЈЧЕШЋЕ ПОВРЕДЕ КОЛЕНА И ГЛАВЕ: У Траума центру на Копаонику дневно и до 35 интервенција
У ТРАУМА центру на Копаонику, који ради у саставу Ургентног центра Универзитетског клиничког центра Србије, од почетка ове године имали су чак три реанимације, све три срећом успешне, и неколико хеликоптерских транспорта због тешких неуротраума.
21. 02. 2023. у 10:50