ДВОЈИЦА КАРДИОХИРУРГА УКЦС У СВЕТУ ПРЕНОСЕ ЗНАЊЕ: У Бону обучавају колеге за миниинвазивну бај-пас процедуру
ТИМ кардиохирурга Универзитетског клиничког центра Србије - супспецијалисти кардиохирургије др Данко Грујић, и др Војкан Алексић, у Бону обучавају колеге за минимално инвазивну бајпас интервенцију. Још необичније је што то раде у немачкој Клиници за кардиохирургију, којом рудоводи професор Фархад Бахтијари, тренутно најбољи ендоскопски кардиохирург на свету.
Обично лекари из иностранства долазе у Србију да презентују нове технике лечења, а доктори Грујић и Алексић су се у овој похвалној, али свакако неуобичајеној ситуацији - да држе обуку колега у једој од најразвијенијих европских земаља - нашли захваљујући томе што су у Клиници за кардиохирургију УКЦС, први у свету, у клиничку праксу увели употребу желудачне артерије у минимално инвазивној бајпас хирургији.
- Ту артерију у стандардним кардиохируршким операцијама користимо последњих пет, шест година, а од пре две године када смо почели са минимално инвазивним операцијама,употребили смо ту артерију у овој новој методи објашњава др Грујић. - У време када је био министар, др Златибор Лончар је наш квалитет препознао и помогао нам да набавимо посебну опрему за ове операције. Захваљући томе ову методу смо савладали и довели на један виши ниво, а то показује и наше гостовање у једном овако великом центру у Немачкој. Пре неколико месеци, на највећем светском конгресу минимално инвазивних кардиохирурга у Лајпцигу, разговарао сам са проф. Бахтијаријем о нашој методи, када је изразио жељу да овлада овом техником.
Бахтијари: Доћи ћу у Београд
Професор Фархад Бахтијари, у видео-поруци снимљеној у Клиници у Бону, захваљује се српским кардиохирурзима на фантастичном дану и свему што су урадили:
- Верујем да је ово само почетак једне дуготрајне сарадње и радо ћу се одазвати позиву да дођем у узвратну посету Београду.
У Клиници у Бону, на оперативном програму су јуче била два болесника, код којих су наши лекари у склопу комплетне артеријске реваскуларизације минимално инвазивним путем,користити желудачну артерију као један од графтова.
- Операције смо извели на куцајућем срцу. Надамо се да ће након овог нашег гостовања проф. Бахтијари и тим немачких кардиохирурга ову методу усвојити и увести у свој редован оперативни програм, а ми ћемо му са нашим тимом у томе помоћи, ако буде потребе и неким новим ангажовањем. Ово је велики догађај за српску медицину да један хирург светског гласа од нас учи нову методу, из области кардиохирургије која је у развоју.
Желудачна артерија је, иначе веома погодан графт који наш тим кардиохирурга користи за комплетан артеријски бајпас, јер је анатомски близу доњег зида срчаног мишића, а по природи је висцерална артерија и веома је ретко погођена атеросклеротским променама.
- Ова артерија се не пресеца комплетно, већ само њен завршни део, тако да се користи њено исходиште из трбушне аорте - објашњава др Грујић. - Њој се потом прави нови анатомски пут преко јетре, затим кроз дијафрагму до доњег зида срчаног мишића. Ову артерију можемо да користимо, јер је желудац изузетно добро васкуларизован орган, кога исхрањују четири артерије, тако да без последица може функционисати без једне, па и без две артерије. Захват се ради кроз мали рез на трбуху од три центиметра, естетски ефекат је одличан.
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (0)