Ватромет Матијиног духа
24. 10. 2018. у 21:02
На Сајму књига представљено Бећковићево дело "100 мојих портрета" у издању Компаније "Новости". Кустурица: Једини успео да књижевност доведе до тачке на којој иронија постаје уметност
.jpg)
Фото Игор Маринковић
НИСАМ ни помишљао да би многи моји пријатељи могли умрети пре мене и да бих могао остати сам. А када се то догодило, није ми преостало ништа друго него да о њима пишем.
Овим речима је академик Матија Бећковић описао настанак своје нове песничке збирке "100 мојих портрета", која је, у издању Компаније "Новости", представљена данас на Сајму књига, на платоу "Бранко Миљковић". Била је то једна од најуспешнијих и најпосећенијих промоција, на којој су посетиоци уживали у ватромету духа који им је приредио велики песник. Спонтане, одушевљене реакције публике још једном су потврдиле величину Матијиног дара да насмеје али и замисли, те да "не постоји аспект који није покривен његовим духом", како је приметио славни редитељ Емир Кустурица, који је Бећковића данас назвао нашим "највећим селебритијем", а вероватно и јединим у књижевном свету.
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: Матијине моћне посвете пријатељима
- А да тако славан човек у 21. веку буде један песник, то другим народима не постоји - рекао је Кустурица. - Он је једини који је успео да нашу књижевност доведе до тачке на којој иронија постаје уметност, да у својој поезији оствари иронијску дистанцу о стварности. Притом, најузвишеније тачке његове књижевности су управо оне за које је био оптуживан да подстичу неред, немир и национално. "Ћераћемо се још" је најдуховитија парабола која говори не само о историји српског народа, него свих овде... Када Матија каже да море добро стоји уз његов плави џемпер, то је идеја да се од сваке, и успутне сензације може направити велика поезија, од баналности - широка прича, а да се и у ономе дубоко заптивеном у нашу традицију може пронаћи иронијска тачка која му даје свевременост.
Напомињући да му се у Бећковићевом опусу допада све, од периода у духу Мајаковског и сродног Миљковићу, преко враћања епској традицији и црногорским коренима, до најновијег, писац Владимир Кецмановић је рекао:
- Мене је највише изненадио управо најновији део опуса, био сам потпуно фасциниран виталношћу, и људском и песничком, са којом је приступио нечему што је и моја давна опсесија - како од данашњег дебилизованог језика направити уметност. Уредница Јелена Јововић назвала ју је, михизовски, "лирском аутобиографијом о другима", а ја бих ову књигу у духу данашњег језика могао назвати "групним селфијем Матије Бећковића".
Говорећи о песми о Бранку Миљковићу из збирке "100 мојих портрета", Кецмановић је додао да је најбитније да за песму јемчи онај ко ју је прочитао док песниково јемство свакако неће изостати - а ако је судити по ономе што је у овој песми рекао, Матија је свакако то јемство испунио.
Сам Матија је, прочитавши песму о Миљковићу, рекао:
- Када би видео шта је својом смрћу за поезију учинио, Бранко би, уверен сам, ту смрт поновио. А приче које су почеле са нашим међусобним мржњама, о томе да је Бранко убијен, увредљиве су за њега. Јер сви српски песници тврде да ће се убити, а убио се само он. Колико су само стихова исписали о томе како расте конопља за њихов врат, неки их пишу и у дубокој старости, а само је Бранко отишао у двадесет осмој години. Једини је он био кадар да своју главу да за поезију која је, плаћена том најскупљом ценом, од тренутка његове смрти сасвим другачије зазвучала, а све метафоре постале су тада истине.
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: Читаоци испунили хале
Ово ексклузивно издање Компаније "Новости" појавиће се у продаји и на киосцима од 30. октобра.
На штанду "Новости" данас ће књиге потписивати Оливера Ћирковић ("Ја, Пинк пантер"), од 10 до 20 часова и Јован Јањић ("Српска црква у комунизму и посткомунизму"), од 15 до 18 часова.
.jpg)
ПРАЗНИК КЊИГЕ
ЗА Компанију "Новости" ово јесте празник књиге, јер је Матија први пут објавио неку своју књигу код нас - рекла је Јелена Јововић, уредница издавачког сектора "Новости". - Задовољство ми је да је то баш "Сто мојих портрета", песничка бројаница коју је Матија свима нама подарио. Његова лирска аутобиографија о другима пуна је невероватних прича, посластица, посланица пријатељима и личних лирских записа. Међу тим великанима су многи његови савременици, који су били део његовог живота, а има и оних који припадају неком другом времену, али су увек имали утицаја на оно што је опредељивало његов живот и то чудесно песништво.
.jpg)
ПИСЦИМА УГРОЗИО ЕГЗИСТЕНЦИЈУ
ЕМИР Кустурица је филмски редитељ, музичар, градитељ, а и писац. Ја сам само писац. Он није хтео ни то да ми остави него ми је ударио директно на кашику, директно ми је угрозио егзистенцију, јер нити умем да свирам, ни да певам, ни да градим куће, нити да режирам филмове. Али њему је све то мало и ако се нешто ново појави, ето њега да буде први - рекао је Бећковић о новој књизи Емира Кустурице, "Шта ми ово треба" ( "Вукотић медија"), која је представљена одмах после промоције Матијиних "Портрета" .
- Матија ме прво оптужио за удар на кашику, а ту је дошло до онога што се у науци зове инверзија. Када сам издао своју прву књигу у "Новостима", рекао ми је - можда ниси морао баш тако великог издавача, сваки мали издавач би био срећан да те има, и ево нас сада овде мали и велики издавач, мала и велика кашика - узвратио је Кустурица на Матијину "провокацију".
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: "НОВОСТИ" ВЕЋ ХИТ САЈМА КЊИГА: Исповест привукла публику
ПЕТАР ПИЈАНОВИЋ: АУТОБИОГРАФИЈА О ДРУГИМА
У ЈЕДНОМ од "100 мојих портрета" Матија Бећковић овако описује реч једног нашег духовника: "Како је говорио тако је и писао. (...) сјури се у фусноту да изурла себе". Тај начин говора обележје је и ове књиге која је, михизовски речено, песничка аутобиографија о другима. То је проницљива, духовита, некад благо иронична и опора поетска мисларица о српском човеку и његовом менталитету. То је књига о људима и српским темама, а заправо је наш колективни портрет.
ДРАГАН ХАМОВИЋ, ПОСМАТРАЧ: ПОЈАВА И ЉУДИ
МАТИЈА Бећковић је одраније познат као изврстан, оштар посматрач појава и људи. То се могло очекивати и када је узео у третман своје пријатеље, фигуре које је и споља и изнутра познавао. То се у његовим песмама и те како види, не само по ономе што можемо предвидети из наших сазнања о појединим личностима, него и о непредвидивим обртима који обликују нов смисао и нов угао у сагледавању многих важних људи које је Бећковић портретисао и са њима пријатељевао.
МЛАДЕН ВЕСКОВИЋ: ПРЕПОЗНАТЉИВ ПЕСНИЧКИ СТИЛ
НОВА књига Матије Бећковића је утолико занимљива што спаја препознатљив песнички стил нашег познатог аутора, с друге стране опет доноси неке тематске и стилске новине. У том смислу мислим да ће читаоци овог новог издања "Вечерњих новости", који су Бећковићеву поезију волели још више је волети, а они који воле Матијине говоре биће такође задовљни, с обзиром на то да се у њој налази и један и други тип његовог казивања.
ДРАГАН ЛАКИЋЕВИЋ: УМЕСТО МЕМОАРА
УМЕСТО да напише своје мемоаре Матија Бећковић је написао књигу "Сто мојих портрета". Зашто је у песмама о својим пријатељима, међу којима преовлађују песници и књижевници, пронашао своје портрете? Како се он то као у огледалу видео у њиховим лицима и њиховим судбинама? То је тајна овога песника и ове поезије, ове фазе његовог песништва. Ту тајну је он урадио на себи својствен начин, друкчије него што је писао своје претходне песме и поеме. И овде је дошла до изражаја његова изузетна духовитост, али и његова посебна меморија.
* * * * * * * * * * * * * * * * * * *

ЗАПАЖЕН НАСТУП НАШЕ КУЋЕ И НА ОВОГОДИШЊЕМ МЕДИЈА МАРКЕТУ
РУЖИЋ ПОХВАЛИО "СРПКИЊЕ"
ТОКОМ данашњег дана Компанија "Новости" промовисала је свој дневни лист, ревијална и друга издања и на Медија маркету, који се одржава паралелно са Сајмом књига, у Хали 3. Наш штанд је данас посетио и Бранко Ружић, министар државне управе, који се кратко задржао у разговору са нашим колегама. Највише пажње привукла му је нова књига у издању наше компаније "Оне су промениле Србију - изузетне Српкиње".
- Да ли је међу њима Милена Дравић - упитао нас је министар и добио потврдан одговор. - "Вечерње новости" су једине дневне новине које редовно читам. Претходних година издали сте и неколико одличних књига које сам са пажњом прочитао. Од овогодишњих издања сигурно ћу прочитати "Оне су промениле Србију - изузетне Српкиње". Радознао сам да видим које даме су нашле место у књизи.
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: ОТВОРЕН 63. САЈАМ КЊИГА У БЕОГРАДУ: Слава читалачког народа
На нашем штанду данас је организована и занимљива промоција нашег ревијалног издања "Калибар", током које су посетиоци могли да виде изложене пиштоље - артиљеријски модел Parabellum и пиштољ Brauning (9мм калибар). Старији гости су се, у разговору са представницима Националне асоцијације за оружје највише интересовали за нова правила о поседовању и регистрацији оружја, док су млађи посетиоци, махом школарци, заинтересовани разгледали изложбене моделе.
Велика посећеност била је и током промоције додатка "Руски травар". (А. П.)
* * * * * * * * * * * * * * * * * * *

ПОТПИС ЗА "БЕОГРАДСКЕ ПРИЧЕ"
НОВИНАР Зоран Љ. Николић дружио се данас са читаоцима на штанду "Новости", потписујући примерке књиге "Београдске приче 1-3", која је у кратком року постала хит. Аутор је давно стекао наклоност широке публике својим питким текстовима о прошлости престонице, начину живота у прохујалим деценијама, необичним судбинама и људима који су оставили трајан траг у историји Београда.