Štrajk upozorenja u kruševačkoj gimnaziji umesto prvog časa
21. 05. 2019. u 20:41
Zbog odluke Ministarstva prosvete da ukine filološko odeljenje u kruševačkoj gimnaziji. Traže odobrenje za organizovanje prijemnog ispita
.jpg)
Foto S. Babović
PREDSTAVNICI Unije sindikata prosvetnih radnika i Gimnazije u Kruševcu u utorak nisu postigli dogovor sa Ministarstvom prosvete od kojeg su očekivali izmenu Odluke o ukidanju filološkog odeljenja u predstojećoj školskoj godini, pa je za sredu u školi najavljena konferencija za medije.
U utorak je, za vreme prvog školskog časa u poslepodnevnoj smeni - umesto nastave - održan štrajk.
- To nije samo pitanje profesora koji rade, već svih radnika naše škole i sve dece u ovom gradu - kaže profesor Jelena Vujičić. - S obzirom na to da saopštenje Ministarstva vrvi od netačnih informacija, skloni smo da poverujemo u to kako je ova nevesela situacija nastala kao proizvod nerazumevanja. Inače, još nije kasno za organizovanje prijemnog ispita, tim pre što se sa decom intenzivno radilo još od februara.
Podsetimo, odluka Ministarstva prosvete da ne odobri upis u specijalno odeljenje - uz obrazloženje da nema dovoljno zainteresovane dece - izazvala je revolt u školi čiji su đaci tokom proteklih šest godina osvojili 65 nagrada na republičkim takmičenjima iz srpskog jezika i književnosti, te engleskog, latinskog, italijanskog i francuskog jezika. Kažu, maturanti jedinog odeljenja ove vrste u Rasinskom okrugu su bez problema upisivali renomirane univerzitete po Evropi i svetu.
.jpg)
Država se poziva i na brojke: lane je u filološko odeljenje upisano samo 17 učenika, a ove se za pripremnu nastavu prijavilo samo desetoro. Da bi odeljenje uopšte bilo formirano, kažu, potrebno je najmanje 15 učenika, a problem su i grupe za izučavanje drugog jezika jer se za nemački opredelilo osmoro đaka, za italijanski sedmoro, a za francuski samo dvoje... U Ministarstvu prosvete naglašavaju i to da odeljenje može biti formirano i dogodine, ako se stvore uslovi, te da talenti iz Kruševca mogu da uče i u nekim drugim gradovima. Istovremeno, Gimnazija je dobila dodatno odeljenje društveno-jezičkog smera.
- S obzirom na to da je 30 učenika poslalo zahtev ministru prosvete, tražeći da im odobri polaganje prijemnog ispita za filološko odeljenje, znači da je toliko njih i zainteresovano za upis - kaže direktor Biljana Dačić. - Naravno, presudan je rezultat na prijemnom ispitu, a ne treba suditi ni po broju prijavljenih za pripremnu nastavu jer ona nije obavezna.