ŽEđ PORED RIBARSKE REKE: Kraj Kruševca ugroženo više od 5.000 ljudi
10. 11. 2018. u 08:18
Zbog neispravnosti seoskog vodovoda u Velikom Šiljegovcu cisternama se svakodnevno doprema voda iz kruševačke mreže

Foto S. Babović Dopremanje cisterni
KRUŠEVAČKA sanitarna inspekcija je zbog zdravstvene neispravnosti zabranila upotrebu vode za piće iz seoskog vodovoda u Velikom Šiljegovcu, pa je ugroženo snabdevanje oko 5.000 ljudi. Zato se, na više punktova, voda iz gradske mreže distribuira iz cisterni, a započeto je i čišćenje kanalizacije.
Pročitajte još:OKOLINA KRUŠEVCA: Neispravna voda za piće
- Čitavog leta smo vodu imali samo po dva dana sedmično, iz vodovoda čije azbestne cevi su postavljene još dok sam bila đak, a sada imam 72 godine - kaže meštanka Vukosava Popović, kojoj problem predstavlja i nošenje balona sa vodom od cisterne do kuće.
Života Civić iz Velikog Šiljegovca svedoči o tome da su još 2008. prikupili 400 potpisa za rešavanje problema vodosnabdevanja, ali ta tema nikada nije došla na red jer lokalna samouprava u Kruševcu tvrdi da je za to nadležna Mesna zajednica, a ovi "drugi" da je to posao onih "prvih"...
Pročitajte još: Kruševljani opet smeju da piju česmovaču
Hroničan problem sa starim seoskim vodovodom, opterećenim havarijama, slabim održavanjem i nepredviđenim priključcima je dodatno otežan činjenicom da od januara o njemu brinu volonteri iz sela. Otvoreno je i pitanje neizmirenih dugovanja, jer Mesna zajednica po novim propisima više nema nijednog stalno zaposlenog, niti svoj račun, pa se potrošnja vode praktično i ne kontroliše.
Stariji meštani u redu za vodu

- Pre dva meseca je prilikom bušenja za gas došlo do curenja vode, pa još ne znamo da li su oštećene kanalizaciona ili vodovodna mreža. Po inspekcijskom nalogu smo zatvorili ventile, ali problema ima i u planini, gde ekipa koja gradi puteve za potrebe "Srbija šuma" stalno lomi cevi - kaže predsednik MZ u Velikom Šiljegovcu Siniša Milojević, i naglašava da sa JKP "Vodovod" iz Kruševca pokušavaju da pronađu trajnije rešenje.
Zasad, u selo stižu samo cisterne, a jedna je uvek u dvorištu OŠ "Velizar Stanković Korčagin", baš tamo gde je i utvrđena neispravnost vode za piće.
- Učenici su obavešteni o ozbiljnosti situacije, a jedna cisterna dnevno nam je dovoljna za obrazovnu ustanovu sa 435 učenika - zaključuje direktor Dragan Ignjatović, uz napomenu da se uzorci iz mreže svakodnevno šalju na analizu.