"KOMŠIJSKI" ZLOČIN ZABORAVLJEN: Prošlo 28 godina otkad su muslimani iz Crne Gore zatrli čajnička sela Ponikve, Trpinje i Šapići

V. N.

14. 02. 2021. u 09:46

Prošlo je 28 godina od masakra nad civilnim stanovništvom u selima Ponikve, Trpinje i Šapići u opštini Čajniče, a za ovoj zločin još niko nije odgovarao, niti se povela istraga o njemu.

КОМШИЈСКИ ЗЛОЧИН ЗАБОРАВЉЕН: Прошло 28 година откад су муслимани из Црне Горе затрли чајничка села Поникве, Трпиње и Шапићи

Arhiva

Jedanaestog marta 2021. godine navršiće se 13 godine otkad je NVO "Amnesti" podnela krivičnu prijavu crnogorskom vrhovnom državnom tužiocu i Upravi policije, zbog učešća crnogorskih državljana u ovom masakru, i zbog toga što je napad na sela čajničke opštine izveden sa teritorije Crne Gore. Do danas od crnogorskih državnih organa nema nikakvog odgovora.

U napadu muslimanskih vojnika, koji su u pomenuta sela ušli sa crnogorske teritorije, rano u zoru, 14. februara 1993. godine, ubijeno i izmasakrirano 25 civila, uglavnom staraca, žena i dece, a sela su opljačkana i spaljena.

Najmlađa žrtva bio je dečak Željko Mašić, star 14 godina, koji je svirepo izmasakriran, a najstarija žrtva je bio starac Aleksa Tanasković od 80 godina. Tom prilikom ranjena je i zarobljena sedmogodišnja Ivana Mašić, koja je sa majkom Polkom odvedena u logor u Goražde.

Tridesetogodišnja Polka Mašić je posle zarobljeništva i razmene, nakon četiri meseca, preminula od posledica fizičke torture u Ratnom zatvoru u Goraždu.

- Mama je među zločincima prepoznala komšije Bungure, muslimane iz crnogorske Bukovice - rekla je ranije Ivana Mašić.

Žrtve i porodice žrtava bezuspešno pokušavaju, svojim svedočenjima, da animiraju pravosudne institucije u BiH i Crnoj Gori.

- Napad na sela dogodio se u ranim jutarnjim časovima sa teritorije Crne Gore, tačnije pljevaljske Bukovice. Snage bosanskohercegovačkih muslimana prethodno su došle iz Goražda, koje je bilo pod zaštitom OUN. Tu su se dodatno pojačale muslimanima iz Bukovice, koji su im ujedno bili i vodiči, jer su dobro poznavali taj teren, pregrupisale se i krenule u opšti napad na sela, koja su bila nezaštićena, jer smo smatrali da nam ne preti opasnost sa crnogorske strane - kažu preživeli svedoci ovog masakra.

Arhiva

Oni napominju da su u pokušaju da pronađu spas krenuli u bekstvo prema teritoriji Crne Gore, ali su u selu Trojan i drugim mestima stradali od muslimanskih snaga, koji su im tu napravili zasedu.

- U Trojanu je za samo sat, i u prečniku od sto metara, ubijeno desetoro civila - navode preživeli iz ovog masakra.

U selu Ponikve, Trpinje i Šapići ubijeni su Njegoš, Dušanka, Branko, Trifko, Božo i Stanojka Dačević, Duško Katana, Vučko i Stevo Kovačević, Čedo Popović, Dušan Čokorilo, Željko Mašić i Mirko Krnojelac, Dušan Pjević, Rajko Pjević, Darinka Pjević, Vukosav Ristanović, Zdravko Vuković.

U Glamočevićima su ubijeni civili Milan Vujović, Ratko Krezović, Radovan Staničić, Aleksa Tanasković, Todor Janjić i Mirko Lasica. U Bučkovićima su masakrirani Mlađen Drakula, Nikola Pljevaljčić i Vlado Ćuković.

SUMNjA

Protiv osmorice muslimana iz Pljevlja policija iz Čajniča podigla je krivične prijave 1993. zbog osnovane sumnje da su počinili ratni zločin nad civilnim stanovništvom u Bosni i Hercegovini. Tužilaštvo u Crnoj Gori o ovom događaju uporno ćuti.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
DNEVNIK STEPINCA ZAGREB KRIJE DECENIJAMA: Intervju - Prof. dr Predrag Ilić, autor trotomne studije o zločinima u NDH

DNEVNIK STEPINCA ZAGREB KRIJE DECENIJAMA: Intervju - Prof. dr Predrag Ilić, autor trotomne studije o zločinima u NDH

O NEKADAŠNjEM zagrebačkom nadbiskupu Alojziju Stepincu (Brezarić, 1898 - Krašić, 1960) i njegovoj ulozi u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj tokom Drugog svetskog rata, objavljen je u Republici Hrvatskoj ogroman broj istoriografskih i hagiografskih knjiga, zbornika radova, feljtona, članaka, ali ne i njegov dnevnik u pet knjiga, koji je vodio od 30. maja 1934. do 13. februara 1945. godine.

15. 12. 2024. u 13:55

BIĆE MALA GROBLJA: Švedska u strahu od rata, užurbano spremaju nova grobna mesta - plan za ukopavanje POLA MILIONA ljudi

BIĆE MALA GROBLjA: Švedska u strahu od rata, užurbano spremaju nova grobna mesta - plan za ukopavanje POLA MILIONA ljudi

VIŠE od pet miliona švedskih domova primilo je u novembru brošuru pod naslovom „Ako dođe do krize ili rata” (na švedskom: Om krisen eller kriget kommer) u kojoj se građanima nude detaljni saveti kako sopstveno domaćinstvo da pripreme za ratno stanje, pandemiju, ekstremne vremenske prilike i sveobuhvatni kibernetički napad koji bi poremetio temeljne funkcije društva.

17. 12. 2024. u 08:56 >> 09:29

Komentari (0)

VELIKA ČAST: Dušan Mandić kandidat za najboljeg vaterpolistu Evrope