REŽIM U PODGORICI TRAŽI: SPC da se posle OSAM VEKOVA registruje, jehovini svedoci ne moraju
Mitropolija crnogorsko-primorska baštini osmovekovni kontinuitet trajanja Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori - suština je poruke režimu u Podgorici, koji kroz sporni Zakon o slobodi veroispovesti pokušava da SPC "dovede u red" i registruje kao novu versku zajednicu.
Ujedno, to je i odgovor Vladi posle još jedne runde neuspešnog dijaloga.
Publicista Jovan Markuš, istraživač istorije Crkve, otkriva:
- Crkva je titular prava svojine nad pravoslavnim hramovima i manastirima, kao i pokretnom i nepokretnom imovinom, koja im vekovima pripada. Međutim, danas je sve dovedeno do apsurda - pa Crkva mora da dokazuje da su crkve crkvene.
Skandalozno je, međutim, što registraciji koju propisuje ovaj zakon istovremeno ne podležu Barska nadbiskupija, Kotorska biskupija, Crnogorska pravoslavna crkva, Mešihat Islamske zajednice u Crnoj Gori, Crkva Hristovog jevanđelja, Jehovini svedoci, Katolička misija Tuzi, Hrišćanska adventistička crkva Hristova crkva braće, Red vojske gostoljubivih Svetoga Lazara od Jerusalima za Crnu Goru, Katolička verska zajednica - Franjevačka misija Malesije, Biblijska hrišćanska zajednica, Crnogorska katolička crkva, Crnogorska demohrišćanska crkva, Crnogorska adventistička crkva, Eparhija podgoričko-dukljanska Pravoslavne crkve Crne Gore (Lav Lajović).
Upravo je insistiranje eksperata Mitropolije crnogorsko-primorske u dvodnevnim bezuspešnim razgovorima sa predstavnicima Vlade Crne Gore - da se ne koristi pojam državna svojina u članu 62 spornog zakona, "iznenađujuće" delovala na Zorana Pažina, potpredsednika Vlade i člana ekspertskog tima.
- Crkva je u pregovorima istakla stav koji me je iznenadio - da se ne koristi pojam državna svojina u članu 62 - kazao je novinarima Pažin, dodajući da mu nije jasna bojazan Crkve od registracije. - Sve verske zajednice su se evidentirale u odgovarajući javni registar, i to nije nijednoj verskoj zajednici bio problem.
Jedan od pravnih eksperata koji je svojevremeno učestvovao u izradi Ustava Crne Gore iz 1992. godine, profesor dr Blagota Mitrić, kaže, za "Novosti", da ovaj zakon nije usaglašen s najvišim pravnim aktom te zemlje.
- Reč je o članovima 62, 63 i 64 Zakona koji su, po mom sudu, kontradiktorni, jer se njima propisuje nešto što je već regulisano pravom, tj. Zakonom o upravnom postupku i Zakonom o parničnom postupku. Činjenica je da postoje konačna rešenja državnih organa, katastra, kao i presude Upravnog suda u korist Mitropolije, što znači da su ove norme suvišne i da je kod eventualno spornih svojinskih pitanja kod katastra trebalo da se povede imovinsko-pravni spor pred nadležnim redovnim sudovima, koji će svojom pravosnažnom presudom utvrditi čija je to imovina - ističe Mitrić, nekadašnji predsednik Ustavnog suda Crne Gore i sudija Suda Srbije i Crne Gore, ukazujući na problematičnost da se u roku od godinu dana od stupanja na snagu zakona utvrdi (ne)zakonitost upisa nekretnina kod državnog organa uprave - katastra.
Profesor Mitrić ukazuje da teret dokazivanja pada na tužioca, a ne na tuženog.
- A ovim zakonom propisano je potpuno suprotno - da, ukoliko Crkva nema dokaza da je to njena svojina, onda ta imovina automatski pripada državi kao kulturna baština! Ovo se u teoriji prava zove "zakonsko nepravo", što je nešto najnepoželjnije u pravnom sistemu.
VLASNIŠTVO
Jovan Markuš poseduje dokument o popisu imovine u Kraljevini Crnoj Gori do 1918. godine koji jasno govori ko je vlasnik.
"Nijedna pravoslavna i rimokatolička crkva, kao ni džamija, nisu bile državna imovina u nezavisnoj državi Kraljevini Crnoj Gori do 1918. godine", piše u dokumentu o popisu državne imovine Mitropolije crnogorsko-primorske iz 1919. godine.
- Samo jedna kapelica za privremeno počivalište pokojnika (mrtvačnica) u bolnici "Danilo Drugi" na Cetinju je pripadala državi - Kraljevini Crnoj Gori, do 1918. godine. Posle Drugog svetskog rata, bolničke vlasti nisu koristile tu kapelicu za privremeno počivalište pokojnika, već je taj prostor upotrebljen za druge potrebe - podseća Markuš.
HOĆE KUĆI, NEĆE U IZOLACIJU
Predstavnici studenata Univerziteta u Beogradu iz Crne Gore pokrenuli su inicijativu prikupljanja potpisa kako bi pronašli način da se vrate kući.
Oni ukazuju na nemogućnost povratka kući u toku letnjeg raspusta - ispitni rok završava se 20. jula, uz izdvojene slučajeve gde se ispiti održavaju i do samog kraja meseca (Pravni fakultet). Predložili su da za studente koji bi se vratili kućama iz Srbije ne važi karantin ili samoizolacija - uz negativan test na kovid 19. Nezavisno od toga da li bi se prevoz organizovao ili bi studenti individualno došli do Crne Gore, morali bi da imaju indeks ili potvrdu o redovnom studiranju.
Preporučujemo
PLjEVLjASKI ODBOR ZA ODBRANU SVETINjA: Progon zdravstvenih radnika zbog podrške crkvi
21. 07. 2020. u 15:25
ZAVRŠEN DIJALOG VLADE I MCP: Bez izjava, nastavak sutra u 11 časova
20. 07. 2020. u 19:51
U LITIJI 400 AUTOMOBILA! Protestna kolona od Berana do Andrijevice (VIDEO)
19. 07. 2020. u 20:17 >> 20:21
NOVE SVETSKE SILE UKLjUČILE SE U SUKOB U UKRAJINI: "Dve na strani Putina, dve žestoko protiv Rusa"
SUMNjE u podršku SAD Ukrajini u slučaju pobede Donalda Trampa na predsedničkim izborima mučile su sve one kojima je cilj da se Kijev obrani od ruske agresije. Tramp je pobedio i tek treba videti u kom će smeru krenuti njegova politika, ali sva ta dešavanja zasenila su drugi važan odnos u tom, ionako komplikovanom, odnosu.
22. 11. 2024. u 09:14
RUSIJA POSTALA GLAVNI "IGRAČ" U EVROPI: Ovo se desilo prvi put od proleća 2022. godine
RUSIJA je u septembru prvi put od proleća 2022. postala glavni snabdevač gasom Evropske unije, prenosi RIA Novosti, pozivajući se na podatke Evrostata.
21. 11. 2024. u 11:32
SKANDAL TOKOM POSETE Snimak Makrona: "Oni su totalni kreteni", rekao posle povika da je "Francuska odgovorna za krvoproliće"
"ONI si potpuni kreteni", rekao je francuski predsednik Emanuel Makron o prelaznom telu i dodao da "nikada nisu smeli da ga smene".
22. 11. 2024. u 13:07 >> 13:17
Komentari (4)