SKUPŠTINA SRBIJE: Rebalans budžeta pred poslanicima (VIDEO)
POSLANICI Skupštine Srbije započeli su raspravu o predlogu rebalansa budžeta za ovu godinu, a ukupno je na dnevnom redu sedam tačaka.
Premijer Vučević Lutovcu o izdvajanju iz budžeta za BIA-u
- Ja sam siguran da vi kao patriote podržavate da agencija koja pruža kontraobaveštajnu zaštitu i obaveštajnu zaštitu naše države treba da ima najbolju opremu, treba daima najbolja sredstva i ovaj novac koji se dodatno izdvaja upravo se tiče nabavke dodatne račuanrske opreme, savremenih sistema.
Vesić je potom podsetio da je opozicioni poslanik iz Niša tražio u Briselu da se Srbiji ukinu fondovi iako je pruga prema Nišu finansirana iz tih fondova
Goran Vesić odgovorio Lutovcu
- Čuli smo malopre kako gradimo puteve u Crnoj Gori, moram da vas obavestim Srbija ne gradi puteve u Crnoj Gori, ali su zato naši prijatelji crnogorci nedavno raspisali tender za izgradnju svog dela auto-puta prema Srbiji i na tom tenderu su dobili cenu od 31 milion evra po kilometru. To kad' slušamo netačnosti i netačne informacije kako je kilometar puta u Crnoj Gori skuplji nego u Vojvodini, Srbija još nema to iskustvo, nismo počeli da gradimo prema Crnoj Gori, ali su zato crnogorci počeli da grade svoj deo puta prema Srbiji i dobili su 31 milion evra po kilometru. Što se tiče puteva i pruga, čuli smo malopre kako se gradi samo jedna pruga, kako se gradi pruga prema Nacionalnom stadionu, a inače to je pruga prema aerodromu ''Nikola Tesla'' i samo da obavestim one koji se zalažu - ima ovde stranaka koje se zalažu za ulazak Srbije u EU, po direktivi Evropske komisije do 2030. godine svi aerodromi koji imaju više od 10 miliona putnika moraju da budu povezani sa železničkom prugom. Aerodorom ''Nikola tesla'' je prošle godine imao skoro 8 miliona putnika, falilo je desetak hiljada da bude 8 miliona putnika, ove godine će imati, pošto ima rast preko 8 posto, znači- biće blizu 9 miliona putnika i do 2030. godine mi ćemo davno biti na 12, 13 miliona putnika. Prema tome mi gradimo prugu da povežemo i Surčin, sutra i Obrenovac, pošto je to deo Beogradskog voza, to su beogradske železnice, a gradimo da povežemo i aerodrom, kako bi sutra neko iz novog Sada brzom prugom, ili iz Subotice mogao da dođe na aerodrom bez presedanja automobilom. Što se tiče pruga - čuli smo da se gradi samo jedna pruga i meni je to zaista neverovatno, upravo se završava pruga između Novog Sada i Subotice. I to je 108 kilometara brze pruge, sutra počinje testiranje te pruge.
Siniša Mali podsetio Lutovca na imena ljudi koji su izgubili posao za vreme vlasti DS-a, a koji su se zaposlili u vreme SNS-a
- Da li Vam je poznato ko je Sebastijan Koricović, osoba koja je 2010. godine ostala bez posla u RTB Boru, a koja je u međuvremenu našla posao u ''Ziđinu'', dakle u fabrici koju smo mi doveli i fabrika koja sada zapošljava veliki broj radnika i koja nam je podigla istok Srbije. A znate ko je Goran Dimić iz Prokuplja? Pa, ne znate, otpustili ste ga vi tokom vaše vlasti, radi trenutno u fabrici ''Leoni'' od 2014. godine. A znate ko je Nikola Vojvodić iz Loznice? Pa, radio je u ''Vizskozi'' do 2001. godine, onda je ''Vizkoza'' propala tokom vaše vlasti, sada radi u novoj fabrici koju je predsednik Vučić otvorio.
Jovanov Lutovcu: Čiji ste vi to novac trošili?
- Dakle, kada je neko ostavio BDP na nivou 33 milijarde evra, a danas je 76 milijardi evra, onda vidite da ima rasta BDP-a. Što se pruga tiče, kaže, idu vozovi 20 na sat, inače oni su ostavili vozove koji su ''leteli kao munje'', u njihovo vreme ne postoji čovek kome je pobegao voz. Dakle, ako zakasni na voz, malo pruži korak, uđe unutra stigne ga i vozi se dalje, posle izađe, malo prošeta protegne noge, pa se opet vrati i tako dalje. I sad vi kad' imate prugu gde se vozovi kreću 200 kilometara na sat prigovaraju vam oni u čije vreme nikome voz nije mogao da pobegne. Dakle, oni su ostavili te vozove koji su ''leteli neverovatnom brzinom'' i sada ''idu sporo''. I onda dolazimo do najvećeg hita , a to je : ''znate građani, oni troše vaš novac''. A , čiji ste vi to novac trošili? E sad građani kad' mi trošimo vaš novac imate put, imate brze pruge, obnavljaju se škole, obnavljaju se bolnice, rastu plate, rastu penzije, a kad su oni trošili vaš novac-nema plata, nema penzija, dobijate otkaze, zatvorene fabrike, nema puteva, nema pruga, nema škola, nema bolnica, pa gde je azvršio taj novac-pa, kod njih. Dakle, nema novca i za sve ovo što mi radimo i za njih, i to je glavna razlika između naše dve politike- mi kažemo da vašim novcem treba da gradimo za vas, a oni smatraju da vaš novac toliko dobro treba čuvati da je najbolje da ga odnesu kući jer je tamo najsigurnije, sve ga sklone po svojim stanovima i tamo ga čuvaju da ga vi slučajno ne potrošite.
Siniša Mali odgovorio Borislavu Antonijeviću na izjavu da su građani Srbije imaginarni narod
- Nekoliko komentara samo poštovani narodni poslanici na izlaganje koje smo imali priliku da čujemo. Krenuću od kraja izlaganja da se priča o nekoj drugoj zemlji, nekoj imaginarnoj zemlji, imaginarni narod koji živi perfektno, znate niko nikada nije rekao da živimo perfektno, živimo u teškim vremenima, ako pogledate globalnu ekonomiju, ako pogledate i druge mnogo razvijenije i veće zemlje od nas, videćete koliko se teško živi i videćete kako i mnogo veće ekonomije imaju usporenije stope rasta od naše zemlje, kako su i tokom energetske krize imale problema sa snabdevanjem električnom energijom, gasom, kako su bile nestašice hrane u njihovim prodavnicama, kako nisu imali sve one vakcine protiv Korone koje smo mi nabavili, a mi ne kažemo da smo perfektni, mi kažemo da smo daleko od toga, ali svaki naš potez, sve ono što radimo vodi nas ubrzano ka tome, da dođemo do nivoa i standarda razvoja u EU. I to je naš strateški cilj. Da je lako, pa nije lako - a da li je bilo jednostavno naći i svakom građaninu da isplatimo sto evra kada je Korona krenula? Pa nije, ali to su obezbedile stabilne javne finansije naše zemlje. Da li je bilo lako obezebditi i gas i naftu i sve ostalo kada je bila energetska kriza 2022. godine? Pa nije. Da li je bilo lako obezbediti sve lekove? Pa nije, popuniti robne rezerve - pa nije, ali smo uspeli sve to da uradimo, pri tome nijednu investiciju nismo zaustavili. Ako vi gledate i upoređujete imagianrni narod, imaginarnu zemlju, kako izgleda danas sa onim kako je bilo pre 12 godina onda je problem u vama.
Ministar Dejan Ristić: Sektor telekomunikacija prošle godine ostvario suficit od 3, 44 milijarde evra
Dejan Ristić, ministar informisanja i telekomunikacija govorio je o uspešnosti sektora telekomunikacija za prošlu godinu i tenedenciji rasta .
Vesić : Budžet za ovu godinu 273 milijardi budžeta
Goran Vesić izjavio je da je ovogodišnji budžet ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture 10 puta veći nego 2012. godine kada je bio 28,5 milijardi dinara i da je to zapravo investicija.
Takođe je napomenuo da se izgradilo 700 kilometara regionalnih i lokalnih puteva i da je predsednik najavio budžet za izgradnju od 250 miliona eura što je jednako 4000 kilometara novih puteva za koje je potrebno vreme izgradnje 4-5 godina.
- Gde god se izgradi put ili pruga, tu dolazi investicija.- rekao je Vesić i dodao da na taj način dolazi i do novih radih mesta, turizma i kasnije razvoja lokalnih biznisa.
Spomenuo je i prodaju Sava Centra koji je sada u privatnom vlasništvu u vrednosti od 120 miliona eura zbog koje su sada svi smeštajni kapaciteti u okolini puni zbog događaja koji se održavaju u Centru.
Pozvao je opoziciju da "ne budemo dvolični" i da je svako imao priliku da izgradi puteve.
Mali: I ja sam šokiran izjavom
Mali je odgovorio na stavove Cvijića govoreći da sve što su definisali kao prioritete tu je zabeležen rast i zamolio da se "ne izmišljaju" definicije rasta i razvoja.
Ministar je rekao da je neznanje ili "pre zla namera" da se da izjava vezana za ministarstvo za kulturu jer je budžet povećan sa 15,1 milijardi na 15,6 milijardi dinara kao i da su rezervisana dodatna sredstva koja se odvajaju za 4 različita projekta i dodao da se sve više i da se pored muzeja Nikole Tesle, prirodnjačkog muzeja i istorije Srbije otvarati još muzeja.
-Šta je vama razvoj ako ne sve ovo što sam sad naveo. Ne kažemo da nije sve idealno, jer nije sve idealno. ali je bolje nego što je ikada bilo. nemojte da živite u svom svetu, videćete i vi promene - rekao je Mali.
Jovanov: Ne obmanjujemo mi narod nego vi.
Milenko Jovanov odgovorio je na prozivke Cvijića da sadašnja Vlada obamnjuje narod time što priča kako je sve idealno.
Jovanov je izjavio kako opozicija govori da je zapravo bolje za vreme prethodne vlasi kada je minimalac bio manji sa 15.000 dinara, nego sada, kao i da je sve urađeno loše a sve što je prethodna vlast uradila da je to dobro.
Naveo je analizu zvaničnika Svetske banke koji je rekao da Srbija ima najbolje rezultate u regionu i da ima "pozitivne signale".
Takođe, Jovanov je izjavio da opozicija želi da se odustane od svih projekata i da bi ponovo hteli da žive loše.
Vučević: Ne spremamo se da ratujemo protiv NATO
Premijer Vučević izjavio je da je saradnja između vojske Srbije i francuske odbrambene proizvodnje dugogodišnja i da su nam čak i radari iz Francuske.
Održani su razgovori i sa drugim država što se tiče nabavke sistema odbrane.
SAD ne vidi našu vojsku kao prikladnu za saradnju, kao i da su se obavljali razgovori sa Kinom i Ruskom Federacijom.
Ruska Federacija je apsolutno fokusirana na proširenje svojih kapaciteta usled konflikta u Ukrajini, dok sa Kinom postoji problem pitanja isporuke, prema rečima Vučevića.
Naveo je da smo okruženi NATO članicima, pa čak i one koje to nisu, na njihovoj teritoriji su trupe NATO sila, što je "vrlo izazovno, skoro nemoguće" da taj vid naoružanja kao što je kineski J-10 dođe do nas.
Vučević je rekao da proizvodimo, ne samo municiju nego i druge sisteme u Srbiji, ali i da imamo sisteme iz Rusije, Francuske i Nemačke za koje su nadređeni potvrdili da su najbolji za našu zemlju.
Dodao je da neke države kupuju sisteme koji mogu biti loši po nas, ali da ćemo i mi pokazati uskoro nove sisteme, ne da bi ratovali, nego kako bi ih odvratili da budu upotrebljeni protiv nas.
Mali o inflaciji
Ministar Siniša Mali izjasnio se o inflaciji, naglašivši da ne treba zaboraviti da je inflacija bila u Evropi i da je nismo sami izmislili već da je "uvezena" usled krize u Ukrajini.
Kada je krenula kriza, cilj jednog dela politike bio je da kupovna moć ne pada.
Naveo je da je domaća potražnja glavni razlog BDP-a i da je stopa rasta maloprodaje 7,4%.
Od 2020. godine rast u realnom iznosu plata, penzija i minimalaca povećana je za oko 30% i na taj način je sačuvana kupovna moć.
Naveo su treći razlog rasta BDP-a strane investicije jer uvozimo nove mašine, imamo novu tehnologiju i tako ulažemo u naše fabrike kako bi povećali izvoz.
- Niko se ne buni za fiksni kurs, možda dođe do malih promena ali smo opet konkurentni na tržištu. - izjavio je Mali.
Albijanić: Sve pozdravljam, ali imam par pitanja
Miroljub Albijanić je pričao o infrastrukturi i makro ekonomskoj stabilnosti, a i o spoljnoj politici.
Rekao je da je svet skoncentrisan na tri rata, i da se sprovodi pritisak i teror nad našim građanima na Kosovu.
Spomenuo je i ulaganje u infrastrukturu gradnje tunela i puteva i da je to neophodno i korisno, međutim, voleo bi da se angažuju domaći izvođači radova i materijali, kako se ne bi uzimali i kasnije otplaćivali krediti.
Zalaže se za obrazovnu infrastrukturu, jer je, prema njegovim rečima, pri upisu gužva na nekoliko fakulteta, pogotovo na smerovima za informatiku i predlaže da se izgradi matematički Univerzitet u Beogradu, i da se poseti matematički fakultet kako bi imali uvid kakve uslove studenti imaju sada.
Molio je ministra građevine da se u selu Bogdanica da se renovira drugi most koji je odnela kamenica kako bi deca mogla da idu školu, iako je jedan već obnovila Vlada.
Slaže se sa svime što je rekao ministar Siniša Mali i ostali poslanici što se tiče stabilnosti makro ekonomije, povećanja BDP-a, međutim osnovica je veoma mala tako da ovaj rast ne može da se oseti.
Dodao je da računica proseka ne može da bude tačna jer najveći broj ljudi prima 50.000 dinara dok neki primaju 300.000, što iznosi prosek od oko 100.000 dinara, i to je razlog zašto podržava povećanje plata prosvetnik radnika i zalaže se za obnovu obrazovne infrastrukture.
133 milijardi dinara ušteđevine u državnoj kasi
Rezultat je takav da možemo da odvojimo dodatna sredstva za vojsku, nauku, kulturu..
Rashodi su za 93 milijardi povećani odnosno na budžet prethodno, najviše je otišlo na vanredne troškove u šta spadaju rafali, vojska, povećanje penzija i saniranje šteta u poljoprivredi usled velike suše.
Rebalans 133 milijardi će usmeren na životni standard, završavanje gradnje železnice i puteva, izgradnju brze saobraćajnice, povećanje penzija i plata, zdravstvo, kulturu, prosvetu i vojsku.
Najveće povećanje je za dečiji dodatak, a izmena stupa na snagu odmah čim se prihvati predlog.
Stočarima i ratarima biće uvećane investicije za grla i sertifikovano seme.
Zbog loših uslova ovog leta, subevencijama će biti obuhvaćena pomoć, kao i da će se raditi na tome da se isplata svih subvencija izvršava na vreme.
Za zdravstvenih sektor izdvojeno 27 milijardi za lečenje dece u inostranstvu kao i ona deca koja boluju od retkih bolesti.
Pohvalila je Ministarstvo Turizma koje je dostiglo 17% rasta turzima i time uticao na povećanje budžeta i potvrdila tvrdnje Siniše Malog da je zemlja apsolutno likvidna.
Vučević odgovorio na komentar Kosova i Metohije
Premijer Miloš Vučević odgovorio je Aleksandru Jovanoviću Ćuti na komentar politike Vlade o Kosovu i Metohiji i njenom radu.
- Ja se radujem da pričam o Kosovu i Metohiji sa vama pod jednim uslovom - da mi kažete kakva je vaša politika o Kosovu i Metohiji, a da ne kažete da je suprotna od naše politike, jer to suprotno može da bude izdaja Kim, a može da bude i rat. Kada budete izneli još jednom vašu politiku tada ćemo moći da pričamo - odgovorio je Vučević Jovanoviću.
Prema Vučevićevim rečima, teško je dati ozbiljniji odgovor Jovanoviću, koji je pokušao da otvori sve teme koje su medijski atraktivne, ali da bi bilo bolje da se skoncentrisao.
- Proleteli ste od litijuma, rafala, plata, KiM, bez ijedne činjenice koja bi trebalo da se potkrepi ono što ste hteli da navedete. Morate da razlikujete šta je EKSPO kao manifestacija, a šta je projekat razvoja Srbije 2027, u koji spada i EKSPO. Zato imate nerazumevanje šta podrazumeva ceo taj finansijski paket i rasta BDP, rebrendiranja Srbije u međunarodnim okolnostima i daleko bolje pozicioniranje Srbije - naveo je Vučević.
Mali: EKSPO je najveća šansa da se predstavimo svetu
- Neće ekspo koštati 17 milijardi eura. To radi neko ko ne čita. - rekao je Siniša Mali.
Izjavio je da će Srbija da potpuno drugačije 2027. godine.
Instistirao je da su naveda ulaganja za plan 2027, a ne za EKSPO i zamolio poslanike da obrate više pažnje prilikom čitanja predloga.
Tematski park, centar za vodene sportove i hiljade stanova planirano za igradlju.
Mali je rekao da je iznos odbojen za ragale 46.6 miliona dinara, a za EKSPO 20,4 milijardi dinara, što je 3.1% budžeta, a ne 50% kako Jovanović navodi.
Đurđević Stamenkovski: "Rekli su mi da ne reagujem"
Odgovorila je Đuti da je više vremena posvetio govoru njegovoj plati nego ono što je za veću korist naroda.
Nije porekla njeno učešće u stranci "Zavetnici", i da je bila još žešća u raspravama i izjavama nego ona koju je Aleksandar Jovanović Ćuta citirao i naglasila da ne želi da se distancira od njenog staža jer danas može da sagleda obe strane.
Ne želi da priča o načinu obraćanja Jovanovića, ali je prokomentarisala njegovu izjavu na temu Kosova, da će Kosovo biti uvek biti deo Srbije.
Đuta i Brnabić: Smanjena plata usled opomena
- Radi dostojanstva narodne skupštine, ja vas molim da pročitate poslovnik - ponovo je upozorila Brnabić nakon što je Đuta spomenuo da najveći deo budžeta ide na Ekspo i francuske rafale.
- U Milanu 13 milijaradi eura, 4,3 milijarde eura u Šangaj, samo kod nas košta ne zna se koliko. - naveo je da Srbija ima najveći budžet za Ekspo a druge države su sve mogle da organizuju za 10 milijardi.
Optužio je Brnabić da mu je smanjila 50% plate i pitao je odakle joj novac za vilu na Dedinju.
- Kao i uvek, impresivno. Čim naučite poslovnik i naučite kako da se ponašate u Narodne skupštine Republike Srbije, čuvate njeno dostojanstvo, ja ću prestati da vam izričem opomene. Dok se ponašate kako se ponašate, kršite poslovnik Narodne skupštine, urušavate dostojanstvo ovog doma - bićete kažnjavani u skladu sa poslovnikom. Na kraju krajeva, novac od kazni ide u humanitarne svrhe, pa eto i neke vajde od vašeg bivstvovanja u Narodnoj skupštini - odgovorila je.
Ćuta napao Stamenkovski
Aleksandar Jovanović Ćuta citirao je izjave Milice Đurđević Stamenkovski u pokušaju da isprovocira poslanicu, međutim je predsednica Skupštine zaustavila i upozorila poslanika da jedino može njoj da se obrati, na šta je odgovorio da je Brnabić "rob poslanika".
Stošić: "Ovime se smanjuje pritisak podizanja dece"
Stošić je apsolutno podržao predloge Đurđević Stamenkovski.
Naveo je da se podstiče rađanje i da se smanjuje ekonomski teret i da će biti od izuzetnog značaja da rađanje ne sme da ugrozi ekonomsko stanje porodice već da će država biti tu da pomogne.
Uputio je apel na poslanike da glasaju za ovaj predlog izmene i pokaže da je
Podsticaji za poljoprivredu 6 puta veći nego 2012. godine
U pregovorima i razgovorima sa udurženjima, odbor piše strategiju i navedene su preporuke.
Cilj je obnova prehrambrenog suveriniteta i prehrambrena sigurnost.
Ugovori o slobodnoj trgovini ne daju rezultate, jer uvozimo sve više mesa i mleka.
Ruralni razvoj zahteva više pažnje, kod nas se je ruralni razboj duplo manji nego u regionu.
Određeni iznos se zahteva za sezonske intervencije u slučaju kada opadaju kapaciteti proizvodnje da bi se postigao rast.
Nikolić: "Prihode veći nego što smo očekivali od 133 milijardi dinara"
Milica Nikolić, rekla je da su svi predloženi zahtevi su u skladu sa Ustavom, kao da imamo prihode koji su veći nego što smo očekivali od 133 milijardi dinara.
Navela je da prioritet podrška rasta nataliteta, kao i za lečenje, plate u prosveti, kao i za kapitalne investicije.
Rekla je da opozicija nije podržala nijedan od ovih zahteva koja su pozitivna za narod Srbije, jer ih ne zanima od čega će država biti jača i kako će građani živeti bolje.
- Danas ih zanimaju politički poeni kojima misle da će pobediti predsednika. Velika je bruka i sramota. Sigurna sam da ga neće pobediti - izjavila je Nikolić.
Đurđević Stamenkovski: "Ovo je prava investicija, nema sigurnije investicije od rađanja"
Ministarka za brigu o porodici i demografiju, Milica Đurđević Stamenkovski, predstavila je svoje predloge gde će se izmenom smanjiti dokumentaciju pri apliciranju za dečiji dodatak, smanjenje troškova školovanja u predškolskim ustanovama za decu sa invaliditetom, povećanje dečijeg dodatka (najvećeg do sada), subvencije za prve nekretnine..
Preloženi iznosi za povećanje dečijeg dodatka rođenih od 1. januara ove godine iznosi:
500 hiljada dinara za 1. dete
600 hiljada dinara za 2. dete
2 miliona dinara za 3. dete
3 miliona dinara za 4. dete
Takođe je povećana i jednokratna pomoć za drugo i treće dete (135 hiljada dinara) kao i paušal za nabavku bebi opreme.
- Ovo što danas radimo i u šta ulažemo, je blago, temelj, vrednost nad svim vrednostima. Mi danas ono što činimo, činimo za život naše zemlje. Sa rađanjem je sve moguće. Bez rađanja ne postoji ništa. - rekla je.
Mali: "Potpuno smo stabilni, imamo visoke stope rasta"
Siniša Mali je danas predstavio izmene i dopune zakone u budžetu za dalji razvoj.
Podelio je nekoliko podataka i predstavio trenutno stanje u našoj ekonomiji.
Predstavio je ciljeve za 2027. godinu, gde će se ulagati u infrastrukturu, kao i da se planira povećanje plata (1400 eura) , penzija i minimalaca (650 eura).
Srbija je postala druga zemlja u Evropi, posle Malte, kao najbrže rastuća ekonomija sa 4,3% rasta kao i da se približavamo standardima EU sa oko 76 milijardi bruto domaćih proizvoda.
Mali je naglasio da nikada nismo imali više zaposlenih, preciznije 2 miliona u drugom kvartalu što daje najveću stopu ikada 51,4%, takođe je naglasio i stopu nezaposlenosti od 8,2% za razliku od prethodne vlasti, gde je svaka 4 osoba bila nezaposlena 2012. godine.
Stopa nezaposlenosti kod mladih je i dalje visoka ali se drastično smanjila sa 53,5% na 20,3%
Prema poslednjem podatku u Srbiji je 3,2 milijaradi eura stranih investicija što pokazuje atraktivnost, kredibilitet i konkurentnost na tržištu.
- Veoma je važno da smo sačuvali devizni kurs. Imamo devizne rezerve, 46 tone zlata. Potpuno smo stabilni. Na računu imamo 695 milijardi dinara, apsolutno smo likvidni. Sve plaćamo u dan - rekao je Mali.
Takođe je izjavio da iako je Srbija pružila ogromnu količinu pomoći, uspeli smo da sačuvamo ekonomsku stabilnost.
Najavio je da će naredne godine minimalac biti 475 eura, a da će iznos prosečne plate koja je oko 920 eura, porasti do 1000e iduće godine.
Povećanje penzija će na inicijativu predsednika Vučića stići ranije od 1. decembra po švajcerskoj formuli, u iznosu od 435 eura,a planiraju da penzija bude do 650 eura do 2027.
Zabeležen je rast BDP-a, kako i daje odvojeno 25,6 milijardi za socijalnu pomoć, jednokratnu pomoć za prvorođenu i drugorođenu decu koja su rođena od 1. januara ove godine.
Odvojena su dodatna sredstva od 30 milijardi za zdravstvo, lečenje retih bolesti i lečenje u inostranstvu, 12 milijardi za prosvetu, 2 milijarde za nauku i kulturu kao i 48.6 milijardi za vojsku
- Nastavljamo da rastemo uz očuvanje makro ekonomske stabilnosti. Rebalans je samo nastavak uspešne ekonomske politike - rekao je Mali.
Takođe je rekao da u sklopu sporazuma sa Francuskom, da će dodati tri projekta za jačanje infrastrukture jačanja AI, infrastrukture prečišćavanje voda "Veliko Selo" i modernizaciju energentskog sistema.
Predložio je garanciju za izgradnju pametnih brojila što bi smanjilo gubitak na energo mreži.
Takođe je spomenuo da je bitno da se u programu otvorenog Balkana priznaju diplome i dokumenti medicinskim sestrama, veterinarima, babicama kako bi ubrzali tržište rada jer je Srbija dominantna ekonomija u regionu.
Minut ćutanja
Na predlog poslanika sazvan minut ćutanja porodici koja je tragično nastradala u saobraćajnoj nesreći kod Ušća.
Počela sednica Skupštine
Predsednica Skupštine Ana Brnabić sazvala drugu vanrednu sednicu Skupštine i konstantovala 180 narodnih poslanika i predstavila dnevni red.
Odbor za finansije Skupštine Srbije prihvatio je sinoć predloženi rebalans za ovu godinu u načelu i predložiće parlamentu da usvoji izmene i dopune Zakona o budžetu.
Ministar finansija Siniša Mali izjavio je na sednici Odbora za finansija u Skupštini Srbije da je osnov za pripremu rebalansa za ovu godinu bila ekonomska situacija i program Srbija 2027 i Ekspo, što će, kako je napomenuo, biti i osnov za pripremu budžeta za 2025. godinu.
Mali je rekao da su jasno definisani prioriteti koje država sledi i koje želi da ostvarimo do 2027. godine.
- Imamo veće prihode od 132,5 milijardi dinara, hteli smo na pravi način da raspodalimo te prihode na ono što je prioritet i što omogućava dalji, ubrzani rast, razvoj i modernizaciju naše ekonomije - rekao je Mali u Skupštini Srbije.
Ministar je naveo da je stopa rasta BDP-a u prvih šest meseci pokazala da je Srbija druga najbrže rastuća zemlja u Evropi, ocenjujući da je to veliki uspeh, te da je naša zemlja odmah iza Malte sa 4,3 odsto rasta BDP-a.
Na dnevnom redu su i izmene Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom, kao i predlozi odluka o davanju saglasnosti na Odluku o izmenama i dopunama Finansijskog plana Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje za 2024. godinu, kao i na Odluku o izmenama Finansijskog plana Nacionalne službe za zapošljavanje za 2024. godinu, koji je podnela vlada.
Vlada Srbije usvojila je prošlog četvrtka Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o budžetu za ovu godinu kojim je predviđeno da budžet Srbije zajedno sa rebalansom iznosi 2.173 milijarde dinara, odnosno da bude povećan za 132,5 milijarde dinara.
MERKELOVA PROGOVORILA O PUTINU: Jednu stvar posebno istakla - "Imao je osećaj za to"
BIVŠA nemačka kancelarka Angela Merkel opisala je u svojim memoarima prvi susret sa Donaldom Trampom, a takođe je govorila o ruskom predsedniku Vladimiru Putinu i Ukrajini. Odlomke iz knjige objavili su nemački mediji.
21. 11. 2024. u 11:45
RUSIJA POSTALA GLAVNI "IGRAČ" U EVROPI: Ovo se desilo prvi put od proleća 2022. godine
RUSIJA je u septembru prvi put od proleća 2022. postala glavni snabdevač gasom Evropske unije, prenosi RIA Novosti, pozivajući se na podatke Evrostata.
21. 11. 2024. u 11:32
SUSRET MERKELOVE I TRAMPA Pitao je za Putina, a papa joj rekao: "Savijaj, savijaj, savijaj - ali osiguraj da ne pukne"
DOBAR deo odlomaka se odnosi na sastanak koji je imala sa Trampom u Beloj kući u martu 2017.
21. 11. 2024. u 17:17
Komentari (0)