SPAJIĆ PONOVO NA ISPITU ČASTI: Da li će na Vidovdan biti izglasana rezolucija o Jasenovcu ili je to još jedna laž crnogorskog premijera
PREDSEDNIK Skupštine Crne Gore Andrija Mandić predložio je da na dnevnom redu sutrašnje sednice parlamenta bude i Predlog rezolucije o genocidu u Jasenovcu. Prema tom predlogu, dokument koji su u parlamentarnu proceduru uputila 43 poslanika većine, trebalo bi da bude prva tačka dnevnog reda.
Sve ovo nagovešatava da će sutra u crnogorskom parlamentu biti burno, jer je neizvesno u kom pravcu će ići rasprava o tako važnom dokumentu, a posebno da li će biti usvojen baš na veliki praznik Vidovdan. Iz izjava premijera Milojka Spajića, međutim, može da se pročita i velika neprijatnost što se Jasenovac kao tema uopšte otvara u ovom trenutku, a vidljivi su i njegovi pokušaji da se najstrašnija stradanja tokom NDH "zatrpaju" drugim zločinima.
Naime, Spajić je juče saopštio da je u procesu pred Skupštinom 40 rezolucija koje su pokrenute posle Rezolucije UN o Srebrenici:
- Nažalost, ušli smo u ciklus rezolucija, mislim da nas to skreće sa tema i fokusa koje imamo, ali postoje vrednosne osnove za koje smo se glasajući za Srebrenicu (u UN) obavezali, a to je da osudimo sve zločine koji su se desili u prošlosti.
Tema osude stradanja u Jasenovcu, očekivano, najviše je zanimala medije u Hrvatskoj, pa je Spajić upravo pred novinarkom HRT objašnjavao da li će i zašto Podgorica staviti Rezoluciju na dnevni red parlamenta. Odgovore na "neprijatna" pitanja Spajiću su stigli neposredno pošto je Crna Gora u Briselu dobila pozitivno mišljenje Evropske komisije o ispunjavanju kriterijuma za prijem u EU (IBAR), čime su joj otvorena vrata za narednu fazu pregovora.
Spajić je novinarki HRT kazao i da "predstavnici različitih naroda u parlamentu imaju potrebu da izguraju rezolucije koje su im bitne za politički korpus, narode ili religije kojima pripadaju".
Upitan - zašto Crna Gora otvara dijalog o Drugom svetskom ratu kada joj se otvara evropski put, Spajić je odgovorio:
- Postoje teme iz devedesetih koje su opterećivale međusobne odnose, ali Podgorica je spremna da se suoči sa tamnom prošlošću i da radi na bilateralnim odnosima s Hrvatskom u najboljem evropskom duhu.
Hrvatska je sredinom maja uputila protestnu notu Crnoj Gori zbog namere njene parlamentarne većine da izglasa rezoluciju o Jasenovcu, smatrajući da takav potez dela vlasti u Podgorici "nije istorijski opravdan" i da može naškoditi odnosima tih dveju susednih država.
Predlog dokumenta o Jasenovcu, naime, usledio je kao logičan odgovor i zahtev srpskih stranaka u Crnoj Gori nakon što je Podgorica najavila pa glasala za Rezoluciju o Srebrenici, koja je usvojena u Generalnoj skupštini UN, a direktan je udar i stavljanje žiga "genocidni" na Srbiju, Republiku Srpsku i ceo srpski narod.
Lider Demokratske narodne partije Milan Knežević tih dana je poručio da očekuje da će rezolucija o Jasenovcu do kraja juna doći na dnevni red parlamenta, i naveo da je o tome razgovarao sa Mandićem:
- Voleo bih da to bude 28. juna, za Vidovdan, i da simbolički pošaljemo poruku da se u Jasenovcu desio nezapamćeni genocid koji mnogi pokušavaju relativizovati i izjednačiti sa nekim zločinima.
Ovakav redosled donekle je išao i naruku predstavnicima stranaka u Crnoj Gori, kojima je i dalje neizvestan i daleki evropski put preči od "staze" do najbližih komšija. Zato je usledilo opravdanje da bi najbolje bilo sačekati da prođe briselsko okupljanje, da se tu dobije još jedan "plus", a kako se ne bi zakočio proces evrointegracija. Od Podgorice je odmah stigla zahvalnost Zagrebu što im njihovi zvaničnici nisu podmetnuli nogu.
Šta piše u predlogu rezolucije
U PREDLOGU rezolucije o Jasenovcu, izneđu ostalog, navodi se:
- Svesna istorijske važnosti Jasenovca kao mesta gde su živote izgubili nevini ljudi, Skupština Crne Gore odlučuje da 22. april bude zvanično priznat kao Dan sećanja na genocid u Jasenovcu, koji će se obeležavati svake godine.
VALERIJ ZALUŽNI DAO PROGNOZU: Evo kada će ruska vojska da probije ukrajinski front
NOVI tehnološki napredak tokom ratnog vremena sprečiće ozbiljnije probijanje fronta duž ukrajinsko-ruske granice do oko 2027. godine, izjavio je Valerij Zalužni, bivši vrhovni komandant Ukrajine i sadašnji ambasador u Ujedinjenom Kraljevstvu, za „Ukrajinsku pravdu“ u intervjuu objavljenom 23. novembra.
23. 11. 2024. u 18:55
BRITANCI OBJAVILI ZASTRAŠUJUĆU MAPU: "Orešnik" može da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta (MAPA)
BRITANSKI list "Dejli mejl" ocenio je da bi balistička raketa "orešnik" mogla da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta.
23. 11. 2024. u 15:58
POTPREDSEDNIK SAD UMRO TOKOM ODNOSA: Bio sa 50 godina mlađom ljubavnicom, Bela kuća nije znala kako da saopšti vest o smrti
BIO JE to 27. januar 1979. godine. U 1 ujutro, portparol porodice Nelsona Rokfelera objavio je zvaničnu izjavu za štampu. Bivši potpredsednik preminuo je U 71 godini života ranije te večeri.
22. 11. 2024. u 18:36
Komentari (0)