ŠEŠELJ RAZOTKRIO LAŽI O RAČKU: To je toliko nevešto iscenirano da to nije mogao da proguta ni Haški tribunal
PREDSEDNIK SRS Vojislav Šešelj smatra da nikakvog zločina 1999. godine u Račku nije bilo.

Foto: Printskrin
Komentarišući slučaj "Račak" Šešelj je rekao da je sve to nevešto iscenirano da to nije mogao da proguta ni Haški tribunal.
- Apsolutno nikakvog zločina tog dana u Račku nije bilo. Tamo su prethodnih dana ubili naše policajce albanski teroristi. Policija je spremala akciju protiv tih terorista. Oni su to saznali i pripremili se. Naši su promenili plan i datum, i svi su obavešteni o tome. Naši policajci su u ranu zoru napali tri stražarska mesta i njih su tiho likvidirali i preuzeli njihove rovove - rekao je Šešelj svojevremeno u emisiji "Hit tvit" na TV Pink.
Ove godine navršava se 25 godina od početka sukoba u selu Račak, koji su počeli u noći između 14. i 15. januara. Te 1999. godine sukobile su se snage bezbednosti SRJ sa teroristima tzv. Oslobodilačke vojske Kosova.
Srpska strana insistira na tome da su tvrdnje Prištine o "masakru nad civilima" u Račku čista laž i da je reč o sukobu sa pripadnicima tzv. OVK , dok je Priština tada tvrdila, a i danas tvrdi, da je reč o "masakru nedužnih civila".
Tadašnja verifikaciona misija OEBS-a, na čelu sa Vilijamom Vokerom, za događaje u Račku optužila je srpske snage bezbednosti, a taj događaj bio je presudan za donošenje odluke o agresiji na SR Jugoslaviju.
Poznata finska forenzičarka Helena Rante, čiji tim je istraživao slučaj Račak, kasnije je izjavljivala da je Voker vršio pritisak na nju prilikom pisanja izveštaja i da misli da je očekivao da podrži njegovu interpretaciju.
Voker je 2017. godine u Račku dobio spomenik.
Slučaj Račak bio je deo optužnica protiv nekoliko visokih zvaničnika Savezne Republike Jugoslavije, na čelu sa tadašnjim predsednikom Slobodanom Miloševićem, ali je tužilac odustao od tog dela optužnice.
Preporučujemo

GURI OTKRIO ŠTA SE DESILO U RAČKU: Oni su očekivali naš dolazak, ali nisu znali kada
15. 01. 2024. u 16:54

BEGUNAC IZ ZATVORA UHVAĆEN POSLE 40 GODINA: Odala ga jedna informacija (FOTO)
MUŠKARAC koji je pobegao iz zatvora u Portoriku pre skoro 40 godina uhapšen je u Floridi, saopštila je policija okruga Li.
09. 03. 2025. u 16:04

VUČIĆ OTKRIO VEZE USAID-A I CRTE: Organizacija "Da smradovi odu" dobijala 190.000 evra, biće još mnogo iznenađenja narednih dana
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić obišao je u Kovinu završne radove na gradskom kupalištu ''Šljunkara'' i tom prilikom otkrio da je organizacija USAID plaćala 190 hiljada evra preko CRTE organizaciji koja se zove "Da smradovi odu".
09. 03. 2025. u 11:56 >> 13:15

IZAŠAO SEVERININ "FILM", ARSEN POSLAO ŠKAKLjIVU PONUDU: "Koleginice, čuo sam da imate neki film... Mogu ja muziku da vam uradim?"
PEVAČICA Severina Vučković je tokom karijere prošla kroz mnoge uspone i padove, a i danas se prepričava njena anegdota sa legendarnim kantautorom Arsenom Dedićem.
09. 03. 2025. u 18:32
Komentari (1)