Banke moraju da vrate proviziju
05. 10. 2018. u 10:20
Na Vrhovnom kasacionom sudu "pale" naknade koje su bankari naplaćivali klijentima za obradu kredita. Korisnik mora biti informisan o ovom trošku

PROVIZIJE koje banke naplaćuju za obradu kredita "pale" su na Vrhovnom kasacionom sudu. Kako je u petak saopštilo Udruženje za zaštitu potrošača i bankarskih klijenata "Efektiva", najnovijim rešenjem, donetim povodom zahteva jedne banke za revizijom, ovaj sud potvrdio je svoj stav od 22. maja ove godine da naplata troškova obrade kredita nije dozvoljena.
Ovim Rešenjem banke su konačno izgubile višegodišnju bitku u dokazivanju osnovanosti naplate troškova obrade kredita, jer je Vrhovni sud potvrdio svoj stav da banka ovaj trošak može da naplati samo ako je on realan i samo ako je korisnik o njemu prethodno jasno i nedvosmisleno informisan, tako da ni na koji način ne bude doveden u zabludu o kojim troškovima je reč - navodi se u saopštenju "Efektive".
To znači da su banke morale da u ponudi pre zaključenja ugovora o kreditu, na taksativan način navedu šta čini troškove obrade kredita, a ne samo da to naplate u procentualnom iznosu. Kako objašnjava predsednik udruženja "Efektiva", Dejan Gavrilović, nije dovoljno da banke u ponudi samo navedu da naplaćuju na primer jedan odsto od iznosa kredita.
- Klijent mora da zna šta plaća kroz taj jedan procenat, o kojim troškovima obrade je konkretno reč - kaže Gavrilović. - To bi značilo da se taksativno navedu svi troškovi u okviru te naknade. Na primer 200 dinara trošak papira, 300 dinara trošak tonera za štampu, 200 dinara trošak utrošene električne energije. Smatram da sve ovo ide ka tome da će banke ukinuti trošak obrade kredita. Jer, iako su imale priliku i u dosadašnjim sudskim sporovima, nisu mogle da dokažu postojanje tog troška. Tako da, teško da će i sada da dokažu trošak jer upravo ni do sada nisu mogle da pokažu njegovo postojanje, teško da će sad da pišu 200 dinara papir, toner...
U "Efektivi" ističu da su banke naplaćujući ovu naknadu "zapravo korisnike dovodile u neravnopravan položaj, naplaćujući veće troškove od korisnika koji podigne veći kredit, što je u svom stavu potvrdila i NBS", konstatuje se u saopštenju.
- Upravo je ta činjenica bila i početna osnova za sumnju da banke procentualnim ugovaranjem te odredbe, fiktivno naplaćuju nepostojeći trošak - napominju u "Efektivi".
mick
05.10.2018. 10:45
Strašno, ako su radili nezakonito, a jesu, zašto je potrebno tužiti ih sudu !!!? U normalnoj državi banke bi morale da budu naterane da vrate pare sa kamatama i da budu kažnjene zbog protivzakonitih postupaka !!!
Браво Уставни суду, донео си пресуду у корист банака: оправданост трошкова кредита ако је реалан+упознавања клијената са трошковима. Па која ће банка рећи да трошкови обраде нису реални и да нису упознали клијента ( свака банка је упознала клијента са трошковима ).Ето како ради уставни суд кобојаги у корист грађана.... кад би се зезали!
@Првослав ћирилица - Imenjače, pa upravo suprotno se desilo...Banke su uporno pokušavale da dokažu to o čemu ti pričaš, i izgubile su! Presudom Vrhovnog kasacionog suda.
Kako god bilo, drzava i sud su ovim oprali ruke ostavljajuci gradjanima da se sude s bankama. Njihov oduzet novac je vec obrnut i od toga ce oplodjivanja novca banke da plate sudske troskove tj. sami klijenti ce placati za sebe i banke sudske postupke. Niko nije pobedio banke.
@Para na paru - nije mi jasno zašto neradnici koji vole tuđe pare stalno traže zaštitu I da im neko drugfi vraca pare koje duguju kako nas na hiljade nikada ali nikada nismo ušli u banku a kamoli ne daj bože nešto od nje tražili nikoga banke nisu na silu uvukle do šaltera I dale im pare onaj ko daje neradniku pare taj diktira I vracanbje istiha neki izgovori morali smo kucimo se pa I mi smo se kucili ali nikada kredit nismui uzeli mi smo radom stekli sve a ne tuđim parama
Komentari (11)