ISTORIJSKI DODATAK -ZABRANAMA PROTIV ŽEĐI ZA SLOBODOM: Opsednutost partijskih i državnih vlasti pitanjima kulture i nauke
ISTORIJA represije, političkih i ideoloških progona, zabrana i cenzure, državno-partijskog nadzora i autocenzure u Jugoslaviji i Srbiji posle 1944. godine, više su nego uzbudljive teme, ispunjene velikom dramatičnošću.

Arhiva
U tom klupku se prepliću niti pojedinačnih sudbina i osionosti revolucionarne vlasti kojoj je posle okončanja rata i Atlantski okean bio ,,do kolena“ i niti revolucionarne bespoštednosti, zadojene staljinističkom, dogmatskom pameću.
Nije se ta pamet libila da povuče oroz; da ljude trpa u zatvore; da iz svoje ideološke skučenosti proglašava za ,,neprijatelje“ ili bar za teško osumnjičene i filozofe i naučnike, i slikare i pisce, i profesore i njihove đake i studente; i seljake i građane.
Sve one koji ugrožavaju ekstremno ideologizovanu sliku o novom čoveku i novom društvu, čiji revolucionarni pobednici, s vrha piramide vlasti, užurbano raščišćavaju teren ondašnje sadašnjosti, da bi na njemu, odmah, počelo podizanje revolucionarnog zdanja društva diktature proletarijata i komunističke pravednosti.
U TOM vremenu u kome idealizovana slika novog čoveka i novog društva treba da odmah postane stvarnost, ostali su brojni belezi stradanja pojedinaca i društevenih grupa, zastupnika ove ili one političke ideje, ideološke orijentacije koja nije spojiva sa vladajućom komunističkom ideologijom.
Posle 1948. i sukoba sa Kominformom, upravo je s vrha te iste revolucionarne vlasti u Jugoslaviji i Srbiji, posle tog istorijski važnog veleobrta, udahnut snažan, nezaustavljiv vetar koji uz sva protivrečja, širi prostore ljudskih, građanskih, stvaralačkih i intelektualnih sloboda. Širenje tog prostora slobode tada je postalo pogubno po one koji su ostali verni doktrini staljinizma. Represija, politički i ideološki progoni, zatvori, zabrane i cenzura, državno-partijski nadzor i autocenzura, poprimili su nove sadržaje i nove forme.
I HLADNI rat je nametnuo sopstvene uzuse ponašanja, ne samo partijsko–državnom vrhu, nego i svima onima koji su bili spremni da lično rizikuju kroz sopstveno stvaralaštvo i da kroz svoja dela pokažu šta za njih znači ,,žeđ za slobodom“.
Ni do danas, na žalost, nemamo dovoljno istoriografskih studija koje bi skrupuloznim analizama, uvidom u bogatu arhivsku građu domaće i inostrane provinijencije, osvetlile pitanje – iz ugla Hladnog rata – zašto je i kako je sve do 1990. a i potom – ostao na snazi onaj duh politike, koji olako poseže za zabranama i cenzurom, za diskvalifikacijom pojedinaca i legitimnih grupacija na političkoj sceni Srbije.
Današnji, kao i naredni Istorijski dodatak posvećen istoj temi, možda bi mogao da podstakne mlađe istraživače da se posvete dubljem istraživanju ovih nesumnjivo važnih pitanja, kako bi bila bolje osvetljena naša ne tako davna prošlost.

VUČIĆ SE HITNO OGLASIO IZ AVIONA: Stigla mi je fantastična vest od Đorđe Meloni (VIDEO)
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić oglasio se iz aviona i rekao da mu je stigla fantastična vest iz Rima.
04. 04. 2025. u 12:49

SRBI VIŠE NE MOGU DA PUTUJU BESPLATNO U OVU EVROPSKU ZEMLjU: Treba vam posebna dozvola, evo koliko košta
EVROPSKI državljani koji putuju u Veliku Britaniju od danas moraju imati digitalnu propusnicu za ulazak u zemlju, za koju britanska vlada tvrdi da će poboljšati bezbednost granica.
02. 04. 2025. u 10:16

KRAH BRAKA NAKON 14 GODINA? Vilijam angažovao advokatsku firmu koja je razvodila Dajanu i Čarlsa
VAŽILI su za najskladniji kraljevski par, a u poslednje dve godine malo-malo šuška se o mogućim problemima i potencijalnom razvodu.
04. 04. 2025. u 20:19
Komentari (0)