SA SUVOBORA U - LEGENDU: U Gornjem Milanovcu obeleženo 110 godina od Kolubarske bitke, presudne u Velikom ratu

Vladimir Ilić

03. 12. 2024. u 16:01

POLAGANjEM venaca na spomenik vojvodi Živojinu Mišiću, obeležena je godišnjica Kolubarske bitke - najznačajnije koja je vođena između vojske Kraljevine Srbije i Austrougarske, tokom Velikog rata.

СА СУВОБОРА У - ЛЕГЕНДУ: У Горњем Милановцу обележено 110 година од Колубарске битке, пресудне у Великом рату

FOTO OU GM

Uz predstavnike lokalne samouprave u Gornjem Milanovcu, svečanosti su prisustvovali još predstavnici Vojske Srbije i Društva za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije.

- Danas obeležavamo jedan od najznačajnijih datuma u slobodarskoj istoriji rudničko-takovskog kraja. Upravo ovde, na Trgu kneza Maihaila Obrenovića, na današnji dan, pre tačno 110 godina, tadašnji general i komandant srpske Prve armije, Živojin Mišić, predvodio je naše neustrašive pretke u presudnoj Suvoborskoj bici, koja je u narednih 15 dana donela apsolutnu pobedu i ponovno oslobođenje države Srbije. Jer, pod udarom okupatora, malena, ali hrabra srpska vojska bila se povukla do oboda našeg grada, ali su, zahvaljujući velikoj hrabrosti, neustrašivosti i želji da se odbrani kućni prag, izmoreni i znatno slabije naoružani Srbi, do tada neviđenim junaštvom, izvojevali su veliku pobedu koja ne samo da je ušla u legendu, već se, kao primer savršene ratne taktike, i danas izučava u mnogim vojnim školama - istakao je prvi čovek Gornjeg Milanovca, Dejan Kovačević.

Kolubarska bitka, podsetio, vođena je na frontu dužem od 200 kilometara, na prostoru doline reke Kolubare, te na obroncima planina Suvobor i Maljen. Porazom u operacijama oko Drine, poput bitke na Mačkovom Kamenu, srpska vojska našla se u teškom položaju i bila je primorana na povlačenje pod borbom.

Suočena sa nedostatkom artiljerijske municije, manjkom hrane, odeće i obuće i - što je možda bilo i najgore - velikim padom morala, bila je savršen plen za strategiju Austrougarske vojske da iz pravca Beograda, sa Suvobora, opkole srpske čete i Vrhovni štab, da dejstvuje sa dve strane i natera našu vojsku na kapitulaciju, što bi značilo i nestanak Srbije sa mape Evrope i sveta. Ali, uz veliki podstrek generala Živojina Mišića i moleban koji je služen u crkvi u Ljutovnici, od Šilopaja preko Klatičeva i ostalih sela milanovačke opštine počela je ofanziva srpske vojske i, za samo dve sedmice, i poslednji austrougarski vojnik napustio je ovaj kraj.

Bitka na Kolubari predstavlja vrhunac veštine komandovanja, pa je naš vojskovođa unapređen u čin vojvode i zauvek ušao u legendu.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

PANIKA U PRIŠTINI: Kikl dobio mandat za formiranje nove austrijske vlade, za njega Kosovo nije država