KRAJ ZA JEDINU MHE U VOJVODINI: Ekološki aktivisti uspeli da spreče puštanje u rad postrojenja kod Bele Crkve
JEDINA mini-hidroelektrana u Vojvodini - koja je još 2018. sagrađena na "suvom" potoku Jaruga, kod belocrkvanskog sela Kusić - zbog administrativnih propusta još nije počela sa radom, a male su šanse da se ikada nađe u pogonu, jer je investitoru, u međuvremenu, istekla građevinska dozvola.
Ekološki aktivisti, koji su se od početka protivili izgradnji postrojenja, ovo smatraju velikom pobedom i od lokalne samouprave traže da postupi po zakonu i objekat - sruši!
Podsetimo, projekat vredan 1,7 miliona evra je od početka bio osuđen na propast, prvenstveno zbog činjenice da potok Jaruga, na kojem je pre jednog veka bilo mnogo vodenica, sada nema dovoljno vode koja bi mogla da pokreće turbine. Lokalni investitor "Hidro sporea Živojin" je to planirao da nadomesti tako što će vodu "uzimati" iz obližnje reke Nere, pa je već počeo da kopa kanal, ali su ekolozi tome stali na put.
- Za optimalan rad ove MHE je potrebno osam kubika, a prosečan godišnji protok Nere, koju nazivaju i srpskim Amazonom, iznosi oko 16 kubika, s tim što je leti, u pojedinim delovima, nivo vode ispod biološkog minimuma i dostiže tek 20 centimetara. To znači da bi čak deset kilometara najlepšeg toka ove reke kroz našu zemlju praktično presušilo - tumači Milan Belobabić iz belocrkvanskog udruženja "Aurora", ne zaboravljajući podršku Regionalnog instituta za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI), čiji stručnjaci su ukazivali da prostorni plan Opštine u Beloj Crkvi predviđa da takvo postrojenje bude izgrađeno kod sela Vračev Gaj, a ne kod Kusića.
Sve to je uticalo da lokalna samouprava investitoru nikada ne izda upotrebnu dozvolu, a iz RERI saopštavaju da je ona građevinska prestala da važi polovinom 2020. Međutim, zvanično je proglašena nevažećom tek ovog januara...
BEZ SAGLASNOSTI IZ RUMUNIJE
KAPACITET ove MHE je 165 kilovata i investitor je tvrdio da će proizvodnja struje podmirivati potrebe jedne fabrike i kompletne javne rasvete u Beloj Crkvi... Ali, pre dve godine je otišla u stečaj, a propao je i pokušaj prodaje, jer nema dozvole za rad, pa ni saglasnost Ministarstva vodoprivrede Rumunije za "uzimanje" vode iz Nere, jer ova planinska reka izvire u toj zemlji i za nju je nadležna Međudržavna hidrotehnička komisija.
Preporučujemo
SOLARNE UMESTO MHE: Gradska skupština u Pirotu, usvojila prostorni plan do 2035. godine
23. 04. 2021. u 19:25
OTKRIVENI SATELITSKI SNIMCI: "Znamo šta se događa u ključnom vojnom kompleksu Severne Koreje" (FOTO)
ISTRAŽIVAČI iz američkog analitičkog centra zaključili su na osnovu satelitskih snimaka da Severna Koreja proširuje ključni kompleks za proizvodnju oružja, uključujući i vrstu raketa kratkog dometa koje Rusija koristi u ratu protiv Ukrajine.
25. 11. 2024. u 18:13
(MAPA) RUSI NAPREDUJU U TORECKU: Oglasio se Pušilin, žestoke borbe vode se za grad (VIDEO)
JEDINICE ruske vojske napreduju u Dzeržinsku (ukrajinski naziv za Toreck), javio je na Telegram kanalu šef DNR Denis Pušilin.
24. 11. 2024. u 18:59
PUTINOV NOVI SAVEZNIK? Ko je potencijalni rumunski predsednik - NATO raketni štit naziva SRAMOTOM, divi se Mađarskoj
NEZAVISNI ultradesničarski kandidat na predsedničkim izborima u Rumuniji Kalin Đorđesku osvojio je najviše glasova u prvom krugu i najveći je favorit za pobedu u drugom krugu, u koji će najverovatnije ići sa Elenom Lasčoni ispred partije "Save Romania Union" (USR).
25. 11. 2024. u 15:22
Komentari (0)