OD STOKHOLMA DO PARIZA: Istorija učešća i osvajanja medalja naših sportista na Olimpijskim igrama
SRPSKI sportisti stižu na svoje šeste Letnje olimpijske igre. Spletom istorijskih okolnosti, pod zastavom Kraljevine Srbije bili smo učesnici Igara još 1912. godine u Stokholmu. Sa dvojicom sportista i zastavom Srbije na svečanom defileu, obojica su, u stvari, bili ceo naš tim i takmičili su se u atletskim disciplinama.
Dušan Milošević je za 11,6 sekundi istrčao trku na 100 metara, a maratonac Dragutin Tomašević je u vremenu 2:47,00 sata bio 27. od 106 učesnika ove najduže trke.
Kasnije je istorija ispisivala neke druge strane i posle Igara u Stokholmu 1912. godine na tim istorijskim stranama bila je i promena imena države, a prebogatu istoriju olimpizma na našim prostorima i još bogatiju riznicu olimpijskih medalja počele su opet, pod imenom Srbija, da u nacionalni i sportski ponos pretvaraju olimpijci pod zastavom naše države od Igara u Pekingu 2008. godine.
Na tim Igrama, za koje i danas mnogi tvrde da su ubedljivo najbolje organizovane u istoriji celog olimpijskog pokreta, naš tim je nastupio sa 92 takmičara u 11 sportskih disciplina. Iz Pekinga su se srpski olimpijci vratili sa tri medalje. Osvojili su jedno srebro i dva bronzana odličja.
Na Olimpijskim igrama u Londonu 2012. godine predstavljalo nas je 116 takmičara u 15 različitih sportova. Osvojene su četiri medalje, bio je to korak napred u odnosu na Peking i sa po jednim zlatom i srebrom i dve bronze kolekciju su činile četiri medalje.
Na Igrama u Rio de Žaneiru 2016, bili smo sa 103 člana olimpijskog srpskog tima koji su se takmičili u 14 disciplina. Osvojene su dve zlatne, četiri srebrne i dve bronzane medalje. I to je bio veliki korak napred sa ukupno osam medalja.
Olimpijske igre u Tokiju, predviđene za 2020, pa zbog virusa korona, ipak, održane 2021. godine, obeležile su brojne prepreke i prazne tribine na svim borilištima. Srpski olimpijski tim brojao je 87 članova u 15 disciplina. Prazna mesta za navijače i specifična atmosfera na najvećem planetarnom sportskom događaju nije sprečila naše takmičare da se sa dalekog puta vrate sa čak devet odličja. Osvojene su tri zlatne medalje, jedna srebrna i pet broznanih.
Ovog leta u Pariz kreće 112 srpskih sportista (16 sportskih disciplina) i to je ujedno druga najbrojnija olimpijska delegacija u istoriji Srbije. Zbog toga su i nade navijača širom naše zemlje i sveta veće nego ikad. Svaka medalja ima svoju specifičnu težinu, ali sportisti kažu da je olimpijska nešto posebno u svačijoj karijeri i sportskoj biografiji.
Nadamo se da će nas naš olimpijski tim na 33. Letnjim igrama obradovati pobedama i medaljama koje ulaze u istoriju i večno će da stoje zapisane u riznici odličja, ali i sećanja. Neka Igre počnu. Srećno! n
Pariz 2024.
112 sportista
69 takmičara
43 takmičarke
16 sportova
6 timova
BONUS SADRŽAJ
Knjiga o našem asu koja je izazvala veliku pažnju nosi naziv "Novak, pariske priče". Prođite uz Novaka sve njegove emotivne trenutke u upoznajte ga u jednom potpuno drugom svetlu. Na 320 stranica, ilustrovanih do sada neviđenim fotografijama, predstavljen je život slavnog tenisera.
Kliknite OVDE i poručite još danas ovo remek-delo koje će vas odvesti na najslavnije teniske terene.
KO DOBIJA PRVI VEČITI DERBI? Crvena zvezda ne želi da dopusti Partizanu da se vrati na pravi put
KOŠARKAŠI Crvene zvezde će u jedanaestom kolu Evrolige ugostiti Partizan.
21. 11. 2024. u 08:55
ITALIJA U NEVERICI: Janik Siner doživeo novi šok!
Teniski svet je u avgustu potresla informacija da je Janik Siner bio pozitivan na doping testu. I to dvaput. Ali, nakon višemesečne provere kako se to desilo, a za tu proveru niko živ nije znao osim Sinerovih saradnika i onih koji su vršili istragu, potom je za to saznao čitav svet - i to kada je Italijan oslobođen optužbi. Ali, i pored toga, minulih dana mu uopšte nije bilo lako. Iako je postao prvi Italijan koji je osvojio Ju-Es open, a potom i Završni masters - "ne cvetaju mu ruže".
20. 11. 2024. u 14:21
MNOGI NE ZNAJU: Šta knez Mihailo pokazuje prstom
SPOMENIK knezu Mihailu Obrenoviću na Trgu republike postao je glavno gradsko sastajalište Beograđana i njihovih gostiju. Međutim, od mnogih ćete čuti da se sastaju ne kod Kneza već “kod konja”.
21. 11. 2024. u 09:47
Komentari (0)