DEČAK JUNAK ZA VEČNOST: služen parastos Aleksandru Maleši, najmlađem borcu Trebinjske brigade

Dubravko Curac

16. 01. 2025. u 19:00

ALEKSANDAR Masleša imao je svega šesnaest godina kada je školsku klupu zamenio puškom i stao na prvu liniju hercegovačkog fronta. Bio je najmlađi poginuli borac Trebinjske brigade, istinski heroj, a u Trebinju je održan parastos povodom 30 godina od njegove smrti.

ДЕЧАК ЈУНАК ЗА ВЕЧНОСТ: служен парастос Александру Малеши, најмлађем борцу Требињске бригаде

D. Curać

Parastos je služen kod spomenika posvećenog Masleši u naselju Bregovi, a obeležavanju su prisustvovali brojni građani Trebinja, među kojima i Maslešina porodica i saborci iz Bobanske čete.

Dragan Ristić Beli, nekadašnji pripadnik Bobanske čete i saborac Aleksandra Masleše, opisao je ratni put ovog hrabrog mladića.

- Aleksandar Masleša sa nepunih 16 godina pristupio Bobanskoj četi i ostao uz saborce do poslednjeg dana. Bio je veliki čovek, junak i najbolji primer kako se voli svoja zemlja i porodica. Žrtva koju je Aleksandar podneo je nemerljiva. On, kao jedinac svojih roditelja, dao je ono što je najvrednije - svoj život - istakao je Ristić.

Gradonačelnik Trebinja Mirko Ćurić naglasio je da se, u znak zahvalnosti svim borcima koji su dali život za Republiku Srpsku, nikada ne sme dovoditi u pitanje njen opstanak.

Ranjen na Boračkom jezeru

ALEKSANDAR Masleša ranjen je 27. septembra 1994. godine na Boračkom jezeru kod Konjica. U istom napadu granatom poginuli su komandant Bobanske čete vojvoda Nedeljko Vidaković, kao i saborci Ljubiša Popović i Dragan Slijepčević. Masleša je zadobio teške povrede, od kojih je preminuo 16. januara 1995. godine na Vojnomedicinskoj akademiji u Beogradu.

- Oni su se borili za Republiku Srpsku, i hvala im što su omogućili da danas živimo i radimo u miru. Na nama je da gradimo još jaču Republiku Srpsku - rekao je Ćurić.

Predsednik Boračke organizacije Trebinje Petar Vuković ukazao je na značaj očuvanja kulture sećanja, posebno na mlade heroje poput Aleksandra Masleše.

- Svi koji su dali živote za Republiku Srpsku ne smeju biti zaboravljeni, a naša obaveza je da negujemo sećanje na njih - rekao je Vuković.

Cveće na spomenik Aleksandru Masleši položili su njegova porodica, saborci, kao i delegacija Gradske uprave Trebinja.

Stadion malih sportova u trebinjskom naselju Bregovi nosi njegovo ime, a uz stadion u Policama nacrtan je grafit sa njegovim likom i amblemom Vojske Republike Srpske.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

PUCNJAVA U ZGRADI MINISTARSTVA ODBRANE: Rusija saznaje sve više detalja o ubistvu Vladimira Feščenka