BOGATSTVO IMAJU, A NAPRETKA NEMA: U Srpskoj 35 opština ima status nerazvijenih i izrazito nerazvijenih lokalnih zajednica
ČAK 35 od 64 lokalnih zajednica u Srpskoj i u narednoj godini imaće status nerazvijenih i izrazito nerazvijenih lokalnih zajednica.
Iako poseduju velika prirodna bogatstva i resurse za razne privredne grane te opštine od toga nemaju koristi, ne ubiraju prihode i nemaju investitore kako bi se razvijali. Iako imaju status opštine, u nekima od njih nema ni vodovoda, uređenih puteva, pošte ili policijske stanice, što rezultatira masovnim odlaskom stanovništva i stagnacijom.
Rešenje za unapređenje nerazvijenih lokalnih zajednica nudi Savez opština i gradova RS u vidu strategije koja će sa resornim ministarstvom definisati razvoj tih zajednica.
- Novi četvorogodišnji mandat načelnika i gradonačelnika je prilika da sa resornim ministarstvom definišemo strategiju razvoja nerazvijenih lokalnih opština - kaže Ljubiša Ćosić, predsednik tog Saveza.
Prema njegovim rečima, prvo će se uradi popis trenutnog stanja raspoloživih kapaciteta i projekata u oblasti privrede, turizma, poljoprivrede i infrastrukture koje bi doprinele razvoju lokala u RS.
- Napravićemo plan projekata koje ćemo voditi u naredne četiri godine. Sigurno je da će biti projekata koji mogu da realizuju uz pomoć Vlade - ističe Ćosić.
Od Berkovića do Ruda i Šekovića
PREMA odluci Vlade RS u 2025. godini 20 opština imaće status izrazito nerazvijenih. To su Berkovići, Vukosavlje, Istočni Drvar, Istočni Mostar, Istočni Stari Grad, Jezero, Kalinovik, Kneževo, Krupa na Uni, Kupres, Lopare, Novo Goražde, Osmaci, Oštra Luka, Pelagićevo, Rudo, Srebrenica, Trnovo, Čajniče i Šekovići.
U nerazvijene spadaju Bratunac, Višegrad, Vlasenica, Donji Žabar, Kostajnica, Ljubinje, Nevesinje, Novi Grad, Petrovac, Petrovo, Ribnik, Rogatica, Han Pijesak, Šamac i Šipovo.
Dodaje da je jedna od ključnih stavki stabilan budžet nerazvijenih opština. Vlada RS mora pronaći mehanizam da ih učini finansijski stabilnim. Budžeti jednog dela tih opština su mali i nestabilni. Stabilan budžet je polazna tačka prema investicijama i razvojnim projektima, pojašnjava Ćosić.
- Svaka lokalna zajednica ima potencijal koji može iskoristiti, ali ne da svaštari sa više projekata. Opštine mogu ići u jedan ili dva pravca na koje će se fokusirati, bio to turizam, industrija ili usluge - ističe Ćosić.
Snežana Ružičić, načelnica opštine Jezero, kaže da prirodni resursi i bogatstva treba da se stave u funkciju malih i izrazito nerazvijenih lokalnih zajednica. Dodaje da Jezero radi na izvornom budžetu, a on se konkretno veže iza koncesione naknade koje do sada nisu imali.
- Male opštine nemaju banku, poslovnice FZO ili druge institucije što je veliki problem - kaže Ružičićeva.
Iz opštine Berković poručuju da je potrebno stimulisati investitore da dođu u mala mesta i investiraju.
- Problem u malim sredinama je i kako zadržati lekare, prosvetne radnike koji čim dobiju ponudu idu u veće opštine - ističe Bojan Samardžić, zamenik načelnika Berkovića.
JESTE LI SIGURNI DA PUTIN BLEFIRA?! Evo koliki je rizik od nuklearnog rata - Stigle najnovije stručne procene
DANIMA se mnogi građani pitaju koliko je realan rizik od nuklearnog rata nakon što je američki predsednik Džo Bajden ovlastio Ukrajinu da koristi rakete dugog dometa za napad na Rusiju, što je, prema novoj Putinovoj bezbednosnoj strategiji, razlog za rat, uključujući nuklearni odgovor.
21. 11. 2024. u 11:27
"SPREMITE SE ZA TREĆI SVETSKI RAT!" Nemačka upozorila građane, izdat dokument na 1.000 strana
GRAĐANI Nemačke upozoreni su da se pripreme za mogući treći svetski rat sa Rusijom, nakon što je ruski predsednik Vladimir Putin još jednom zapretio nuklearnim napadom.
20. 11. 2024. u 11:55
MNOGI NE ZNAJU: Šta knez Mihailo pokazuje prstom
SPOMENIK knezu Mihailu Obrenoviću na Trgu republike postao je glavno gradsko sastajalište Beograđana i njihovih gostiju. Međutim, od mnogih ćete čuti da se sastaju ne kod Kneza već “kod konja”.
21. 11. 2024. u 09:47
Komentari (0)