VERNICI SE VRAĆAJU SVETINJI U UROŠEVCU: Sve je više hodočasnika u Hramu Svetog kralja Uroša što je podstaklo akciju za izgradnju gorionika

Д. Зечевић

22. 11. 2024. u 12:13

CRKVA cara Uroša u Uroševcu, jedina je u Srpskoj pravoslavnoj crkvi posvećena ovom srednjovekovnom srpskom vladaru iz svetorodne loze Nemanjića. Od osveštanja 1933. do danas, uvek je delila sudbinu svog naroda, pamti ratove, progone, NATO agresiju i Martovski pogrom 2004. i skrnavljenje devet godina kasnije. I samovala je u potpuno albanskom okruženju do pre desetak godina, ali, opet, već više od devet decenija opstaje.

ВЕРНИЦИ СЕ ВРАЋАЈУ СВЕТИЊИ У УРОШЕВЦУ: Све је више ходочасника у Храму Светог краља Уроша што  је подстакло акцију за изградњу горионика

Foto: Privatna arhiva

Danas je jedini živi hram u Uroševcu gde su sveštenik Trajko Vlajković, njegova supruga i njihovo četvoro dece jedina srpska porodica iako je u gradu podno Šar-planine do 1999. godine živelo oko 13.500 Srba.

Poslednjih godina, na radost i spasenje, posećuje je sve više vernika, poklonika iz centralne Srbije, Republike Srpske, Crne Gore, kao i naši sunarodnici poreklom iz Uroševca. Zato se javila potreba da se pri hramu izgrade gorionik za sveće,crkvena prodavnica, kancelarija crkvene opštine...

Foto: Privatna arhiva

Otac Trajko Vlajković u Hramu u Uroševcu

Ovo nastojanje oca Trajka podržala je Humanitarna organizacija "Kosovsko Pomoravlje" i pokrenula akciju za njihovu gradnju, a prema rečima njenog predsednika Nikole Vasića, sa radošću je dočekana među Srbima i mnogim ljudima dobre volje. Mnogi su radi da pomognu svetinju, pogotovu sada u susret 15. decembru, slavi ove crkve.

DOĐITE NAM 15. DECEMBRA

MESEČNO nam svrate bar dva autobusa sa hodočasnicima i crkva se raduje svakom verniku. Jer, koliko je potrebno obići Visoke Dečane, Pećku patrijaršiju, Gračanicu i druge naše velike svetinje, toliko su nam vernici potrebni i ovde u Uroševcu. Za manje od mesec, 15. decembra, po kalendaru SPC obeležava se Sveti car Uroš, a to je i slava našeg hrama. I pozivam vas sve iskreno i od srca - kaže otac Trajko Vlajković. 

- Iz naše organizacije trudimo se koliko možemo da obilazimo ovaj hram i u stalnom smo kontaktu sa ocem Trajkom koji je oživeo svetinju. Znamo i koliko je crkva značajna onima koji su živeli nekada u Uroševcu i koji je i danas u velikom broju posećuju. Iako nije mnogo poznata našoj javnosti, odnedavno je postala veoma zanimljiva hodočasnicima - kaže Vasić za "Novosti" dodajući da je želja članova ove humanitarne organizacije da Crkva Svetog kralja Uroša u što većem broju okuplja vernike ne samo sa Kosova i Metohije već i hodočasnike.

Foto: Radio "Kontakt plus"

Vernici u porti crkve na Usekovenje, 11. septembra 2023.

A, da ovu sabornu svetinju u Uroševcu, koja nosi ime srpskog vladara, poslednjeg iz loze Nemanjića, posećuje sve više namernika, potvrđuje nam i otac Trajko i priča nam njenu istoriju:

- Ktitor crkve je kralj Aleksandar Prvi Karađorđević, koji je idući u Visoke Dečane, gde je krenuo da upali zaveštane sveće koje je svetinji darovala carica Milica, na putu čuo priču meštana da hoće da sagrade hram posvećen caru Urošu. Kralj Aleksandar je tada darivao novac, a potom i ikonostas koji je poslat po izgradnji crkve.

Podizanje svetinje, priča nam, počelo je 1928, a završena je i oslikana pet godina kasnije.

Foto: Privatna arhiva

Ikona Svetog cara Uroša na ikonostasu crkve u Uroševcu

RAČUNI ZA POMOĆ

I DOK pojašnjava da je trećina novca već prikupljena, otac Trajko ističe da se pomoć za radove može uplatiti na račune HO "Kosovsko Pomoravlje" 205-266929-36 i 160-6000000743964-30, ili na njegov račun 205-9001018804939-86, sa naznakom "za gradnju gorionika". 

- Veliko osveštanje crkve bilo je na Usekovenje, 11. septembra 1933. i taj dan ostao je dan saborovanja Uroševčana i njihovog okupljanja. I danas iako su Srbi izbegli iz grada dolaze za taj dan - kaže otac Trajko. - Prošle godine obeleženo je 90 godina od velikog osveštanja uroševačkog hrama. Tada se posle više od dve decenije, u crkvi okupilo više stotina vernika, raseljenih Uroševčana, meštana Štrpca, centralnog Kosova i Kosovskog Pomoravlja povodom obeležavanja praznika i jubileja. Tada je porta oživela, čule su se muzika i pesma, govorio se srpski jezik... Sa radošću kažem da se vernici vraćaju ovoj našoj svetinji u Uroševcu.

Otac Trajko kaže da bi upravo zbog hodočasnika izgradnja novog gorionika pokraj hrama značila mnogo.

IKONOSTAS OD KRALjA ALEKSANDRA

SABORNA Crkva svetog cara Uroša podignuta je prema projektu arhitekte Josifa Mihailovića iz Skoplja. Sagrađena je kao petokupolna građevina, a kao uzor za gornji deo hrama sa kupolama poslužila je crkva manastira Gračanice. Živopis je oslikao Janko Kuzmanović iz Galičnika, od 1932. do 1936, koji je sa Viktorijom Puzanovom iz Kosovske Mitrovice, autorom prestonih ikona i autor slikane dekoracije bogato rezbarene ikonostasne pregrade. Zbirka ikona pripada periodu srpskog srednjovekovnog ikonopisa, uključujući i ikonu Svete Trojice, koju je oslikao zograf Josif Radević iz Lazaropolja 1896. Crkva je imala zavetne darove iz 1909, kadionicu i nekoliko zvona koja su donirale žene Kragujevca 1912. Ikonostas je izrađen u duborezu, a dar je kralja Aleksandra Prvog Karađorđevića. 

- Budući da ga nemamo u porti, sveće se pale u hramu što može da ošteti freske - govori sveštenik i naglašava da Hram kralja Uroša, naročito poslednjih godinu dana u sve većem broju obilaze vernici iz Beograda, Novog Sada, Kraljeva, Čačka, Užica... Svetinja je kaže, dugo bila na neki način sakrivena od javnosti, ali sada kada su je "otkrili" postala je sve važnija i zanimljivija vernicima... 

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

NEOČEKIVANO: Alkaraz se odlučio na nesvakidašnji potez pred Australijan open (FOTO)