KUĆA U KOJOJ NEMA MESTA ZA ŽENSKO ČELJADE: Muzej u Novom Bečeju čuva uspomene na dvojicu Srba - dr Vladimira Glavaša i Josifa Marinkovića
MUZEJ Glavaševa kuća u Vranjevu, starom delu Novog Bečeja, čuva tragove minulih vremena - i ljudi kakvih više nema. Doktor Vladimir Glavaš (1834 - 1909) bio je čovek široke ruke i obrazovanja, velikog poštovanja prema svim konfesijama, strogih načela i nesvakidašnje - isključivosti.
Sve ove, na prvi pogled kontradiktorne osobine stekle su se u jednoj neobičnoj ličnosti. Školski drug Jovana Jovanovića Zmaja na liceju u Bratislavi, nastavio je druženje s pesnikom i u Pragu, gde je 1862. godine diplomirao prava. Ipak, nije se dugo bavio svojom profesijom:
- Nikada se nije ženio, kažu da je bio osobenjak i voleo da samuje. Posle prve, nepravedno izgubljene parnice, smatrao je da pravde nema na svetu i nije hteo da ostane u advokaturi - objašnjava Tatjana Vlaškalin iz Turističke organizacija Novi Bečej. - Isključivo se bavio poljoprivredom, imao je svoje radnike. Pomagao je sirotinju i decu koja nisu mogla da se školuju, ali je za uzvrat tražio diplomu o završenoj školi, kao i izraženu želju da potraže posao i na taj način opravdaju poverenje.
Glavaš je nastavio da druguje sa Zmajem i drugim uglednim savremenicima, a česti gosti u njegovom domu bili su Svetozar Miletić i Đura Jakšić. Sagrađena u stilu klasicizma početkom 19. veka, i danas lepo očuvana kuća se sastoji iz predvorja, male sobe u bidermajer stilu ukrašene litografijama porodice Glavaš, sveštenih lica i poznatih Vranjevčana onog doba. Spavaća soba u alt dojč stilu, sa spavaćim krevetima, perinama, ćilimima i šminker stolom.
- Doktor Glavaš je živeo sa majkom. Pred smrt, testamentom je ostavio kuću Pravoslavnoj crkvi, a ušteđevinu Katoličkoj. Srbin po nacionalnosti, bio je veliki vernik koji je osim pravoslavne, posećivao katoličku crkvu, kao i sinagogu koja je nekad postojala u Novom Bečeju. Njegova testamentarna želja bila je i zahtev da sto godina posle njegove smrti ne dozvoljava da pod ovim krovom boravi ili prespava žensko čeljade - otkriva Tatjana Vlaškalin.
Prvi novobečejski muzej otvoren je na stogodišnjicu Glavaševe smrti, 16. februara 2009. godine. Opština Novi Bečej kuću je adaptirala, pa su otvaranju prethodili konzervatorsko-restauratorski radovi u samom zdanju, ali i pomoćnim prostorijama u kojima su nekada živele sluge i radnici sa Glavaševog imanja. U međuvremenu, celokupan prostor popunjen je zbirkama fotografija, knjiga, nekadašnjih poljoprivrednih mašina, eksponatima starih zanata i berbernicom koja datira upravo iz tog perioda.
- Od crkvene opštine kuću smo uzeli u zakup i dogovorili se da je pretvorimo u muzej. Sada radimo na tome da je i otkupimo - kaže naša sagovornica. - U međuvremenu, "osvežili" smo ono što je za Banat bilo u to doba karakteristično: moleraj, odnosno mustre na oslikanim zidovima. Početkom 19.veka samo su bogate, gazdinske kuće mogle da imaju bogato oslikane zidove. Bila je to stvar prestiža, zidovi sa raznim cvetnim i geometrijskim motivima.
MARINKOVIĆEVA SOBA
NOVOBEČEJAC je bio i proslavljeni kompozitor Josif Marinković. Njegova rodna kuća nalazila se prekoputa današnjeg muzeja. Nažalost, nije očuvana, pa je muzej jednu sobu posvetio velikom umetniku: osim raskošnog nameštaja, u njoj se nalaze i uramljeni požuteli listovi sa notama kompozitora, album sa porodičnim fotografijama, kao i fotografije horova kojima je dirigovao.
Tako je salon, odnosno "primaća soba" ukrašena autentičnim molerajem u 40 boja i stilskom garniturom bidermajer. U istom prostoru su i brojni eksponati koje su darovali sugrađani, pa se tako muzej može pohvaliti klavirom, sekreterom kao i potretom dr Vladimira Glavaša koji je uradio novobečejski umetnik Milorad Josimović.
U okviru muzeja okrilje je našao i Zavičajni klub Novobečejaca i Vranjevčana sa postavkama etno-predmeta, dokumenata i fotografija iz prošlosti grada. "Zavičajci" u ovom prostoru tokom godine organizuju različite manifestacije,a jedna je - muljanje grožđa na tradicionalan način.
VALERIJ ZALUŽNI DAO PROGNOZU: Evo kada će ruska vojska da probije ukrajinski front
NOVI tehnološki napredak tokom ratnog vremena sprečiće ozbiljnije probijanje fronta duž ukrajinsko-ruske granice do oko 2027. godine, izjavio je Valerij Zalužni, bivši vrhovni komandant Ukrajine i sadašnji ambasador u Ujedinjenom Kraljevstvu, za „Ukrajinsku pravdu“ u intervjuu objavljenom 23. novembra.
23. 11. 2024. u 18:55
BRITANCI OBJAVILI ZASTRAŠUJUĆU MAPU: "Orešnik" može da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta (MAPA)
BRITANSKI list "Dejli mejl" ocenio je da bi balistička raketa "orešnik" mogla da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta.
23. 11. 2024. u 15:58
"I ZEMUNCI SU GA SE PLAŠILI": Kako je Beli postao Zver - priča o Sretku Kaliniću
"KALINIĆ je bio zver od čoveka. Zapravo, zver je blaga reč" - rekao je tada Bagzi, nakon čega je Kalinić kojeg su članovi klana do tada oslovljavali sa "Beli" dobio nadimak "Zver".
24. 11. 2024. u 11:09
Komentari (0)