BILA JE LEPOTICA, ALI POTPUNO SLEPA: Zašto se zamonašila učiteljica kod Kruševca
KRUŠEVAC – OLGA Panić, prelepa učiteljica iz Zemuna, bila je prva slepa iskušenica, koja se zamonašila u Manastiru Pokrova Presvete Bogorodice u Mrzenici nedaleko od Kruševca.
Dogodilo se to pre tačno 100 godina. Iskušenicu i vaspitačicu Olgu, predao je u manastir niko drugi do Veljko Ramadanović, rodonočelnik školovanja slepih i slabovodih u Srbiji, čije ime danas nosi škola u Zemunu.
Malo je zapisa ostalo o ovom događaju iz 1933.godine. Zna se samo da je Olga imala 29 godina i da je završila četiri razreda gimnazije i Učiteljsku školu. Pre nego da svoj život posveti Bogu, bila je vaspitačica slepima u Zemunu, sa njima deleći istu sudbinu.
U manastir Mrzenica kod Stalaća došla je nakon što je pet godina učila slepe đake. Svedoci su opisivali da je bila izvanredne lepote, a da su joj se ispod trepavica krila dva crna kamena, koja su predstavljala davno ugašene oči.
Bila je iskušenica igumanije Teofilije dve godine, koliko i njena drugarica Mileva Petrović, rodom iz Bijeljine. Zajedno su postrižene i predale se Bogu, uz blagoslov, mitropolita Gospodina Dositeja.
- Napuštam zemaljski život, jer više volim da se Bogu molim - izgovorila je slepa učiteljica Olga, pred uplakanim vernicima, koji su posvedočili da nikada nisu prisustvovali duhovnijem činu. - Hoću Njemu da se posvetim, a da se molim za bližnje. Je li tako, Preosvećeni? Da li sam izabrala najbolji put od svih mojih drugaricaKako su zapisali vernici kasnije u potresnom tekstu u listu „Pravda“ iz 1933.godine, gde je pribeležen ovaj događaj, Olga Panić postala je monahinja Tatjana. Posle zamonašenja prešla je u manastir Svetog Stefana kod Aleksinca, gde je u to vreme, kako je zabeleženo, bilo "mnogo mladih slepih devojaka".
Manastir Mrzenica u opštini Ćićevac i danas je veoma posvećen čistoj veri. Prema istorijskim podacima, prva crkva unutar manastirskog kompleksa bila je posvećena Svetom caru Konstantinu i carici Jeleni,a pretpostavlja se da ju je podigao knez Lazar ili neko od njegovih bliskih dvoranina.
U hramu se i čuva i pozlaćeno četvorojevanđelje teško 20 kilograma.
Predanje govori da je na ovom prostoru, koji je poznat pod imenom Mojsinjska Sveta Gora, u u 14. veku bilo 77 bogomolja. Postojanje velikog broja sakralnih objekata na malom prostoru pripisuje se grupi monaha sa Sinajske gore, koji su, povlačeći se pred Turcima, naseljavali mojsinjske planine, obnavljali manastire i isposnice. Na potezu kroz Deligrad - Kruševac, kroz tri opštine, i blizu tri Morave, danas je ostalo 28 crkava.
Pored ostataka bogomolja su i praistorijska nalazišta iz doba neolita, stara oko 7.000 godina pre nove ere, koja pripadaju starčevačkoj kulturi.
PRVE FOTOGRAFIJE "OREŠNIKA": Ukrajinski istražitelji ispituju ostatke ruske rakete (FOTO)
UKRAJINSKI istražitelji počeli su da ispituju ostatke Orešnika, nove ruske balističke rakete srednjeg dometa, koja je nedavno upotrebljena u napadu na Dnjepar, i predstavlja najmoćnije oružje upotrebljeno u ratu do sada.
24. 11. 2024. u 15:26
BRITANCI OBJAVILI ZASTRAŠUJUĆU MAPU: "Orešnik" može da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta (MAPA)
BRITANSKI list "Dejli mejl" ocenio je da bi balistička raketa "orešnik" mogla da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta.
23. 11. 2024. u 15:58
"I ZEMUNCI SU GA SE PLAŠILI": Kako je Beli postao Zver - priča o Sretku Kaliniću
"KALINIĆ je bio zver od čoveka. Zapravo, zver je blaga reč" - rekao je tada Bagzi, nakon čega je Kalinić kojeg su članovi klana do tada oslovljavali sa "Beli" dobio nadimak "Zver".
24. 11. 2024. u 11:09
Komentari (0)