U VRŠAC PO PUNA PLUĆA: Vrščani ljubomorno čuvaju svoj vazduh, za koji kažu da je najkvalitetniji u ovom delu Evrope (FOTO)
PREMA analizama Agencije za zaštitu životne sredine, Vršac je, uz Kikindu, jedan od svega dva grada u Vojvodini, koji uvek ima dobar kvalitet vazduha. Tome, nesporno, doprinosi dobra geografska pozicioniranost, ali i činjenica da Vrščani mnogo vode računa o zaštiti životne sredine.
Glavni saveznik ovog grada je – vetar. Duva gotovo svih 365 dana u godini, neretko i olujnom jačinom, i tako čisti vazduh od negativnih čestica. Uz to, u Vršcu ne postoji teška industrija, dok je, s druge strane, većina domaćinstava u samom gradu gasifikovana.
Sve su to parametri koji utiču na to da i u delovima grada gde je najveća gustina saobraćaja vazduh bude zadovoljavajućeg kvaliteta. Svega desetak dana godišnje, uglavnom u zimskom periodu, on prelazi dozvoljenu količinu negativnih čestica, mada je i to povećanje, naročito u odnosu na druge srpske gradove, beznačajno.
-Naš jedini problem u tom smislu predstavljaju izduvni gasovi i individualna ložišta. Zbog grejanja na drva, u zimskom periodu se čak dešava da vazduh u gradu bude mnogo čistiji od onog na selima. Zato nam je dugoročan plan da uvedemo gas u sva naseljena mesta, počev od Velikog Središta i Gudurice – kaže Slobodan Jovanov, član Gradskog veća za zaštitu životne sredine.
Provejava tu i nezvanična informacija da je na Vršačkim planinama, na čijim se padinama prostire grad, vazduh najčistiji u ovom delu Evrope. Na potezu od sela Malo Središte do odmarališta Crvenog krsta je, kažu, bolji čak i od onog na Alpima. To je još pre 90 godina prepoznala i kraljica Marija Karađorđević, koja je inicirala da se baš na tom mestu sagradi pomenuto odmaralište za zdravstveno i socijalno ugroženu decu.
-U zdravom vazduhu i netaknutoj prirodi Vršačkih planina mi vidimo veliki turistički potencijal. Sve je više gostiju iz Srbije i okolnih zemalja, koji baš ovde dolaze da napune svoja pluća. Zbog toga se pojavila i potreba za povećanjem turističkog sadržaja, ali mi ne želimo da našu planinu urbanizujemo. Želimo da i dalje ostane biser prirode. Zato se baziramo na eko-turizmu – naglašava Tatjana Palkovač, direktorka Turističke organizacije Vršac, uz konstataciju da su lane obeležili 15 pešačkih staza, ukupne dužine 62 kilometra, kako bi i najobičniji šetači sami mogli da idu i u najudaljenije delove ove planine.
EKO-TOPLANA
RECIKLAŽA otpada, uklanjanje divljih deponija, prečišćavanje otpadnih voda i ulaganje u energetsku efikasnost domaćinstava – samo su neke od aktivnosti koje Vrščani sprovode kako bi podigli ekološki standard i sačuvali svoj zdrav vazduh. A kada Gradska toplana, koja radi na gas, bude počela da se napaja ekološkom energijom, dobijenom od toplote prečišćenih otpadnih voda (projekat vredan pet miliona evra), Vršac će, s pravom, dobiti epitet – najekološkiji grad Srbije.
VALERIJ ZALUŽNI DAO PROGNOZU: Evo kada će ruska vojska da probije ukrajinski front
NOVI tehnološki napredak tokom ratnog vremena sprečiće ozbiljnije probijanje fronta duž ukrajinsko-ruske granice do oko 2027. godine, izjavio je Valerij Zalužni, bivši vrhovni komandant Ukrajine i sadašnji ambasador u Ujedinjenom Kraljevstvu, za „Ukrajinsku pravdu“ u intervjuu objavljenom 23. novembra.
23. 11. 2024. u 18:55
BRITANCI OBJAVILI ZASTRAŠUJUĆU MAPU: "Orešnik" može da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta (MAPA)
BRITANSKI list "Dejli mejl" ocenio je da bi balistička raketa "orešnik" mogla da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta.
23. 11. 2024. u 15:58
POTPREDSEDNIK SAD UMRO TOKOM ODNOSA: Bio sa 50 godina mlađom ljubavnicom, Bela kuća nije znala kako da saopšti vest o smrti
BIO JE to 27. januar 1979. godine. U 1 ujutro, portparol porodice Nelsona Rokfelera objavio je zvaničnu izjavu za štampu. Bivši potpredsednik preminuo je U 71 godini života ranije te večeri.
22. 11. 2024. u 18:36
Komentari (0)