SVETSKO OTKRIĆE U VIMINACIJUMU: Iskopana čuvarkuća Rimljana (FOTO)

Boris Subašić

02. 11. 2023. u 18:04

ARHEOLOZI su u Viminacijumu došli do otkrića svetskog značaja: izuzetno retkog amuleta koji je štitio rimske kuće od urokljivih očiju i crne magije. Rimljani su amajliju u obliku krilatog falusa sa zvončićima zvali tintinabulum i stavljali su je iznad ulaznih vrata da neprestanim zveckanjem tera zle sile.

СВЕТСКО ОТКРИЋЕ У ВИМИНАЦИЈУМУ: Ископана чуваркућа Римљана (ФОТО)

foto: Arheološki institut

- Dovoljno je reći da čuveni Britanski muzej sa žaljenjem kaže da ne poseduje tintinabulum, koji je imao funkciju "čuvarkuće", da bismo ilustrovali prvorazredni svetski značaj ovog otkrića na Viminacijumu - kaže za "Večernje novosti" arheolog dr Ilija Danković, naučni savetnik u Arheološkom institutu. - Tintinabulum od bronze, izuzetno luksuzne izrade, kakav je mogala sebi da priušti samo neka značajna ličnost, pronašli smo u ostacima ulaza u veliku kuću, s kraja 2. ili s početka 3. veka, u glavnoj ulici prestonice rimske provincije Gornje Mezije.

foto: Arheološki institut

Otkriće iz Viminacijuma je svetska senzacija

Naučnici objašnjavaju da falusoidne amajlije za Rimljane nisu imale erotski ili lascivni karakter, već su smatrane efikasnim oružjem u borbi protiv crne magije i istovremeno donosiocem sreće.

- Amuleti u vidu falusa, često su nošeni oko vrata, urezivani su i crtani na zidovima, nalazili su se na peharima za ispijanje vina - nabraja dr Danković. - Predstavljani su na vidnim mestima, da prizovu prosperitet i odvrate lopove i druge nepodobnike.

Arheolozi kažu da će viminacijumska "čuvarkuća" tintinabulum tek zablistati posle konzervacije. U svetu su otkrivena dva ili tri u Italiji i jedan u Maloj Aziji.

- Naš tintinabulum nije najveći, ali je među najraskošnijim od do sada pronađenih. Sačuvan je u celini, sa visećim ukrasima i zvoncima, što je izuzetna retkost - objašnjava dr Danković. - Ovakvi primerci su u rangu onih retkih pronađenih u srcu rimske imperije. Centralni deo kompozicije činio je fascinum, magično biće sa telom u vidu krilatog falusa na nogama, sa svojim vlastitim falusom i repom u vidu falusa. Verovalo se da to pojačava njegovo dejstvo oružja protiv urokljivog oka koga su se Rimljani veoma bojali. Na takav fascinum su bila okačena četiri zvona koja su zvukom terala zle duhove. Kolika je moć pripisivana fascinumu pokazuje termin fascinacija nastao od njegovog imena.

foto: Arheološki institut

Tintinabulum čuvao kuću od crne magije i služio zvonce na vratima
Naučnici pojašnjavaju da su tintinabulumi antički pandan današnjim hvatačima vetra, ali je njihova uloga i simbolika u rimskom svetu bila daleko slojevitija i značajnija.

- Oni su kačeni ispred vrata kuća ili soba, da praveći zvuk na vetru i neobičnim izgledom rasteruju zle sile - kaže dr Danković. - Upravo iz ovog razloga je vlasnik zgrade u Viminacijumu okačio tintinabulum ispred svoje kapije. Smatrao je da on ima moćna magijska svojstva koja mogu da mu pomognu. Da amajlija nije bila uvek efikasna svedoči činjenica da smo je pronašli u šutu kuće koja je nestala u požaru.

foto: Arheološki institut

Dr Ilija Danković sa velikim otkrićem

Do senzacionalnog otkrića došao je stručni tim Arheološkog instituta koji čine Saša Redžić, Ilija Danković, Mladen Jovičić, Kristina Živković i Petar Kojadinović. Oni su posle 50 godina obnovili iskopavanja na prostoru stambenih četvrti Viminacijuma, u potrazi za svedočanstvima o svakodnevici njegovog stanovništva.

foto: Arheološki institut

Arheološki tim na lokalitetu Viminacijum

- Posle lociranja glavne ulice, dekumanusa, široke 10,4 metra i iskopavanja složene kanalizacione mreže, započeli smo iskopavanje kraj kolonade stubova koji su pripadali zgradi velikih dimenzija - kaže dr Danković. - Upravo ispred ove zgrade smo došli do nesvakidašnjeg otkrića, kućne amajlije tintinabuluma, koje je još jednom potvrdilo da je Viminacijum jedan od najznačajnijih lokaliteta na teritoriji moćnog Rimskog carstva.

foto: Arheološki institut

Tintinabulum iz Pompeje

NAJVLjIVAO GOSTE

TINTINABULUM je delovao i kao amajlija i kao najavljivač gostiju, a nekada ih je bilo više izvešenih i po unutrašnjosti doma, kaže dr Ilija Danković:

- Bili su okačeni blizu pragova u radnji ili kući, ispod peristila, oko unutrašnjeg dvorišta ili bašte, pored spavaće sobe ili venereuma, gde bi ih vetar izazivao da zveckaju. Takođe su napravljene da zvone kao zvona na vratima, a niz njih je bilo vezano uže zakačeno za zvono.

foto: Arheološki institut

Falusni čuvarkuća na keramičkoj posudi iz Viminacijuma

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Komentari (0)

MVP by Mozzart Sport: Veliki izbor najboljih sportista Srbije!