SKUPŠTINA IZGLASALA KRALJEVINU: Na današnji dan 1882. Kneževina Srbija uzdignuta na nivo kraljevstva
SRBIJA je na Berlinskom kongresu 1878. dobila međunarodno priznanje kao potpuno nezavisna i samostalna države, a njena Narodna Skupština je 6. marta 1882. donela Zakon kojim se "Knjažestvo Srbija proglašava za Kraljevinu Srbiju".
Za himnu kraljevine je proglašena svečana pesma kneževine "Bože pravde".
Vest o uzdizanju Srbije na nivo kraljevine je u 19. veku smatrana krunom procesa "srpske revolucije", nacionalnog i socijalnog oslobađanja započetog 1804. u Prvom srpskom ustanku i imala je izuzetan značaj i na unutrašnjepolitičkom i na spoanopolitičkom planu.
Od 7. marta 1882. strane diplomate su počele da dolaze u svečanu audijenciju kod prvog novovekovnog srpskog kralja Milana Obrenovića, a do 9. marta sve evropske sile su priznale Kraljevinu Srbije u granicama koje su proširene u srpsko-turskim ratovima 1876-1878. godine.
Prvi je austrougarski poslanik (tadašnji naziv za ambasadora) grof Kevenhiler došao da "po zapovesti svog suverena svečano izjavi da Austrougarska carevina priznaje uzvišenje Srbije u Kraljevinu", a za njim su sledili nemački, italijanski, ruski, i engleski poslanici.
Da se spremaju velike promene u Srbiji videlo se još 1881, godinu dana pre uzdizanja države na nivo kraljevine, kada su stvorene prve srpske političke stranke.
Naprednjačka stranka, koju je predvodio Milutin Garašanin, ubrzo je pežorativno nazvana "dvorskom" jer se temeljila u eliti, u sloju viskih državnih činovnika koji su bezrezervno podržavali kralja Milana. Liberalna stranka veoma uticajnog Jovana Ristića se zalagala za građanske slobode i parlamentarizam, a oslonac je imala u krupnoj buržoaziji i bogatim seljacima.
Narodna radikalna stranka Nikole Pašića bila je populistička, s bazom na selu, a deklarativni ciljevi su joj bili "narodno blagostanje i sloboda". Žestoko se borila protiv autoritarizma kralja Milana koga je optuživala za "austrofilstvo", protivila se modernizaciji, uključujući izgradnju železnice, i zalagala se za oslanjanje države isključivo na Rusiju.
Posle tačno sedam godina od proglašenja Kraljevine Srbije, kralj Milan je 6. marta 1889. došao u Sabornu crkvu sa trinaestogodišnjim sinom Aleksandrom i objavio proglas da o povlačnju sa trona u korist sina. Za staranje o Kraljevini Srbiji, do punoletsva kralja Aleksandra Obrenovića, određeno je namesništvo koje su činili Jovan Ristić, general Kosta Protić i general Jovan Belimarković.
Preporučujemo
OVO SIGURNO NISTE ZNALI: Šta povezuje prvog ruskog diplomatu u Srbiji i Adu Ciganliju?
20. 02. 2023. u 19:16
TRAMP OTKRIO SVOJIM SAVETNICIMA: Ovu zemlju će prvu posetiti kada preuzme dužnost predsednika SAD
NOVOIZABRANI američki predsednik Donald Tramp rekao je savetnicima da želi da otputuje u Kinu nakon preuzimanja dužnosti, objavio je juče Volstrit džurnal, pozivajući se na izvore bliske razgovorima.
19. 01. 2025. u 08:22
"LjUDI ĆE UMRETI" Vatrogasci nedeljama pre užasa u Los Anđelesu upozoravali na najgori scenario
MANjE od mesec dana pre nego što su požari zahvatili Los Anđeles, grupa iskusnih vatrogasaca okupila se na Gradskom veću kako bi tražili veća sredstva.
15. 01. 2025. u 14:03
RADIOAKTIVNA TAJNA U LEDU GRENLANDA: Mreža tunela i nuklearni otpad - potencijalni problem za Trampa (FOTO/VIDEO)
KAKO se planeta zagreva, "Camp Century" - smešten na jednoj od najudaljenijih lokacija na Zemlji, oko 1.500 kilometara severno od Nuka, glavnog grada Grenlanda - postao je predmetom obnovljenog interesovanja i zabrinutosti oko toga koliko će dugo ostati zakopan.
19. 01. 2025. u 10:15
Komentari (1)