AMERIKANCI POVUKLI SVE NOSAČE AVIONA SA BLISKOG ISTOKA: Huti nastavljaju da napadaju teretne brodove koji plove za Izrael (VIDEO)
DANA 19. novembra 2024. jemenska koalicija Ansarulah, poznata kao Huti, pokrenula je značajan udar na turski teretni brod Anadolu S. Ovaj 183-metarski brod je plovio u Crvenom moru, jednom od najkritičnijih pomorskih ruta na svetu, koje povezuje Mediteran sa Arapskim poluostrvom.
Udar na Anadolu S nije bio izolovan incident. To odražava namerne i kontinuirane napore Huta da spreče isporuku robe u Izrael, kao i širu regionalnu strategiju za sprovođenje delimične blokade izraelskih interesa.
Učešće Huta u sukobu proteže se van granica Jemena, jer su blisko povezani sa Hezbolahom u Libanu. Zajedno su koordinirali svoje napore protiv izraelskih ciljeva, a Huti su pokrenuli seriju napada na izraelsku infrastrukturu, uključujući napade dronovima na elektrane i vazdušne napade u centru Tel Aviva.
Ove akcije su izazvale međunarodnu zabrinutost, posebno zbog potencijala da ovi napadi utiču na globalnu trgovinu. Crveno more služi kao vitalni koridor za robu, a Suecki kanal je jedan od najvažnijih brodskih ruta na svetu. Ometajući ove puteve, Huti ne samo da izazivaju izraelske linije snabdevanja, već predstavljaju i širu pretnju globalnoj trgovini.
Kao odgovor na ove eskalirajuće napade, Sjedinjene Države i Ujedinjeno Kraljevstvo povećale su svoje vojno prisustvo u regionu, gađajući lokacije za lansiranje projektila i dronova Huti u pokušaju da smanje pretnju komercijalnom brodarstvu.
SAD su naglasile važnost zaštite slobode plovidbe i osiguravanja da ključni međunarodni trgovinski putevi ostanu otvoreni. Međutim, uprkos ovim akcijama odmazde, Huti ostaju nepopustljivi u svom stavu, uokvirujući svoje napade kao deo šireg otpora izraelskim vojnim akcijama u Gazi i njihovoj podršci palestinskim grupama.
Konflikt koji je u toku u Crvenom moru ima ozbiljne implikacije ne samo na regionalnu bezbednost već i na globalnu trgovinu. Sposobnost Huta da gađaju komercijalne brodove i ometaju ključne trgovačke rute naglašava ranjivost svetskih pomorskih puteva na takvo asimetrično ratovanje.
Ova situacija je otežana sve većim angažovanjem međunarodnih sila, koje su počele da tretiraju ove pomorske udare kao direktnu pretnju globalnoj stabilnosti. Sjedinjene Države su, posebno, jasno stavile do znanja da ove napade smatraju ozbiljnim poremećajem globalne trgovine i sprovele su više vojnih operacija sa ciljem da smanje sposobnosti Huta da pokrenu dalje napade.
Istovremeno, Huti nastavljaju da se pozicioniraju kao šampioni palestinskog otpora. Njihova retorika naglašava solidarnost sa Gazom i opravdavaju svoje napade na brodove povezane sa Izraelom kao deo veće kampanje podrške palestinskom narodu. Ovaj narativ je odjeknuo kod mnogih u arapskom svetu, podstičući antiizraelska osećanja i dodatno komplikujući geopolitičku dinamiku Bliskog istoka.
Sve veći savez Huta sa grupama kao što je Hezbolah takođe signalizira dublji strateški pomak u regionu, gde nedržavni akteri sve više koordiniraju napore protiv Izraela, dovodeći u pitanje tradicionalni poredak zasnovan na državi.
Dok Huti nastavljaju sa svojim udarima u Crvenom moru, globalne brodarske kompanije suočene su sa sve većim rizicima. Poremećaj trgovine kroz Suecki kanal i Crveno more neizbežno će dovesti do povećanja troškova i kašnjenja za kompanije koje zavise od ovih ruta. Ova eskalacija mogla bi da dovede do još većih troškova isporuke jer su brodovi primorani da idu dužim rutama oko afričkog kontinenta kako bi izbegli Crveno more.
Napad Anadolu S samo je najnoviji u nizu napada Huta visokog profila i signalizira promenu u načinu na koji bliskoistočni sukobi utiču na globalnu trgovinu. Uz regionalne tenzije koje su i dalje u porastu, a Huti ne pokazuju znake zaustavljanja svojih napada na brodove povezane sa Izraelom, situacija u Crvenom moru je i dalje puna neizvesnosti.
Pomorska bezbednost u ovom regionu će verovatno postati sve hitnije pitanje za međunarodne aktere, jer sukob u Gazi nastavlja da podstiče nestabilnost i dodatno komplikuje geopolitiku Bliskog istoka.
AMERIKANCI ODLAZE
S druge strane, mornarica SAD je povukla i drugi nosač aviona, CVN 72 Abraham Linkoln, iz regiona i ostavila po drugi put Bliski istok bez udarne grupe nosača aviona. U toku je preraspoređivanje snaga ka Pacifiku, piše USNI Njuz.
(bulgarianmilitary.com/Bojko Nikolov)
BONUS VIDEO - RUSI POKAZALI SNIMAK: Dron kamikaza uništio haubicu francuske proizvodnje
Preporučujemo
IRAN POVEĆAVA SVOJE ZALIHE URANIJUMA: Može da napravi 20 nuklearnih bojevih glava
19. 11. 2024. u 20:31
STIGLA PRVA VELIKA PROGNOZA ZA PROLEĆE: Evropski stručnjaci otkrili kakvo nas vreme očekuje u martu, aprilu i maju (MAPA)
STRUČNjACI sa sajta Severe Weather Europe objavili su prvu dugoročnu prognozu za proleće i otkrili kakvo vreme očekuje Evropu u martu, aprilu i maju koristeći dva glavna sezonska modela - ECMWF i UKMO.
20. 01. 2025. u 11:29
"NEMA VIŠE MIRA" Nemački general dao alarmantnu izjavu o ratu sa Rusijom
VIŠE nema mira između Rusije i Nemačke, rekao je general Bundesvera Andre Bodeman u intervjuu za BR24, prenosi RIA Novosti.
20. 01. 2025. u 12:50
RADIOAKTIVNA TAJNA U LEDU GRENLANDA: Mreža tunela i nuklearni otpad - potencijalni problem za Trampa (FOTO/VIDEO)
KAKO se planeta zagreva, "Camp Century" - smešten na jednoj od najudaljenijih lokacija na Zemlji, oko 1.500 kilometara severno od Nuka, glavnog grada Grenlanda - postao je predmetom obnovljenog interesovanja i zabrinutosti oko toga koliko će dugo ostati zakopan.
19. 01. 2025. u 10:15
Komentari (1)