BALEGA PONOVO NA PUTEVIMA U EVROPI: Sporazum o slobodnoj trgovini sa zemljama Južne Amerike izveo poljoprivrednike na ulice

Stajsko đubrivo ispred gradskih administracija, slama na kaldrmi, balega na đonovima državnih funkcionera, prosuto mleko na trotoaru, zapaljene barikade, vatra, dim i ratarski znoj ujedinjeni u jednom cilju, poubni protiv teškog seljačkog života.

БАЛЕГА ПОНОВО НА ПУТЕВИМА У ЕВРОПИ: Споразум о слободној трговини са земљама Јужне Америке извео пољопривреднике на улице

Foto: Goran Čvorović

Slike viđene pre godinu dana, tokom više meseci, širom Evrope, ponovo se najavljuju u prestonicama Starog kontinenta.

Od danas (ponedeljak) na ulice organizovano izlaze francuski poljoprivrednici. Sa sporadičnim akcijama već su započeli. Istovremeno, u znak upozorenja, pre nekoliko dana okupili su se i uzgajivači mesa iz više zemalja pred evropskim institucijama u Briselu. I pored slatkih obećanja, život im je ispunjen čemerom.

Razlog za pobunu, ovoga puta je sporazum o slobodnoj trgovini s organizacijom Merkosur koja okuplja države iz Južne Amerike i odakle bi sa prostranih ljanosa uskoro mogli da krenu kontinengenti mesa namenjeni evropskim trpezama.

Pregovori s EU su započeli dvehiljadite, ali su blokirani četiri godine kasnije. Obonovljeni su 2013, a načelni dogovor je postignut 2019. godine. Pregovara sa o još nekoliko detalja, pre ratifikacije. Evropljani nameravaju da u dogovor upišu i obavezu poštovanja Pariskog sporazuma o očuvanju klime, kao i da zahtevaju zabranu dalje seče šuma u Amazoniji, dok Brazil s druge strane želi da se osigura da neće doživeti poplavu električnih automobila iz Evrope.

U Briselu naglašavaju da je dogovor iminentan i da je ostalo da se reše samo neki tehnički detalji. Kao mogući rok najpre se pominjao Samit G20 koji se danas (ponedeljak) i sutra održava u Brazilu, ali se kao realnija mogućnost sada pominje Samit Merkosura u Montevideu od 5. do 7. decembra.

Francuska je odlučno protiv ovog sporazuma, za razliku od nekih drugih evropskih zemalja, poput Nemačke ili Španije, koje žele da se prošire na novo tržište. Berlin zbog svoje industrije, Madrid zbog istorijskih veza. Problem je u tome što se odluka donosi kvalifikovanom većinom. Dovoljna je saglasnost 15 zemalja članica koje predstavljaju 65 odsto populacije EU. Na Francuskoj strani su Poljska i Austrija, ali to nije dovoljno.

Francuska vlada obećava da Pariz neće prihvatiti sporazum. Da je u ovakvom obliku neprihvatljiv, istakao je i predsednik Emanuel Makron. Ali, postoje ogromni izgledi da Francuska u Briselu bude preglasana.   

- Uradiću sve što mogu – obećao je ponovo premijer Mišel Barnije, što je nedovoljno za poljoprivrednike u buntu.

Ratari su ustali protiv nelojalne konkurencije, jer njihove južnoameričke kolege imaju daleko niže troškove proizvodnje, a mogu da koriste i pesticide ili prehranu s hormonima koja je zabranjena na Starom kontinentu. Isto važi i za voće i povrće, u čijem uzgajanju se, kako ističu pobunjeni Evropljani, ne poštuju ekološke norme.

Nepotpisivanje sporazuma s Merkosurom bilo je sastavni deo dogovora o prestanku štrajka početom ove godine. Poljoprivrednici traže i ispunjavanje ostalih mera koje još nisu ispoštovane.

- Nećemo meso u razmenu za automobile i oružje – bila je jedna od parola koju su isticali ovih dana.

Od danas (ponedeljak), sindikati poljoprivrednika najavili su veliki broj akcija. Za početak blokiranje puteva, kružnih tokova, institucija...

- Biće nasilja, ratari nemaju šta da izgube – prete sindikalci.

OSNOVANA 1991. GODINE

Merkosur je organizacija za slobodno kretanje robe, komponenata i usluga osnovana 1991. godine. Obuhvata preko 82 odsto BDP Južne Amerike. Članovi ove moćne organizacije su Brazil, Argentina, Paragvaj i Urugvaj, Bolivija se priključuje, dok su pridruženi članovi Kolumbija, Čile, Ekvador, Peru, Surniman i Ekvador, s tim što je Venecuela suspendovana.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

ALEKSA AVRAMOVIĆ IZBACIO SVOG TRENERA! Neviđen haos u Rusiji