SEVERNA KOREJA ISPALILA RAKETU I OBORILA REKORD: Može da leti preko 1.000 km, Amerika i još dve zemlje hitno reagovale
SEVERNA Koreja danas je potvrdila da je testirala interkontinentalnu balističku raketu, a lansiranju je prisustvovao lider te države Kim Džong Un, preneli su severnokorejski mediji.
![СЕВЕРНА КОРЕЈА ИСПАЛИЛА РАКЕТУ И ОБОРИЛА РЕКОРД: Може да лети преко 1.000 км, Америка и још две земље хитно реаговале СЕВЕРНА КОРЕЈА ИСПАЛИЛА РАКЕТУ И ОБОРИЛА РЕКОРД: Може да лети преко 1.000 км, Америка и још две земље хитно реаговале](/data/images/2024-10-31/541256_profimedia-0928439279_fmob.jpg)
Foto: Profimedia
On je rekao da je testiranje ove rakete upozorenje neprijateljima Severne Koreje, piše KCNA.
Američka vojska osudila je lansiranje rakete i pozvala Severnu Koreju da se uzdrži od daljih ''nezakonitih i destabilizujućih akata'', navodi se u saopštenju američke Indo-pacifičke komande.
Osim SAD, lansiranje balističke rakete osudili su Japan i Južna Koreja, navodi Rojters.
Ona je letela 86 minuta, što je rekord za takav projektil i dostigavši domet veći od 1.000 kilometara. Navodi se da je raketa ispaljena pod velikim uglom i da je dostigla visinu od 7.000 kilometara, što znači da je, da je lansirana iz horizontalnog položaja mogla da dostigne još veću daljinu.
Južna Koreja tvrdi da je raketa imala najveći domet u dosadašnjem severnokorejskom lansiranju interkontinentalnih balistilčkih projektila, a KCNA je izvestila da je ovaj test postavio nove rekorde raketnih sposobnosti Severne Koreje.
Obaveštajna služba Južne Koreje u utorak je saopštila da je Severna Koreja završila pripreme za sedmu nuklearnu probu na svom poligonu za nuklearno testiranje Pungje-ri, kao i da završava pripreme za lansiranje balističke rakete dugog dometa, po svemu sudeći interkontinentalne balističke rakete ICBM, sposobne da dosegne teritoriju SAD.
Najnovije testiranje severnokorejske balističke rakete dolazi u trenutku tenzija nakon što je obaveštajna služba Južne Koreje saopštila da je Severna Koreja poslala trupe u Rusiju kako bi učestvovale u ratu u Ukrajini.
Južnokorejski ministar odbrane Kim Jong-hjun rekao je u sredu u zajedničkom obraćanju sa američkim kolegom Lojdom Ostinom u Pentagonu da će Severna Koreja verovatno tražiti taktičko nuklearno oružje i tehnologiju interkontinentalnih balističkih raketa od Rusije u zamenu za slanje vojnika.
SAD su ranije iznele procenu da se trenutno u Rusiji nalazi oko 10.000 severnokorejskih vojnika.
Preporučujemo
![PUBLIKA BILA ŠOKIRANA VENSOVIM IZLAGANJEM: Spomenuo i izbore u Rumuniji, sasuo Evropi istinu u lice PUBLIKA BILA ŠOKIRANA VENSOVIM IZLAGANJEM: Spomenuo i izbore u Rumuniji, sasuo Evropi istinu u lice](/data/images/2025-02-14/572847_tan2025-02-1414552027-0-1_kf.jpg?time=1739558680)
PUBLIKA BILA ŠOKIRANA VENSOVIM IZLAGANjEM: Spomenuo i izbore u Rumuniji, sasuo Evropi istinu u lice
UČESNICI Minhenske bezbednosne konferencije slušali su govor potpredsednika SAD Džej-Di Vensa gotovo bez aplauza, pokazuje snimak prenosa njegovog nastupa na sajtu Bele kuće.
14. 02. 2025. u 17:34
![OTKRIVEN UZROK SMRTI SRPSKE PEVAČICE: Preminula u kolima Hitne pomoći OTKRIVEN UZROK SMRTI SRPSKE PEVAČICE: Preminula u kolima Hitne pomoći](/data/images/2025-02-12/572152_jasna-bosnjakovic-nikad-nije-kasno_kf.jpg?time=1739372786)
OTKRIVEN UZROK SMRTI SRPSKE PEVAČICE: Preminula u kolima Hitne pomoći
JASNA Bošnjaković, pevačica i nekadašnja učesnica šoua „Nikad nije kasno“, preminula je iznenada u 48. godini, na putu ka bolnici.
12. 02. 2025. u 16:05
![POSLE RASKIDA: Brega pesmu Bitanga i princeza posvetio čuvenoj LEPOTICI (FOTO) POSLE RASKIDA: Brega pesmu Bitanga i princeza posvetio čuvenoj LEPOTICI (FOTO)](/data/images/2023-12-05/430074_71545-goran-bregovic-foto-ata-imagas-2-ig_kf.jpg?time=1739691266)
POSLE RASKIDA: Brega pesmu "Bitanga i princeza" posvetio čuvenoj LEPOTICI (FOTO)
BILI su par za kojim su se svi okretali.
16. 02. 2025. u 08:34
Komentari (0)