KRNJI NEBESKI ŠTIT NAD EVROPOM: Neslaganje Pariza i Berlina oko raketnog kišobrana
Nemačka isporučuje Ukrajini svoje raketne sisteme kratkog dometa tipa "IRIS-T" koji imaju dvojaku ulogu – jedna je da pomognu Krijevu u odbrani, a druga je da se konkretno ispita njihovo dejstvo u zamišljenom trojakom "Evropskom nebeskom štitu" koji bi trebalo da "raketnim kišobranom" čuva Zapad u eventualnom sukobu s Rusijom.
Ali, ceo projekat pokazao je manjkavosti, zbog kojih mu se nisu priključile Francuska, Italija i Poljska. S druge strane, uz Nemačku se nalaze još i Austrija, Belgija, Bugarska, Danska, Estonija, Finska, Velika Britanija, Letonija, Litvanija, Holandija, Norveška, Rumunija, Slovačka, Slovenija, Češka, Mađarska, Švajcarska i Švedska.
Nemci su se u osmišljavanju sistema oslonili na tri tehnologije – svoju, američku i izraelsku. Francuska upravo to kritikuje. Šef ove države Emanuel Makron je poručio da sve ono što dolazi sa strane, a misli se u ovom slučaju na SAD i Izrael, čini evropsku odbranu manje autonomnom, pa samim tim i manje efikasnom.
"Nebeski štit" je osmišljen kao zajednički sistem odbrane, jer nijedna zemlja ne može da se brani sama naspram novih opasnosti, kako je to istakao nemački kancelar Olaf Šolc. To je, otprilike, jedina zajednička tačka oko ovog projekta gde se slažu Berlin i Pariz.
Sistem koji je osmislio Berlin zasnovan je na pomenutim nemačkim raketama kratkog domenta tipa "IRIS-T", zatim na američkim misilima srednjeg dometa "Patriot PAC 3" koji se već koriste u Evropi i izraleskim dugodometnim raketama "Strela 3".
KASNI AVION
Inicijativa Berlina kojom se biraju američko i izraelsko oružje razlog je i kašnjenja drugih zajedničkih francusko-nemačkih projekata u oblasti odbrane, uključujući stvaranje vazdušnog borbenog sistema SCAF s novom letilicom.
Parizu i Rimu naročito smeta to što u ovaj štit nije uključen njihov sistem srednjeg dometa "Mamba", umesto američkog "Patriota". U Berlinu međutim ističu da su se opredelili za ovaj drugi koji je već operativan. Francuzi su im odgovorili da su Nemci odabrali "industrijski pristup", a oni strateški i suveren. Ističu i da Nemci na ovaj način promovišu svoj "IRIS-T".
Francuska je, sa svoje strane, zajedno sa Belgijom, Estonijom, Mađarskom i Kiprom najavila zajedničku kupovinu misila zemlja-vazduh kratkog dometa tipa "Mistral", koju proizvodi evropski konstruktor MBDA, čije se sedište nalazi u – Francuskoj.
SRAMNE REČI ANGELE MERKEL U MEMOARIMA: Evo šta je napisala o bombardovanju Srbije, ratovima i Zapadnom Balkanu
SA MNOGO pompe, u knjižare su stigli memoari bivše nemačke kancelarke Angele Merkel pod naslovom „Sloboda“. U njima se na nekoliko mesta spominju Srbija i Zapadni Balkan.
26. 11. 2024. u 17:09
(MAPA) RUSI NAPREDUJU U TORECKU: Oglasio se Pušilin, žestoke borbe vode se za grad (VIDEO)
JEDINICE ruske vojske napreduju u Dzeržinsku (ukrajinski naziv za Toreck), javio je na Telegram kanalu šef DNR Denis Pušilin.
24. 11. 2024. u 18:59
PUTINOV NOVI SAVEZNIK? Ko je potencijalni rumunski predsednik - NATO raketni štit naziva SRAMOTOM, divi se Mađarskoj
NEZAVISNI ultradesničarski kandidat na predsedničkim izborima u Rumuniji Kalin Đorđesku osvojio je najviše glasova u prvom krugu i najveći je favorit za pobedu u drugom krugu, u koji će najverovatnije ići sa Elenom Lasčoni ispred partije "Save Romania Union" (USR).
25. 11. 2024. u 15:22
Komentari (0)