UKRAJINSKO ŽITO RAZDORA: Negodovanje zbog odluke EU da ne produži dozvolu na zabranu žitarica iz Kijeva
ODLUKA EU da ne produži dozvolu na zabranu izvoza ukrajinskih žitarica u pet zemalja koje su se žalile zbog nelojalne konkurencije, izazvala je salvu negodovanja među istočnim članicama.
Zbog ukidanja carina na izvoz proizvoda iz Ukrajine u maju 2022, došlo je do ozbiljnog poremećaja na tržištu EU. Ukrajinci su počeli da izvoze jevtine osnovne materije, bez limita. Poljska, Mađarska, Češka, Slovačka i Rumunija su se pobunile smatrajući da su njihovi proizvođači tako dobili nelojalnu konkurenciju. To se naročito odnosilo na žito, kukuruz, suncokret i ostale žitarice, ali i na uljanu repicu i brašno.
Situacija je došla do usijanja, pa su neke članice same zabranile uvoz "poljoprivrednog zlata" iz pravca Kijeva, i bez odluke Brisela. Evropska komisija je, na kraju, popustila, dozvolila kršenje zajedničkih pravila i u aprilu odobrila ovu zabranu, a zatim je i produžila do sredine septembra.
Sada, međutim, nije došlo do produženja ove odluke, što je izazvalo ogorčenje u Varšavi, Budimpešti, Pragu, Bratislavi i Bukureštu. Evropska komisija je loptu za regulisanje dotoka robe iz Ukrajine sada prebacila na zvanični Kijev koji se obavezao da neće "zatrpavati" EU jevitinom ponudom. Ukrajini je dat rok od mesec dana da sama uvede licence kojima će se kontrolisati izvoz tako da se limitiraju količine izvezenih žitarica.
To, naravno, nije zadovoljilo pet zemalja EU, koje smatraju da Ukrajina neće samu sebe kažnjavati, iako Brisel obećava da će reagovati ukoliko dođe do anomalija u dogovoru. Mađarska je odmah od početka ove sedmice samoinicijativno zatvorila granice za 24 ukrajinska proizvoda, iz namere da zaštiti interese svojih poljoprivrednika, kako su to zvanično saopštili u Budimpešti.
IZBORI BLOKIRAJU UVOZ
Situaciju dodatno komplikuju predstojeći izbori u kojima krajnja desnica preti da napravi uzlet zbog protekcionističke politike. Glasaće se krajem septembra u Slovačkoj, sredinom oktobra u Poljskoj, dok će se u junu sledeće godine birati i poslanici za Evropski parlament.
Sličnu meru već je najavila i Poljska, dok Slovačka, za sada, svoje granice za uvoz zatvara do kraja godine. Rumunija je poručila da će ipak prvo sačekati plan akcije iz Kijeva, pre nego što preduzme eventualne unilateralne mere. Jedino je Bugarska odlučila da odustane od zabrane, ali su zato zatražili značajna sredstva iz EU uz objašnjenje da im je novac potreban da bi popravili putnu i železničku infrastrukturu kojom će se ukrajinski proizvodi slati u treće zemlje.
Preporučujemo
PROPADA LAŽNA DRŽAVA: Svetska banka upozorava Prištinu - Imate najvišu stopu siromaštva i nezaposlenosti u Evropi
TAKOZVANO Kosovo ima najvišu stopu siromaštva i nezaposlenosti u Evropi, upozorila je zamenica direktora Svetske banke za Kosovo Džejn Sprouster ističući da Priština što pre mora da pređe na model konkurentnog ekonomskog rasta koji obezbeđuje više radnih mesta i bolji kvalitet života, prenosi Telegrafi.
05. 01. 2025. u 16:19
BIĆE PUNO SNEGA, ČAK I U BEOGRADU: Meteorolog dao prognozu za praznike, pa otkrio kakvo će biti leto i sve iznenadio
GOST jutarnjeg programa "Novosti" bio je meteorolog Ivan Ristić koji je govorio o tome kakvo nas vreme očekuje posle praznika, ali i tokom leta i cele godine.
03. 01. 2025. u 20:35
NIJE SAMO NOVČIĆ: Šta se još stavlja u božićnu česnicu
ZNATE li šta sve može da se ubaci u česnicu i čime je dopušteno zameniti novčić?
05. 01. 2025. u 10:17
Komentari (0)