"INDIJA JE SUPERSILA": Kako je najmnogoljudnija država na planeti reagovala na uspeh svoje istorijske misije na Mesec
NAJMNOGOLjUDNIJA država sveta postala je prva zemlja koja je osvojila najjužniju tačku Meseca.
Sletanje na Mesec pokrenulo je slavlje širom zemlje od 1,4 milijarde ljudi: vatromet, plesovi, podela slatkiša i zvuci slogana poput „Indija je supersila!“
U Bengaluruu, domu Indijske organizacije za istraživanje svemira (ISRO), učenici škola i fakulteta mahali su indijskom trobojkom visoko u vazduhu, dok su zaposleni koji su se vraćali kući sa posla stajali da gledaju u Mesec.
Premijer Narendra Modi, koji je prisustvovao istorijskom trenutku iz Johanezburga u Južnoj Africi, gde prisustvuje samitu BRIKS-a, komentarisao je istorijski podvig obraćajući se Timu ISRO:
- Ovaj trenutak je nezaboravan, bez presedana. Ovaj trenutak je pobednički trenutak razvijene Indije. Ovaj trenutak je trijumf nove Indije. Ovaj trenutak označava novu energiju, veru i svest u Indiji. Ovaj trenutak je poziv usponske sudbine Indije - rekao je on.
Na ISRO-ovoj mrežnoj stanici za telemetriju, praćenje i komandu (ISTRAC), gde su S. Smoanah, predsednik ISRO-a, i njegove kolege pratili spuštanje i sletanje, svi su delovali opušteno dok su sedeli očiju uprtih u kompjutere misije. U predviđeno vreme, 17.44 po indijskom vremenu, Vikram, lender indijske svemirske agencije, držeći rover Pragjan, precizno je sleteo na južni pol Meseca.
- Ovo je istorijski trenutak za Indiju i sa stanovišta nauke i tehnologije - rekao je dr Milsvami Annaduraiju bivšem direktoru ISRO-ovog Satelitskog centra prof. UR Rao, Bengaluru.
- Vikram nosi rover koji se zove Pragjan, a oba imaju vek trajanja baterije od 14 zemaljskih dana ili jedan lunarni dan - rekao je on.
"Čandrajan-3" je ušao u istoriju, otkrivši eliksir života: vodu u ogromnim prostranstvima polarnih regiona Meseca. Takođe je potvrđeno prisustvo gvožđa u kamenitom terenu. Tone vodenog leda mogle bi da podrže lunarnu ispostavu i ljudsku koloniju za nekoliko decenija.
(RT)
BONUS VIDEO:
TERETNI SVEMIRSKI brod Progress MS-22 se odvojio sa Međunarodne svemirske stanice: Misija završena
Preporučujemo
ZNAČENjE IMENA SRPSKIH PRINCEZA: Preplitanje simbolike i istorije
23. 08. 2023. u 20:06 >> 20:07
DNEVNIK STEPINCA ZAGREB KRIJE DECENIJAMA: Intervju - Prof. dr Predrag Ilić, autor trotomne studije o zločinima u NDH
O NEKADAŠNjEM zagrebačkom nadbiskupu Alojziju Stepincu (Brezarić, 1898 - Krašić, 1960) i njegovoj ulozi u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj tokom Drugog svetskog rata, objavljen je u Republici Hrvatskoj ogroman broj istoriografskih i hagiografskih knjiga, zbornika radova, feljtona, članaka, ali ne i njegov dnevnik u pet knjiga, koji je vodio od 30. maja 1934. do 13. februara 1945. godine.
15. 12. 2024. u 13:55
DA LI JE MOGLO GORE? Evo zašto je pred reprezentacijom Srbije "nemoguća misija" u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo?
Fudbalska reprezentacija Srbije igraće u grupi K sa Engleskom, Albanijom, Letonijom i Andorom u okviru kvalifikacija za Svetsko prvenstvo 2026. ali je selekcija "gordi albiona" nešto što će predstavljati najveći problem izabranicima Dragana Stojkovića Piksija. Ne samo zbog kvaliteta, već i zbog nečeg drugog.
14. 12. 2024. u 13:16
BILA SAM TRUDNA, A ON JE BIO GRUB: Kamera zabeležila Noletovu i Jecinu svađu - snimak iznenadio sve
NOVAK i Jelena Đoković u emotivnoj vezi su od 18. godine, što znači da su pola života proveli zajedno. Važe za jedan od najskladnijih parova, ali i kod njih se dešavaju nesuglasice.
15. 12. 2024. u 12:00
Komentari (0)